Zakończyła się VIII Bałtycka Olimpiada Geograficzna,18. Międzynarodowa Olimpiada Geograficzna oraz 63. Międzynarodowa Olimpiada Matematyczna. Jesteśmy dumni z sukcesów uczniów na olimpiadach międzynarodowych!Poznajmy teraz ich wyniki.

 

Medale dla polskich uczniów na olimpiadach międzynarodowych 

VIII Bałtycka Olimpiada Geograficzna

Zawody VIII Bałtyckiej Olimpiady Geograficznej (Baltic iGeo) odbyły się w Kownie. W zmaganiach uczestniczyli uczniowie z Estonii, Litwy, Łotwy oraz Polski, wyłonieni w krajowych olimpiadach geograficznych.

Historia Bałtyckiej Olimpiady Geograficznej sięga roku 2014 – wtedy odbyły się pierwszy konkurs przeprowadzone na Łotwie. Celem Olimpiady jest popularyzacja i pogłębianie wiedzy geograficznej, rozbudzanie wśród młodych ludzi zainteresowania geografią, rozwijanie talentów, zachęcenie do twórczego myślenia oraz stosowania umiejętności geograficznych w działaniu praktycznym. Polscy uczniowie uczestniczą w niej od 2015 roku.

W czasie czterodniowych zawodów olimpijczycy rozwiązywali testy pisemne, brali udział w zawodach terenowych i odpowiadali na pytania w quizie multimedialnym. Polscy uczniowie zajęli I miejsce w klasyfikacji indywidualnej, a także I miejsce w klasyfikacji drużynowej. 

Medale zdobyli: 

 • Piotr Zatwarnicki (Publiczne Liceum Ogólnokształcące nr III z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Marii Skłodowskiej-Curie w Opolu) – I miejsce,
 • Mateusz Tomiczka (II Liceum Ogólnokształcące im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego w Rybniku) – II miejsce,
 • Radosław Beta (XXVII Liceum Ogólnokształcące im. Tadeusza Czackiego w Warszawie) – III miejsce. 

 
Srebro to osiągnięcie Anny Zientek (VIII Liceum Ogólnokształcące im. Adama Mickiewicza w Poznaniu). 

Z brązowych medali cieszyli się: 

 • Łukasz Baran (Liceum Ogólnokształcące Katolickiego Towarzystwa Kulturalnego w Bielsku-Białej),
 • Filip Szczęk (VIII Liceum Ogólnokształcące im. Władysława IV w Warszawie). 

 
Zawody Baltic iGeo to etap przygotowawczy do Międzynarodowej Olimpiady Geograficznej (International Geography Olympiad, iGeo).
 

18. Międzynarodowa Olimpiada Geograficzna w Paryżu (International Geography Olympiad, iGeo)

puchar na ksiazkach

Tegoroczna 18. Międzynarodowa Olimpiada Geograficzna została przeprowadzona w formule zdalnej. W zawodach, które odbyły się w dniach 12–18 lipca, wzięło udział 209 zawodników z 54 krajów. Test pisemny składał się z pytań dotyczących m.in. zrównoważonego rozwoju, wysp Pacyfiku Południowego, ruchu lotniczego i gazów cieplarnianych oraz zagrożeń naturalnych w kontekście rozwoju obszarów miejskich. Zajęcia terenowe odbyły się w formie wirtualnej wycieczki, w ramach której uczniowie mieli zaproponować nowe formy zrównoważonego rozwoju turystyki na obszarach bagiennych Vernier. Quiz multimedialny zawierał 40 zadań jednokrotnego wyboru z geografii fizycznej oraz społeczno-ekonomicznej.

Polscy uczniowie zaprezentowali bardzo wysoki poziom – wszyscy zdobyli srebrne medale. W klasyfikacji drużynowej uplasowali się na 5 miejscu, a udział wzięło 54 krajów. Zwyciężył Singapur, który znalazł się przed Litwą i drużyną z Tajwanu.

