W tym kraju Dzień Nauczyciela nie jest uznawany przez władze, choć tolerują one spontaniczne, oddolne obchody. Gwatemalscy działacze oświatowi i związkowcy od lat walczą o oficjalne włączenie się rządu w organizację Międzynarodowego Dnia Nauczyciela 5 października. Dodatkowo chcą też, by 25 lipca został ogłoszony narodowym świętem nauczycieli.

Ta druga data ma upamiętnić dramatyczne zdarzenie z przeszłości. Właśnie 25 lipca 1944 roku, za prezydentury generała Jorge Ubico Castaneda, doszło w stolicy kraju do pokojowej demonstracji przeciwko opresyjnej polityce rządu. Demonstracja została brutalnie stłumiona przez siły rządowe. W trakcie akcji pacyfikacyjnej zamordowano nauczyciela Maria Chinchilla – jednego z działaczy.

Mimo iż obecne rządy w Gwatemali są uznawane za demokratyczne, to do dziś nauczyciele nie doczekali się dedykowanego im święta rangi państwowej. To nie jest jednak przeszkodą dla uczniów. Ci chętnie, zarówno w lipcu, jak i październiku, okazują wyrazy wdzięczności. Najczęściej poprzez wręczanie okolicznościowych laurek. W szkołach organizuje się występy, zazwyczaj skromne, ponieważ mieszkańcy tego kraju są ubodzy.

Edukacja w Gwatemali:

  • Kraj boryka się z wysokim poziomem analfabetyzmu. Szacunki wskazują, że nawet co trzeci mieszkaniec ma problem z pisaniem i czytaniem.
  • W Gwatemali obowiązuje siedmiostopniowa, literowa skala ocen (A, A-, B, B-, C, D, F); najwyższą notą jest A.
  • Zaledwie co trzeci uczeń rozpoczynający kształcenie podstawowe kończy je.