Krok ku społecznej dyskusji o polskiej edukacji
13/07/2015Resort edukacji chce rozmawiać o przyszłości oświaty w Polsce z nauczycielami, rodzicami, uczniami, samorządowcami i przedstawicielami organizacji pozarządowych. Dlatego zaprasza do dyskusji na nowo uruchomionej internetowej platformie wymiany doświadczeń i opinii.
Portal „Nasza Edukacja” ma stanowić platformę wymiany zdań o zmianach w polskiej oświacie. Joanna Kluzik-Rostkowska powiedziała: „Wiele nas różni, ale i wiele łączy. Jedni są zwolennikami np. oceny opisowej, inni mówią: po co nam to? Jedni chcą większego udziału rodziców w życiu szkoły, drudzy – woleliby go minimalizować. Dlaczego się o to nie pokłócić? Właśnie po to stworzyliśmy tę platformę wymiany myśli i poglądów”.
Wśród otwartych dyskusji znajdziemy m.in. te o systemie oceniania, polityce zamykania szkół, dobrych nauczycielach czy obrazie szkoły XXI wieku. Każdy zarejestrowany użytkownik może zainicjować debatę. Tematy mogą być różne, tak jak różne są potrzeby współczesnej szkoły, nauczycieli i rodziców. Wynikiem prowadzonych rozmów ma być program Konferencji Polskiej Edukacji, który ma się odbyć pod koniec sierpnia tego roku w Katowicach.
Narzędzie stworzone przez MEN ma umożliwić nie tylko udział w dyskusjach na gorące, oświatowe tematy, lecz także dać możliwość stworzenia i wypełnienia ankiet, organizowania akcji, lektury poradników i publikacji o edukacji. Przedstawiciele resortu podkreślają, że portal jest tylko wstępem do szerszej społecznej dyskusji o tym, jak ma wyglądać nowoczesna szkoła w Polsce, aby spełniała potrzeby i wymagania tych, którzy ją na co dzień współtworzą.
Portal powstał w wyniku prac Zespołu ds. Strategii przy Minister Edukacji Narodowej, we współpracy z Instytutem Badań Edukacyjnych.