W dniach 711 maja Związek Nauczycielstwa Polskiego przeprowadził ankietę wśród nauczycieli. Wynika z niej, że większość nauczycieli jest za likwidacją godzin dostępności. Prezes ZNP Sławomir Broniarz wystosował pismo do ministry edukacji Barbary Nowackiej, w którym zaapelował o likwidację tzw. godzin czarnkowych już od 1 września 2025 r. Ministra poparła stanowisko związkowców. Szczegóły w tekście.

 

Wyniki ankiety ZNP dotyczącej godzin dostępności nauczycieli

Trzy lata temu wprowadzono tzw. godziny dostępności nauczycieli. To dodatkowy dyżur nauczycielski – 1 godzina zegarowa tygodniowo lub raz na dwa tygodnie (jeśli nauczyciel jest zatrudniony na pół etatu). Te godziny mogą być przeznaczone wyłącznie na konsultacje dla uczniów lub rodziców.  Nauczyciele od dawna wyrażają swoje niezadowolenie w związku z tym przepisem.

MEN obiecało „przyjrzeć się” godzinom dostępności nauczyciela

  • Już w październiku nauczyciele wnioskowali do MEN o zniesienie tego przepisu. Grupa Protest z Wykrzyknikiem podkreślała, że jest to przepis: (…) absolutnie chybiony, a zmuszanie nauczycieli do dyżurowania w sztywno ustalonych godzinach tworzy szkolną fikcję i nie odpowiada na żadną potrzebę – ani uczniów, ani rodziców.
  • Posłanka Agnieszka Maria Kłopotek w interpelacji skierowanej do MEN podkreśliła problem braku wynagrodzenia za godziny dostępności. Henryk Kiepura odpowiedział na to, że w ramach działań zespołu ds. pragmatyki zawodowej nauczycieli mają zostać wypracowane nowe rozwiązania i korekty. Napisał także o ewentualnym rozszerzeniu listy możliwych czynności i działań nauczyciela w tym czasie – co z kolei zaniepokoiło nauczycieli.
  • W styczniu wpłynęła kolejna interpelacja związana z tzw. godzinami czarnkowymi. Poseł Marcin Józefaciuk zwrócił uwagę, że ten zapis z Karty Nauczyciela jest przeważnie niemożliwy do wykonania: Niemożliwe staje się uzgodnienie terminu godziny dostępności dla opiekunów, aby można było zaspokoić potrzebę konsultacji. Katarzyna Lubnauer zaznaczyła, że w ostatnich miesiącach do MEN wpłynęło mnóstwo głosów, które wskazują na pilną potrzebę zmian w związku z tym tematem i podkreśliła, że ministerstwo analizuje wszystkie te głosy.

 
W maju br. Związek Nauczycielstwa Polskiego przeprowadził ankietę wśród nauczycieli i nauczycielek 

ZNP zaznacza, że zdecydowana większość nauczycieli uważa, że przepis jest martwy, ponieważ:

  • godziny dostępności nie ułatwiły kontaktu między szkołą a rodzicami,
  • rodzice uczniów/uczennic nie korzystają z godzin dostępności,
  • uczniowie/uczennice nie korzystają z godzin dostępności,
  • tylko w połowie placówek są warunki do realizacji godzin dostępności (oddzielna sala),
  • godziny dostępności należy zlikwidować.

W ankiecie przeprowadzonej przez ZNP wzięło udział 12 469 nauczycieli i nauczycielek. Aż 96% z nich opowiada się za likwidacją godzin dostępności nauczyciela. Szczegóły TUTAJ.

Apel ZNP o likwidację godzin dostępności począwszy od roku szkolnego 2025/2026  

Prezes ZNP wystosował list do szefowej resortu edukacji, w którym wnioskuje o zlikwidowanie godzin dostępności już od 1 września w nowym roku szkolnym. Podkreślił, że nauczyciele tak czy inaczej prowadzą konsultacje i nigdy ich nie odmawiają, jeśli zgłosi się do nich uczeń lub rodzic. Dodał, że nauczyciele mają świadomość, że są do tego zobowiązani w statucie w ramach podległości służbowej. Tym samym nie ma konieczności, aby wprowadzać dodatkowe konsultacje dla uczniów i rodziców, w sztywno określonych ramach czasowych.

Broniarz zaznaczył także, że taki przepis jest w opinii związkowców: zakulisowym zwiększeniem obowiązkowego pensum zajęć nauczycieli, bez zagwarantowania prawa do adekwatnego wynagrodzenia z tego tytułu.

MEN ogłosiło likwidację tzw. godziny czarnkowej  

Zlikwidujemy tzw. godzinę czarnkową. Nie ma potrzeby, by ta pozostałość po ministrze Czarnku była utrzymywanazapowiedziała ministra edukacji Barbara Nowacka. Podkreśliła też, że przepis naprawdę się nie sprawdził.

Dodała także, że nauczyciele są dostępni dla uczniów i rodziców oraz odpowiadają na ich potrzeby. Kiedy trzeba, zawsze służą pomocą. Nie ma powodu, żeby spędzali dodatkową godzinę, czekając aż, zazwyczaj nikt do nich nie przyjdzie– zaznaczyła.

Ministerstwo podjęło decyzję zaraz po apelu ZNP oraz po licznych konsultacjach z nauczycielami i nauczycielkami.

Inne artykuły związane z tym tematem:

Co dalej z godzinami dostępności nauczycieli?
MEN przygląda się tzw. godzinom czarnkowym
Likwidacja „godzin czarnkowych”

 

Źródła:

  1. ZNP wnioskuje o likwidację godzin dostępności, https://znp.edu.pl/znp-wnioskuje-o-likwidacje-godzin-dostepnosci/ (dostęp: 19.05.2025 r.).
  2. Oświadczenie Barbary Nowackiej ws. likwidacji godziny dyspozycyjności nauczycieli, https://www.facebook.com/ministerstwo.edukacji/videos/723335306932593 (dostęp: 22.05.2025 r.).