Wśród polskiej reprezentacji najwyższą lokatę – 20 miejsce na świecie – zajął Mateusz Tomiczek, natomiast Piotr Zatwarnicki zajął 25 miejsce. Na miejscu 35 uplasowała się Anna Zientek, a na 50 miejscu znalazł się Filip Szczęk.
 

63. Międzynarodowa Olimpiada Matematyczna (International Mathematical Olympiad, IMO)

Międzynarodowa Olimpiada Matematyczna to najbardziej prestiżowe zawody matematyczne dla uczniów szkół średnich. Olimpiada jest najstarszą olimpiadą przedmiotową – pierwszy raz odbyła się w roku szkolnym 1949/1950 w Rumunii. Polska trzykrotnie – w roku 1963, 1972 i w 1986 – była gospodarzem Międzynarodowej Olimpiady Matematycznej.

Uczestniczy IMO mierzą się z zadaniami, do których rozwiązania potrzeba nieszablonowego myślenia i dużej wiedzy teoretycznej. Podczas zawodów rozwiązują sześć zadań (po trzy każdego dnia), ocenianych w skali 0–7. Zadania dotyczą różnych dziedzin matematyki: algebry, teorii liczb, geometrii i kombinatoryki.

Podczas tegorocznej olimpiady w klasyfikacji drużynowej Polska reprezentacja uplasowała się na dwunastym miejscu. Pierwsze miejsce zajęli uczniowie z Chin – każdy z nich zdobył maksymalną liczbę punktów. Na drugim miejscu znalazła się Korea Południowa, a na trzecim – Stany Zjednoczone.

Z wynikiem 33 punktów srebrne medale dla Polski zdobyli: 

 • Korneliusz Obarski – uczeń Prywatnego Liceum Ogólnokształcącego im. Królowej Jadwigi w Lublinie,
 • Mateusz Gabzdyl – uczeń V Liceum Ogólnokształcącego w Bielsku-Białej.

 
Korneliusza Obarskiego i Mateusza Gabzdyla tylko jeden punkt dzielił od złotego medalu. 

Srebrny krążek z Oslo przywiozą również: 

 • Kosma Kasprzak – uczeń V Liceum Ogólnokształcącego im. Augusta Witkowskiego w Krakowie (31 punktów),
 • Marek Zbysiński – uczeń XIV Liceum Ogólnokształcącego im. Stanisława Staszica w Warszawie (30 punktów).

 
Zdobywając 28 punktów, brązowe krążki wywalczyli:

 • Antoni Buraczewski – uczeń Liceum Ogólnokształcącego nr III im. Adama Mickiewicza we Wrocławiu,
 • Mateusz Rajs – uczeń V Liceum Ogólnokształcącego im. Augusta Witkowskiego w Krakowie.

 
Przewodniczącym polskiej drużyny był Łukasz Bożyk, a jego zastępczynią – Dominika Regiec.

Wszystkim laureatom oraz opiekunom serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!

 

Źródła:

 1. VIII Bałtycka Olimpiada Geograficzna – sześć medali dla polskich uczniów, MEiN, https://www.gov.pl/web/edukacja-i-nauka/viii-baltycka-olimpiada-geograficzna--szesc-medali-dla-polskich-uczniow (dostęp: 21.07.2022).
 2. 4 srebrne medale polskich uczniów na 18. Międzynarodowej Olimpiadzie Geograficznej w Paryżu, MEiN, https://www.gov.pl/web/edukacja-i-nauka/4-srebrne-medale-polskich-uczniow-na-18-miedzynarodowej-olimpiadzie-geograficznej-w-paryzu (dostęp: 21.07.2022).
 3. Sukces polskich uczniów na 63. Międzynarodowej Olimpiadzie Matematycznej, MEiN, https://www.gov.pl/web/edukacja-i-nauka/sukces-polskich-uczniow-na-63-miedzynarodowej-olimpiadzie-matematycznej (dostęp: 21.07.2022).