Konkurs Nauczyciel Roku od 21 lat jest organizowany przez tygodnik
Głos Nauczycielski”. Podczas uroczystej gali w Sali Wielkiej Zamku Królewskiego w Warszawie zostały przyznane tytuł Nauczyciela Roku 2023 dla Radosława Potraca oraz wyróżnienia dla Marty Szymczyk i Anity Mańdok, tytuł Nauczyciela Jutr@ 2023 dla Aleksandry Janickiej oraz nagroda specjalna dla Artura Tutki, a także tytuł Przyjaciela Szkoły 2023 dla Martyny Wojciechowskiej i tytuł Inicjatywy Edukacyjnej Roku 2023 dla Fundacji Kosmos dla Dziewczynek.

 

(…) potrzebujemy siebie, nie podziałów, a bycia razem. Potrzebujemy też szacunku, bo bycie nauczycielem to też szacunek dla wszystkich. Moim marzeniem jest, żeby młodsze osoby wspólnie uczyły się razem ze starszymi. Bo to, że młodzi są super i znają przyszłość, jest ekstra, ale potrzebują do tego mądrych dorosłych. (…) Młodzi najbardziej boją się globalnych zmian. To jest ich lęk, my w tym wszystkim powinniśmy im towarzyszyć. Możemy robić swoje i to róbmy, mimo wszystko, mimo tego co się dzieje – mówił zwycięzca konkursu Nauczyciel Roku, Radosław Potrac.

Radosław Potrac – nauczyciel z genem belfra… 

Ma w sobie gen belfra (z jidysz – wędrownego nauczyciela) – napisały wnioskodawczynie, nauczycielki ze Szkoły Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi nr 30 im. Powstańców 1863 r. w Warszawie, w której pracuje Radosław Potrac.

Laureat konkursu jest nauczycielem historii, wychowania do życia w rodzinie, nauczycielem wspomagającym, a przy tym wszystkim jest działaczem i społecznikiem.

Wybrane działania Nauczyciela Roku 2023:

  • redaktor naczelny nagradzanej, działającej jak profesjonalna redakcja, gazetki szkolnej „Śrubowkręt”,
  • założyciel Akademii Kumatego Rodzica – kształtuje postawę świadomego rodzica, z którym nauczyciel wspólnie ustala cele edukacyjne,
  • założyciel koła turystycznego Dreptaki – przez lata koło zebrało tysiące uczestników,
  • wspólnie z uczniami opracował trasę wycieczkową Śladami Janusza Korczaka w Warszawie,
  • nauczyciel od źródeł: tematy Holokaustu, praskich katowni i więzień kamienicznych UB i NKWD przedstawia uczniom od źródła w archiwach,
  • autor projektu, w którym uczeń dostawał opiekuna: świadka historii Holocaustu,
  • inicjator powstania Domu Powstańca, w którym pracuje jako wolontariusz,
  • opiekun projektu współtworzonego z Wandą Traczyk-Stawską – Strażnik Pamięci Cmentarza Powstańców Warszawy,
  • harcerz i społecznik – jako pierwszy organizował pomoc dla uchodźców z Ukrainy na Dworcu Wschodnim.

 
Wyróżnione w konkursie Nauczyciel Roku 2023 

W tym roku jury konkursu wyróżniło dwie nauczycielki: Anitę Mańdok – nauczycielkę języka polskiego jako ojczystego w Polskiej Szkole we Fryburgu (Badenia-Wirtembergia) oraz Martę Szymczyk – pedagożkę ze Społecznej Szkoły Podstawowej Towarzystwa Oświatowego „Edukacja” w Łodzi.

Według Anity Mańdok przepisem na sukces jest zainteresowanie dzieci i sprawienie, żeby chciało im się w wolnym czasie przychodzić na zajęcia. Szkoła we Fryburgu to jedyne miejsce na tym obszarze, gdzie polskie dzieci kształtują w sobie poczucie dumy z bycia Polakiem i Polką. Mogą tu uczyć się języka polskiego, a także poznawać historię, geografię, kulturę oraz tradycje swojego kraju.

Marta Szymczyk to – jak wskazuje nazwa jej bloga – nieszablonowa pedagożka. Cechuje ją uważność i wrażliwość społeczna. Podobnie jak wielu nauczycieli na pierwszym miejscu stawia człowieka, jego potrzeby i godność. Aktywnie angażuje się w działania z edukacji wielokulturowej i antydyskryminacyjnej.

