uczniowie smartfony
Kolejny raz
Instytut Spraw Obywatelskich zwrócił się do MEN o odgórny zakaz używania telefonów komórkowych w szkole. Podobne pismo wystosował już w lipcu 2023 r., a na początku lutego 2024 r. ponowił apel. Oczekuje wprowadzenia jednolitych zasad higieny cyfrowej dotyczącej korzystania z telefonów i urządzeń cyfrowych na terenie szkoły. Pismo zostało zaktualizowane o nowe kraje, które w 2024 r. wprowadziły zakazy lub ograniczenia dotyczące ekranów w szkołach.

 

Oczekujemy, że w placówkach oświatowych wejdzie w życie od 1 września 2024 roku całkowity zakaz używania telefonów komórkowych lub innych indywidualnych urządzeń elektronicznych, chyba że urządzenie to stanowi pomoc naukową apeluje prezes zarządu Instytutu Spraw Obywatelskich (ISO) Rafał Górski.

Zakaz korzystania z telefonu komórkowego w szkole – apel ISO do MEN 

Debata na temat zakazu i ograniczeń używania smartfonów w szkołach trwa już od jakiegoś czasu. Uczniowie telefonów nadużywają. Przez to ciężko jest im się skupić na lekcjach. Odłożenie telefonów w klasie nadal nie rozwiązuje problemu – fakt, że telefon leży w bliskiej przestrzeni, w zasięgu wzroku, aktywuje mechanizm oczekiwania na powiadomienia, co utrudnia uczniom koncentrację – uważa organizacja. Wskazują, że uczniowie często też nie rozstają się z telefonami na przerwach. Dochodzi do tego, że zamiast ze sobą rozmawiać, piszą do siebie wiadomości.

Argumenty ISO:

  • szkodliwy wpływ smatfornów, smartwachy i urządzeń elektronicznych na zdrowie i wyniki w nauce;
  • u osób uzależnionych od telefonów komórkowych badanie „Structural and functional correlates of smartphone addiction” wskazało ubytek istoty szarej – zmiany są zbieżne z zaobserwowanymi wcześniej u narkomanów;
  • pogłębienie różnic w wynikach nauczania i wychowania między dziećmi o wyższym i niższym kapitale kulturowym;
  • niszczycielski wpływ na stosunki międzyludzkie.

 
Żyję we Włoszech, kraju, w którym gesty i zachowania ludzi zostały całkowicie przekształcone przez wszechobecne telefony komórkowe, urządzenia, do których zapałałem wielką nienawiścią i szczerą odrazą. Ich wpływ na stosunki międzyludzkie jest po prostu niszczycielski – zauważa filozof Giorgio Agamben.

Kraje, w których zakazano korzystania ze smartfonów w szkole  

Oprócz przywołanych licznych badań na temat szkodliwości nadmiernego używania telefonów, instytut wskazał przykłady krajów, w których zakaz korzystania ze smartfonów w szkołach jest rozwiązaniem ogólnokrajowym.

W tych krajach we wszystkich szkołach wprowadzono odgórny zakaz używania smartfonów:

  • Holandia,
  • Francja,
  • Grecja,
  • Portugalia,
  • Chiny.

 
Prezes ISO pokazuje także tegoroczne regulacje i zakazy w tej sprawie:

  • Duńska Agencja ds. Edukacji i Jakości rekomenduje zakaz korzystania ze smartfonów w szkołach podstawowych.
  • Szwedzkie władze w 2024r. wycofały ekrany z przedszkoli i edukacji wczesnoszkolnej.
  • Niedawno (7 lutego 2024 r.) w Norwegii resort edukacji wprowadził regulację i zakaz używania komórek w szkołach;

 
Prawo oświatowe a zakaz używania smartfonów w szkole

W 2023 r. na apel odpowiedział ówczesny szef resortu edukacji Przemysław Czarnek. Stwierdził, że takie regulacje wprowadza statut szkolny. (…) dyrekcja ma możliwość wprowadzenia zakazu korzystania ze smartfonów w szkole i o to apelujemy – powiedział na antenie Radia Zet. Nie jest to jednak prawda. Zakaz wpisany do statutu nie ma mocy prawnej, ponieważ jest sprzeczny z ustawą Prawo oświatowe.

Przepis art. 99 ust. 4 ustawy Prawo oświatowe stanowi, że: obowiązki ucznia określa się w statucie szkoły z uwzględnieniem obowiązków w zakresie (…) przestrzegania warunków wnoszenia i korzystania z telefonów komórkowych i innych urządzeń elektronicznych na terenie szkoły. Wynika z tego, że szkoła ma możliwość ograniczenia korzystania ze smartfonów przez uczniów na przerwach i lekcjach. Jednak nie może zakazać wnoszenia telefonów na jej teren. Nie jest możliwe także ich zdeponowanie.

Nauka bezpiecznego i racjonalnego używania smartfornów, a nie zakazy  

Z całkowitym zakazem korzystania z telefonów komórkowych nie zgadza się Stowarzyszenie Umarłych Statutów. Wiceprezes stowarzyszenia Daniel Sjargi podkreśla, że higiena cyfrowa jest tak samo ważna, jak respektowanie praw uczniów.

Temat telefonów jest bardzo istotny i należy go podejmować w przestrzeni publicznej, ale nie można negować obowiązujących przepisów prawa, które nie zostały dotychczas zmienione. Ponadto, konieczne jest wypracowanie z uczniami takich rozwiązań, które pozwolą na naukę racjonalnego i bezpiecznego używania urządzeń elektronicznych, a nie będą polegały wyłącznie na zakazach. W trzeciej dekadzie XXI wieku nauka bezpiecznego posługiwania się zdobyczami techniki jest absolutną koniecznością, jeżeli szkoła ma przygotowywać do życia – zauważał już we wrześniu 2023 r. Daniel Sjargi.

 

Źródło:

Czas na higienę cyfrową. Apel do Nowackiej i Gawkowskiego, https://instytutsprawobywatelskich.pl/czas-na-higiene-cyfrowa-apel-do-nowackiej-i-gawkowskiego/ (dostęp: 11.03. 2024 r.).