Bezpłatne studia podyplomowe oraz szkolenia dla nauczycieli edukacji zdrowotnej
31/03/2025Nieobowiązkowy przedmiot edukacja zdrowotna zastąpi od września 2025 r. wychowanie do życia w rodzinie. Będzie realizowany w szkołach podstawowych w klasach IV–VIII oraz w szkołach ponadpodstawowych. Kierunek związany z nauczaniem nowego przedmiotu można studiować na 11 uczelniach. Studia są finansowane przez Ministerstwo Edukacji Narodowej. Resort zadbał także o szkolenia dla nauczycieli i dyrektorów. Te zorganizuje Ośrodek Rozwoju Edukacji.
Ruszyły podyplomówki dla nauczycieli edukacji zdrowotnej
Studia podyplomowe dla przyszłych nauczycieli edukacji zdrowotnej są bezpłatne. O zakwalifikowaniu się na nie decyduje kolejność zgłoszeń. Zajęcia na większości uczelni rozpoczną się w kwietniu. Będą one trwały 3 semestry.
Lista uczelni, które będą kształcić nauczycieli w kierunku edukacja zdrowotna:
- Uniwersytet Medyczny w Białymstoku,
- Gdański Uniwersytet Medyczny,
- Uniwersytet Śląski w Katowicach,
- Uniwersytet Jagielloński Collegium Medicum w Krakowie,
- Uniwersytet Medyczny w Poznaniu,
- Uniwersytet Rzeszowski,
- Pomorski Uniwersytet Medyczny w Szczecinie,
- Akademia Pedagogiki Specjalnej w Warszawie,
- Uniwersytet Warszawski,
- Uniwersytet Medyczny we Wrocławiu,
- Uniwersytet w Zielonej Górze.
Kierunek adresowany jest do nauczycieli, którzy chcą zdobyć kwalifikacje do nauczania edukacji zdrowotnej lub pogłębić i ugruntować wiedzę w tym zakresie. Dyplom da uprawnienia do nauczania nowego przedmiotu zarówno w szkole podstawowej, jak i ponadpodstawowej. Plan studiów obejmuje wszystkie działy tematyczne z podstawy programowej edukacji zdrowotnej.
W rekrutacji mogą wziąć udział tylko czynni zawodowo nauczyciele. Szczegółowe informacje dotyczące rekrutacji i programu studiów zamieszczono na stronach uniwersytetów. Linki kierujące do nich znajdują się TUTAJ.
Szkolenia dla nauczycieli edukacji zdrowotnej
Szkolenia dla nauczycieli i dyrektorów szkół będą organizowane przez Ośrodek Rozwoju Edukacji. Obejmą one 32 godziny zajęć stacjonarnych i 150 godzin e-learningu. ORE przygotuje także materiały dydaktyczne, które pozwolą Państwu krok po kroku wdrożyć edukację zdrowotną w szkole.
Poinformujemy Państwa, gdy ośrodek przedstawi szczegółowy program szkoleń.
Zachęcamy do zapisania się na listę mailową.
Szczegółowe kwalifikacje uprawniające do nauczania edukacji zdrowotnej
Nowego przedmiotu będą mogli nauczać nauczyciele biologii, przyrody, wychowania fizycznego, wychowania do życia w rodzinie oraz nauczyciele psycholodzy. Uprawnienia mają również osoby, które ukończyły studia przygotowujące do wykonywania zawodu: lekarza, lekarza dentysty, farmaceuty, pielęgniarki, położnej, diagnosty laboratoryjnego, fizjoterapeuty, ratownika medycznego, albo studia w zakresie zdrowia publicznego i mają przygotowanie pedagogiczne.
Nowością jest wprowadzenie przez MEN możliwości prowadzenia lekcji przez zespół dwóch lub więcej nauczycieli.
Dla nauczycieli, którzy chcą być na bieżąco z tematem edukacji zdrowotnej
Na bieżąco śledzimy wszystko, co dzieje się wokół edukacji zdrowotnej. Jeśli chcą być Państwo na bieżąco z najnowszymi informacjami, dowiedzieć się więcej oraz mieć dostęp do materiałów i aktualnych wydarzeń, to zapraszamy serdecznie do dołączenia do specjalnej grupy mailowej. Dzięki temu nie umknie Państwu żadna ważna informacja dotycząca nowego przedmiotu.
Źródła:
- Bezpłatne studia podyplomowe z zakresu edukacji zdrowotnej, https://ore.edu.pl/2025/03/bezplatne-studia-podyplomowe-z-zakresu-edukacji-zdrowotnej/ (dostęp: 27.03.2025 r.).
- Nowe ramowe plany nauczania – z edukacją obywatelską i edukacją zdrowotną, https://www.gov.pl/web/edukacja/nowe-ramowe-plany-nauczania---z-edukacja-obywatelska-i-edukacja-zdrowotna (dostęp: 27.03.2025 r.).
- Komunikat MEN, https://www.facebook.com/share/p/1C7U7hpWek/ (dostęp: 27.03.2025 r.).
- Rozporządzenie Ministra Edukacji zmieniające rozporządzenie w sprawie ramowych planów nauczania dla publicznych szkół, https://legislacja.rcl.gov.pl/projekt/12391554/katalog/13094353#13094353 (dostęp: 27.03.2025 r.).