Liczebność grup, wyjątki, obowiązki informacyjne szkoły oraz możliwość rezygnacji z uczestnictwa w lekcjach – czyli najważniejsze zasady organizacji zajęć z nowego przedmiotu – edukacji zdrowotnej. Wejdzie on do szkół już od nowego roku szkolnego i będzie realizowany w ramach 1 godziny tygodniowo. Nowy przedmiot ma na celu wsparcie rozwoju uczniów w różnych sferach życia – fizycznej, psychicznej, emocjonalnej i społecznej – oraz promowanie zdrowych postaw i wartości.

 

Liczebność grup i wyjątki

Zajęcia z edukacji zdrowotnej będą organizowane od roku szkolnego 2025/2026. Zastąpią wychowanie do życia w rodzinie. Uczniowie klas IV–VIII szkoły podstawowej oraz uczniowie klas I–II (lub do wyboru: II–III) szkoły ponadpodstawowej będą mieli 1 godzinę tygodniową lekcji z nowego przedmiotu. W klasie VIII zajęcia mogą odbywać się nie dłużej niż do końca stycznia.

Liczebność grup

W zajęciach będzie mogło wziąć udział nie więcej niż 24 uczniów jednocześnie. To mniej niż na zajęciach WDŻ (28 uczniów). Lekcje z edukacji zdrowotnej będą organizowane w oddziałach lub grupach międzyoddziałowych. Grupy te mogą zostaćpodzielone na mniejsze, gdy na lekcji będą omawiane tematy z obszaru zdrowia psychicznego, seksualnego lub dojrzewania.

Wyjątek – w zajęciach nie mogą uczestniczyć uczniowie z niepełnosprawnością intelektualną

Uczniowie z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu umiarkowanym lub znacznym, w tym uczniowie z niepełnosprawnościami sprzężonymi, z których jedną z niepełnosprawności jest niepełnosprawność intelektualna w stopniu umiarkowanym lub znacznym, realizują treści, o których mowa w ust. 1, w ramach obowiązkowych zajęć edukacyjnych określonych w podstawie programowej kształcenia ogólnego dla uczniów z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu umiarkowanym lub znacznym. Dla tych uczniów nie organizuje się zajęć, o których mowa w ust. 1

– zaznaczono w rozporządzeniu.

Obowiązkowe spotkanie informacyjne na początku roku szkolnego

Co roku na początku roku szkolnego – przed rozpoczęciem cyklu lekcji z edukacji zdrowotnej – nauczyciel prowadzący wraz z wychowawcą musi zorganizować spotkanie informacyjne z rodzicami uczniów niepełnoletnich oraz z uczniami pełnoletnimi.

O czym warto pamiętać?
  • należy przeprowadzić co najmniej jedno spotkanie informacyjne,
  • należy przedstawić pełną informację o celach i treściach realizowanego programu nauczania, podręcznikach, materiałach edukacyjnych, materiałach ćwiczeniowych oraz o środkach dydaktycznych,
  • za przeprowadzenie spotkań informacyjnych jest odpowiedzialny dyrektor szkoły.

 
Zasady rezygnacji z zajęć edukacji zdrowotnej 

Zajęcia z edukacji zdrowotnej są nieobowiązkowe, tym samym nie podlegają ocenie i nie mają wpływu na promocję ucznia do klasy programowo wyższej ani na ukończenie szkoły przez ucznia.  Można zrezygnować z udziału w tych lekcjach.

Zasady rezygnacji z edukacji zdrowotnej:

  • uczeń niepełnoletni–rodzic może zgłosić rezygnację w formie pisemnej dyrektorowi szkoły;
  • uczeń pełnoletni–sam może zgłosić rezygnację w formie pisemnej dyrektorowi szkoły;
  • rezygnację składa się w terminie do dnia 25 września danego roku szkolnego.

 
Edukacja zdrowotna a cele wychowawczo-profilaktyczne szkoły

Jak podkreślono w rozporządzeniu, realizacja zajęć z edukacji zdrowotnej wpisuje się w cele wychowawczo-profilaktyczne szkoły.

Edukacja zdrowotna przede wszystkim:

  • wspiera:

 
- wychowawczą rolę rodziny,
- ucznia w rozwoju ku pełnej dojrzałości w sferze fizycznej, emocjonalnej, intelektualnej, duchowej i społecznej,
- budowanie relacji międzyludzkich opartych na wartości zdrowia, godności, szacunku i tolerancji;

  • wzmacnia:

 
- i uzupełnia działania z zakresu profilaktyki problemów zdrowia psychicznego i fizycznego dzieci i młodzieży,
- postawy prorodzinne, prozdrowotne i prospołeczne,
- współpracę szkoły i pielęgniarki środowiska nauczania i wychowania lub higienistki szkolnej w zakresie edukacji zdrowotnej i promocji zdrowia, z uwzględnieniem potrzeb zdrowotnych oraz rozpoznanych czynników ryzyka dla zdrowia uczniów.

Przepisy rozporządzenia obwiązują od 1 września 2025 r.

 

Źródło:

Rozporządzenie ws. edukacji zdrowotnej, https://dziennikustaw.gov.pl/D2025000046701.pdf (dostęp: 14.04.2025 r.).