Narodowy Fundusz Zdrowia we współpracy z Ministerstwem Zdrowia uruchomił program pilotażowy dla dzieci uzależnionych od nowych technologii cyfrowych. Program potrwa do końca czerwca 2023 roku.

 

Pilotażowy program skierowany do dzieci i młodzieży uzależnionych od nowych technologii 

chlopiec skupiony na smartfonie na zoltym tle

Pilotażowy program ma być odpowiedzią na coraz większy problem uzależnień cyfrowych wśród dzieci i młodzieży. Jak podaje MEiN zjawisko nasiliło się w czasie pandemii COVID-19. Proponowane działania mają wesprzeć uczniów i ich rodziców w walce z uzależnieniami od nowych technologii cyfrowych.

Celem programu jest m.in.:

 • ograniczenie negatywnych zachowań związanych z uzależnieniami cyfrowymi,
 • zwiększenie wiedzy w tym zakresie,
 • poprawa stanu zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży.
   

Pomocy w ośrodkach będą udzielali:

 • psycholodzy,
 • psychoterapeuci,
 • terapeuci środowiskowi.
   

Wybrane ośrodki na terenie całego kraju będą realizowały działania terapeutyczne skierowane do uczniów borykających się z uzależnieniem od nowych technologii, a także do ich rodzin. W placówce będzie można skorzystać z diagnozy i porad psychologicznych, psychoterapii indywidualnej, rodzinnej i grupowej oraz terapii środowiskowej. Jeśli specjaliści uznają, że konieczna jest konsultacja z lekarzem psychiatrą, przekierują pacjenta do innej placówki. Pomoc jest bezpłatna. Listę ośrodków znajdą Państwo na stronie MEiN TUTAJ.

 

Źródło:

 1. Pilotażowy program skierowany do dzieci i młodzieży uzależnionych od nowych technologii, MEiN,https://www.gov.pl/web/edukacja-i-nauka/pilotazowy-program-skierowany-do-dzieci-i-mlodziezy-uzaleznionych-od-nowych-technologii (dostęp: 17.05.2022).