Ostateczna decyzja MEN ws. edukacji zdrowotnej
20/01/2025Barbara Nowacka w rozmowie z Tomaszem Terlikowskim na antenie radia RMF FM powiedziała: Muszę ochronić polskie szkoły przed polityczną awanturą. Edukacja zdrowotna w roku szkolnym 2025 będzie nieobowiązkowa. Wprowadzenie nowego przedmiotu, który ma zastąpić wychowanie do życia w rodzinie, wywołało duże kontrowersje, w tym nawet protesty uliczne. Sprawę szeroko komentowali politycy.
Zamieszanie wokół edukacji zdrowotnej
Sprzeciw wobec edukacji zdrowotnej, w tym protest „Tak dla edukacji, nie dla deprawacji”
Edukacja zdrowotna to nowy przedmiot tworzony pod pieczą trzech resortów: edukacji narodowej, zdrowia oraz sportu i turystyki. Pojawi się w szkołach we wrześniu 2025 r. Jednak już od kwietnia ubiegłego roku bojkotuje go prawica. Opublikowany przez MEN projekt podstawy programowej wywołał niemałe poruszenie.
Musimy przed tym bronić nasze dzieci i wspomagać nauczycieli, którzy wiedzą, co się święci – grzmiał były minister edukacji Przemysław Czarnek. (…) wychowanie seksualne zgodnie z konstytucją pozostaje w kompetencjach rodziców, a nie państwa – podkreślała Konferencja Episkopatu Polski. Z kolei na początku grudnia 2024 r. odbył się protest pod hasłem „Tak dla edukacji, nie dla deprawacji” na placu Zamkowym w Warszawie.
Wypowiedź szefa MON i odpowiedź szefowej MEN
Na początku stycznia na konferencji prasowej w Szczecinie wicepremier i szef MON Władysław Kosiniak-Kamysz poinformował, że edukacja zdrowotna będzie nieobowiązkowym przedmiotem szkolnym. Zaznaczył, że dla niego ważne jest, aby o udziale w takich zajęciach decydowali rodzice. Uspokoję wszystkich, którzy protestowali: przedmiot będzie nieobowiązkowy, będzie to decyzja rodziców. Myślę, że będzie pozbawiony jakiejkolwiek ideologii, prawicowej czy lewicowej – powiedział wicepremier. Zapewnił także, że jego wypowiedź to wynik rozmów z ministrą Barbarą Nowacką, ministrem spraw wewnętrznych i administracji Tomaszem Siemoniakiem i z premierem Donaldem Tuskiem.
Szefowa MEN zareagowała niemal natychmiastowo, podkreślając, że o sprawach związanych z edukacją powinno decydować ministerstwo edukacji. Ktoś pomylił MON z MEN, jak czytam – napisała w mediach społecznościowych Nowacka.
MEN podjęło decyzję – edukacja zdrowotna będzie jednak nieobowiązkowa
Interwencja premiera ws. edukacji zdrowotnej
W sprawie edukacji zdrowotnej zabrał głos również premier Donald Tusk. Premier opowiedział się za dobrowolnością przedmiotu. Zapytana o to wiceminister edukacji Katarzyna Lubnauer zaznaczyła, że ostateczna decyzja należy do MEN. Dodała jednak, że nie można narażać nauczycieli i uczniów na konflikty ideologiczne.
Ostateczna decyzja MEN: edukacja zdrowotna będzie jednak nieobowiązkowa
Decyzja dotycząca formy zajęć została przedstawiona przez ministrę edukacji Barbarę Nowacką podczas rozmowy z Tomaszem Terlikowskim na antenie radia RMF FM. W czwartek, 16.01.2025 r., szefowa resortu potwierdziła, że edukacja zdrowotna będzie nieobowiązkowa w 2025 r. Nowacka zaznaczyła, że tym samym ministerstwo chce ochronić uczniów przed awanturą polityczną.
Po roku o nowy przedmiot zostaną zapytani uczniowie i nauczyciele, a nie politycy. Być może wtedy zmienimy decyzję. Będę zachęcała wszystkich do wzięcia udziału w tych zajęciach. Potem bardzo poważnie porozmawiamy z nauczycielami, jak ten program się sprawdza. To nam pozwoli stwierdzić, w jakim kierunku zmierzamy – podkreśliła Barbara Nowacka.
Stanowisko Naczelnej Izby Lekarskiej
Dwa dni przed ostateczną decyzją podjętą ws. edukacji zdrowotnej i wypowiedzią szefowej resortu edukacji stanowisko zabrała Naczelna Izba Lekarska. Należy bezwzględnie utrzymać obowiązkowy charakter przedmiotu edukacja zdrowotna, tak jak to było pierwotnie planowane – podkreśliła. Zdaniem lekarzy: rola i znaczenie tego przedmiotu są wartościami nie do przecenienia w budowaniu zdrowego i silnego społeczeństwa obywatelskiego w naszym kraju. Nauczanie dzieci tego, jak należy zadbać o długie i zdrowe życie powinno być priorytetem wszystkich sprawujących władzę. Pełną treść stanowiska NIL znajdą Państwo TUTAJ.
- Jakie są główne założenia edukacji zdrowotnej? Jakie tematy zostaną poruszone na zajęciach z nowego przedmiotu? Pisaliśmy o tym w artykule Nowy przedmiot zamiast WDŻ.
- Odpowiedź MEN na zarzut związany z „seksualizacją” dzieci i młodzieży znajdą Państwo w tekście Edukacja seksualna w ramach nowego przedmiotu.
Źródła:
- Nagranie wywiadu z Barbarą Nowacką w RMF FM z dnia 16.01.2025 r., https://www.youtube.com/watch?v=ox95saGq2WY (dostęp: 16.01.2025 r.).
- Wypowiedź Władysława Kosiniaka-Kamysza, https://x.com/nowePSL/status/1878451460746170572 (dostęp: 16.01.2025 r.).
- Wypowiedź Barbary Nowackiej na platformie X, https://x.com/barbaraanowacka/status/1878475664690467192 (dostęp: 16.01.2025 r.).
- Stanowisko NIL – wypowiedź z 15.01.2025 r., https://x.com/NaczelnaL/status/1879167002272497800 (dostęp: 16.01.2025 r.).