dobry start logo
 
Od sierpnia będą obowiązywać zmiany, dzięki którym poszerzy  się grono odbiorców świadczenia Dobry Start. Wnioski o dodatek można składać do końca listopada.

 

 
 
Program Dobry Start

Dobry Start funkcjonuje od 2018 roku. Jest to jednorazowe świadczenie w wysokości 300 zł, które powinno być przeznaczone na zakup materiałów edukacyjnych i przyborów szkolnych. Ma ono poratować rodzinny budżet, który zostaje nadszarpnięty wydatkami związanymi
z rozpoczęciem roku szkolnego.

Kto może ubiegać się o świadczenie

O wyprawkę mogą się ubiegać rodzice lub opiekunowie uczniów uczęszczających do szkoły. W niedawno przyjętym przez Radę Ministrów programie zostały przewidziane zmiany. Zgodnie z nimi świadczeniem zostaną objęci wszyscy uczniowie, bez względu na typ szkoły
– ze świadczenia będą więc mogli skorzystać także uczniowie szkół policealnych i szkół dla dorosłych.

Informacja na twitterze Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

Zgodnie z kryterium wiekowym uczeń nie może przekroczyć 20 roku życia, a w przypadku uczniów niepełnosprawnych – 24 roku życia. Programem nie zostali objęci studenci i dzieci w wieku przedszkolnym.

Jak i kiedy złożyć wniosek?

W tym roku wnioski można składać:

  • online od 1 lipca do 30 listopada (za pośrednictwem kanałów bankowości elektronicznej, portalu Emp@tia)
  • drogą tradycyjną od 1 sierpnia do 30 listopada

 
Od 2020 roku zmieniają się terminy składania wniosków:

  • online od 1 lutego do 30 listopada (za pośrednictwem kanałów bankowości elektronicznej, portalu Emp@tia)
  • drogą tradycyjną od 1 kwietnia do 30 listopada

 
Od tego roku projekt rozporządzenia wprowadza także możliwość ubiegania się o świadczenie za pomocą systemu teleinformatycznego udostępnianego przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Wyjątkiem są uczniowie szkół dla dorosłych i szkół policealnych – wnioski można składać wyłącznie drogą tradycyjną (np. podczas wizyty w urzędzie lub drogą pocztową).

Szczegółowe informacje o świadczeniu Dobry Start znajdują się na stronie Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

 
Źródło: https://www.gov.pl