Rozstrzygnięcie konkursu Nauczyciel Jutr@

W konkursie organizowanym przez „Głos Nauczycielski” oraz Fundację Orange wyłoniono Nauczycielkę Jutr@. Została nią Aleksandra Janicka z Przedszkola Publicznego im. Misia Uszatka w Zespole Szkolno-Przedszkolnym nr 1 w Strzyżowicach. Laureatka pracuje z dziećmi zgodnie z zasadami edukacji planu daltońskiego – podąża za uczniami. Buduje także od najmłodszych lat postawę obywatelską i uczy kultury demokratycznej – w przedszkolu powołała do życia radę przedszkolaków. Dzięki temu uczniowie mają szansę zabrać głos w sprawach m.in.:  zakupu zabawek, jadłospisu i tematów dnia. 

Na swojej drodze spotkałam dzieci pełne entuzjazmu, radości, z milionem pytań, gotowe do działania, ale też takie, które były niepewne i wycofane. Plan daltoński pozwala spojrzeć na dziecko w inny sposób, dopasować edukację do dziecka – mówiła laureatka.

Jury postanowiło przyznać także Nagrodę Specjalną. Otrzymał ją Artur Tutka z Zespołu Szkół Technicznych i Ogólnokształcących im. Stefana Banacha w Jarosławiu. W centrum działań edukacyjnych wyróżniony nauczyciel również stawia uczniów, przekazując im inicjatywę. Dzieci i młodzież, którą uczy, określa mianem Pracowitych Żuczków.

Honorowe tytuły Przyjaciela Szkoły i Inicjatywy Edukacyjnej Roku 

Kapituła konkursu Nauczyciel Roku tradycyjnie przyznała dwa honorowe tytuły:

  • Przyjaciela Szkoły 2023 – została nim Martyna Wojciechowska. Jury nagrodziło działaczkę za jej wrażliwość, otwartość i determinację w działaniach na rzecz upodmiotowienia osób słabszych, wykluczonych oraz pozbawionych głosu w przestrzeni publicznej, a także za wspieranie edukacji.

 
Traktuję to jako wyraz zaufania i zobowiązania na przyszłość – powiedziała Martyna Wojciechowska. Dodała także – (…) staram się robić swoje i zmieniać rzeczywistość naszych dzieci. Bardzo wierzę w młode pokolenie i wierzę, że dzieci rodzą się ze skrzydłami, a rolą nas, dorosłych, jest je rozwijać.

  • Inicjatywy Edukacyjnej Roku 2023 – otrzymała go Fundacja Kosmos dla Dziewczynek, pierwsza w Polsce organizacja zajmująca się „dziewczyńskością”, której celem jest tworzenie środowiska wolnego od stereotypów ograniczających dziewczynki, a także dawanie im siły, by mogły być, kim tylko zechcą.

 
Ach! Jesteśmy wzruszone, nakarmione dobrą energią i nadzieją. I mamy całkiem nowe skrzydła – możemy przeczytać na profilu fundacji.

 

Przyłączamy się do gratulacji dla wszystkich utytułowanych i nominowanych. Doskonale rozumiecie sens i wagę edukacji – to dzięki Wam jest możliwy jej rozwój. To Wy jesteście szansą oraz nadzieją na dobrą przyszłość polskiej szkoły i dorastających w niej uczniów.

Wydawnictwo Operon

Źródła:

  1. Transmisja na żywo 21. Gali Konkursu Nauczyciel Roku, https://fb.watch/nATJ3ux0OC/ (dostęp: 10.10.2023 r.).
  2. Radosław Potrac ze szkoły podstawowej nr 30 w Warszawie nauczycielem roku 2023, https://glos.pl/radoslaw-potrac-ze-szkoly-podstawowej-nr-30-w-warszawie-nauczycielem-roku-2023 (dostęp: 11.10.2023 r.).
  3. Martyna Wojciechowska – Przyjaciel Szkoły 2023. „EDUKACJA ma największy wpływ na to, jak wygląda i będzie wyglądał nasz świat”, https://glos.pl/martyna-wojciechowska-przyjaciel-szkoly-2023-edukacja-ma-najwiekszy-wplyw-na-to-jak-wyglada-i-bedzie-wygladal-nasz-swiat (dostęp: 11.10.2023 r.).
  4. Fundacja Kosmos dla Dziewczynek – Inicjatywa Edukacyjna Roku 2023. Włącz się w budowanie świata bez podziałów!, https://glos.pl/fundacja-kosmos-dla-dziewczynek-inicjatywa-edukacyjna-roku-2023-wlacz-sie-w-budowanie-swiata-bez-podzialow (dostęp: 11.10.2023 r.).