Resort edukacji oddał do konsultacji publicznych projekt rozporządzenia ws. kwalifikacji nauczycieli. Jest to związane m.in. z wprowadzeniem do szkół edukacji zdrowotnej. Zmiany rozszerzają katalog wymagań uprawniających do pracy w przedszkolach i klasach IIII szkoły podstawowej, a także do pracy nauczyciela muzyki, plastyki, psychologa i pedagoga specjalnego. To po części rezultat prac grupy roboczej ds. kwalifikacji, kształcenia i doskonalenia zawodowego nauczycieli działającej w ramach zespołu ds. pragmatyki zawodu nauczyciela w MEN.

 

Kwalifikacje nauczyciela edukacji zdrowotnej

Nauczycielem nowego przedmiotu edukacja zdrowotna może być osoba, która spełnia wymagania kwalifikacyjne takie jak inni nauczyciele przedmiotu (§ 3) oraz:

  • nauczyciel biologii, przyrody, wychowania fizycznego, wychowania do życia w rodzinie lub nauczyciel psycholog;
  • osoba po studiach medycznych (lekarz, dentysta, farmaceuta, pielęgniarka, położna, diagnosta laboratoryjny, fizjoterapeuta, ratownik medyczny) lub po studiach ze zdrowia publicznego; te osoby powinny posiadać również przygotowanie pedagogiczne;
  • zespół dwóch lub więcej ww. nauczycieli.

 
Kwalifikacje nauczyciela wychowania przedszkolnego i edukacji wczesnoszkolnej 

Poszerzono uprawnienia nauczyciela wychowania przedszkolnego. Zgodnie z § 4 ust. 2 rozporządzenia zajęcia w przedszkolu z grupami dzieci do 5 roku życia mogą prowadzić osoby mające kwalifikacje w innym zakresie niż wychowanie przedszkolne. Muszą one jednak posiadać kompetencje do pracy z małymi dziećmi w zakresie:

  • pedagogiki opiekuńczo-wychowawczej,
  • pedagogiki specjalnej,
  • edukacji i rehabilitacji (niepełnosprawność słuchowa i/lub wzrokowa i/lub intelektualna),
  • edukacji i terapii osób w spektrum autyzmu,
  • logopedii,
  • pedagogiki korekcyjnej,
  • wczesnego wspomagania rozwoju dziecka.

 
Kwalifikacje psychologa i pedagoga specjalnego 

Doprecyzowanie przepisów dotyczących nauczyciela psychologa

Zrezygnowano ze wskazywania zakresu kształcenia na kierunku psychologia. Uprawnienia będzie miał zarówno absolwent studiów pierwszego oraz drugiego stopnia, jak i jednolitych studiów magisterskich na kierunku psychologia. Oprócz tego musi posiadać przygotowanie pedagogiczne.

Poszerzenie kwalifikacji uprawniających do bycia pedagogiem specjalnym

Zrezygnowano z przejściowych przepisów określających wymagania do bycia pedagogiem – nauczyciele, którzy przed 2019 r. otrzymali dyplom w zakresie pedagogiki specjalnej mogą pracować w zawodzie także po 2026 r.

Pozostałe zmiany w kwalifikacjach nauczycieli

  • nauczycielem plastyki lub/i muzyki w klasach IV–VIII szkół podstawowych i w szkołach ponadpodstawowych – może być także osoba, która ukończyła studia pierwszego i drugiego stopnia lub jednolite studia magisterskie na dowolnym kierunku studiów i ukończyła szkołę muzyczną II stopnia, ogólnokształcącą szkołę muzyczną II stopnia, liceum sztuk plastycznych, liceum plastyczne lub ogólnokształcącą szkołę sztuk pięknych; musi posiadać przygotowanie pedagogiczne potwierdzone świadectwem ukończenia kursu prowadzonego przez ośrodek szkolenia nauczycieli artystycznych;
  • osoby zatrudnione w placówkach oświatowo-wychowawczych – zajęcia typu modelarskiego, koronkarstwo czy robótki ręczne może prowadzić osoba bez wyższego wykształcenia.
 
Wszyscy nauczyciele zachowują swoje dotychczasowe kwalifikacje – niezależnie od tego, kiedy uzyskali wykształcenie i czy byli aktywni zawodowo.

 

Źródło:

Rozporządzenie Ministra Edukacji zmieniające rozporządzenie w sprawie szczegółowych kwalifikacji wymaganych od nauczycieli, https://legislacja.gov.pl/projekt/12396604  (dostęp: 14.04.2025 r.).