Plebiscyt Ministerstwa Edukacji Narodowej na nową lekturę szkolną rozstrzygnięty – najwięcej głosów zdobyła książka Klaudyny Andrijewskiej Tosia i Pan Kudełko. To była najczęściej wybierana pozycja w grupie rodziców i studentów. Natomiast w grupie nauczycieli i uczniów zgromadziła piątą liczbę głosów.

Głosowanie w ramach inicjatywy „Wybierzmy wspólnie lektury najmłodszym uczniom” trwało od 27 listopada 2014 r. do 31 stycznia 2015 r. Każdy zainteresowany mógł wypełnić opublikowaną na stronie MEN ankietę. Na podstawie ankiet MEN sporządziło listę „TOP 10” oraz „TOP 100” pożądanych lektur. Zwycięska Tosia... zebrała 1911 głosów. Na drugim miejscu ministerialnego plebiscytu, z liczbą 1717 głosów, znalazły się Psie Troski Toma Justyniarskiego, a na trzecim – seria Harry Potter J.K. Rowling z 1626 głosami.

To właśnie seria brytyjskiej autorki zdobyła największe uznanie wśród uczniów. Drugie i trzecie miejsce w uczniowskiej grupie przypadły odpowiednio Pamiętnikom nastolatki autorstwa Beaty Andrzejczuk i książce Feliks, Net i Nika napisanej przez Rafała Kosika. Nauczyciele z kolei najczęściej wskazywali na Psie Troski. Trzy kolejne wskazane przez nich pozycje są to utwory Elżbiety Zubrzyckiej: Po co się złościć?Słup soli i Powiedz komuś. Książki Zubrzyckiej znalazły też uznanie wśród rodziców – w pierwszej dziesiątce wskazanych przez nich pozycji znalazło się aż pięć publikacji tej autorki.

„Chciałabym, aby lista książek, która powstała dzięki głosom oddanym za pośrednictwem naszej strony, stała się ściągawką dla samorządów czy też dyrektorów planujących zakupy do szkolnych bibliotek. Nie ma mowy o zmianie kanonu lektur dla uczniów szkół podstawowych. A to dlatego, że na tym etapie edukacji taki kanon po prostu nie istnieje.” – stwierdziła minister Joanna Kluzik-Rostkowska, podsumowując plebiscyt. Jednak jak tłumaczy szefowa MEN, chodzi przede wszystkim o rozbudzenie ciekawości i aktywności czytelniczej wśród najmłodszych.