Instytut Badań Edukacyjnych co roku opracowuje dla liceów wskaźnik edukacyjnej wartości dodanej (EWD), który pokazuje, jak wiedza uczniów zmieniła się w okresie pomiędzy egzaminem gimnazjalnym a maturą. Tym samym wskazuje, jak efektywna była praca szkoły. Przyglądając się wynikom, można zauważyć, że najwięcej wiedzy przybywa uczniom z publicznych ogólniaków – czytamy w „Dzienniku Gazecie Prawnej”.

W zestawieniu stu szkół, których uczniowie zdobyli najlepsze wyniki, dominują placówki publiczne, prywatnych jest tylko 29. Co ciekawe, wyniki EWD różnią się znacząco od tych, które szkoły uzyskują w rankingu Fundacji Edukacyjnej „Perspektywy”. Podczas gdy w rankingu czołowe miejsca zajmują szkoły z wielkich miast, zwłaszcza stolic województw, w zestawieniu EWD często najwyżej notowane są licea w małych miejscowościach. 

W zakresie umiejętności matematycznych największe sukcesy ma liceum ogólnokształcące w Sierpcu – wynik przeciętnego ucznia tej szkoły na maturze z matematyki w 2014 r. był o 12,3 punktów wyższy, niż to wynikało z jego rezultatu na egzaminie gimnazjalnym. Na drugim miejscu uplasowało się liceum w Zespole Szkół Samorządowych w Zawidzu Kościelnym (10,1 pkt), a na trzecim – zwycięzca tegorocznych „Perspektyw” – liceum im. Staszica z Warszawy. W pierwszej dziesiątce szkół kształcących najlepiej w zakresie języka polskiego wśród szkół z Wrocławia, Poznania czy Łodzi znalazły się licea ogólnokształcące z Bogatyni, Rabki-Zdroju, Malborka i Łowicza.