Teraz bardziej niż zwykle uczniowie potrzebują bliskości i zrozumienia. Odczuwają wiele emocji, wśród których dominują lęk, smutek czy niepewność. Nie sprzyjają one uczeniu się, które wymaga pasji, zainteresowania, radości. Co zatem zrobić? Może warto bardziej skupić się na emocjach uczniów niż na „przerobieniu” kolejnej partii materiału? Mamy dla Państwa konkretną propozycję – czytanie bajek Bratka... z Bratkiem. 

 

Bajkoterapia  pomaga rozwiązywać życiowe problemy dzieci i młodzieży i pomaga redukować stres. To naturalna odpowiedź na potrzeby dzieci, a także młodzieży. Dzięki mocy słów oraz historii zawartych w bajkach możemy wywoływać pewne emocje, eliminować niepożądane zachowania, zapewniać wsparcie. Magiczny świat przestawiony w bajce daje radość, wywołuje empatię, może być również lekarstwem
na traumatyczne przeżycia. 

baner nauczyciele czytaja bajki

Zapraszamy do wzięcia udziału w akcji #czytamyzbratkiem prowadzonej na Facebooku. Co trzeba zrobić? 

Krok 1. Wybrać bajki i zastanowić się nad tym, w jakiej formie i scenerii mają być czytane: jednoosobowo czy w parze z podziałem na role, w fotelu, na kocu przy kominku, a może w ogrodzie?  Wszystko zależy od Państwa kreatywności. Byłoby świetnie, gdyby Bratek towarzyszył czytaniu.  Pacynka jest przyjacielem uczniów – wspiera ich, udziela rad i oswaja z problemami.

Krok 2. Nagrać swoje wystąpienie komórką.

Krok 3. Opublikować nagranie na fanpage’u facebookowym Państwa szkoły. W poście koniecznie dopisać #czytamyzbratkiem, bo wtedy 
z łatwością  znajdziemy te posty i opublikujemy Wasze wystąpienie na fanpage’u Ortograffiti.   

 

Pomysłodawczynią akcji jest Kasia Otka - nauczycielka biblioteki ze Szkoły Podstawowej w Pogórzu. A czytają nauczyciele z tej szkoły i nie tylko:

Lubimy otrzymywać dobre wiadomości - czyta Iza Mańkowska

Jak Bratek pomógł jeżowi w jego troskach - czytają artyści z Kamyk Studio

 

Jeśli chcą Państwo bliżej poznać metodę bajkoterapii, to zapraszamy na bezpłatny kurs Operonu Zrozumieć emocje. Moc bajek terapeutycznych. Poznają Państwo historie dzieci zmagających się z różnymi problemami, takimi jak: zaburzenia depresyjne, lęk, fobia szkolna, niepełnosprawność, przewlekła choroba, rozwód rodziców. Pomoże to zrozumieć, że bajki mogą pomóc dzieciom poradzić sobie ze złymi emocjami. Dowiedzą się Państwo również, czym jest psychologia narracji, jakie są rodzaje bajek terapeutycznych i jakie mają znaczenie dla rozwoju dziecka, jak tworzyć bajki i opowiadania terapeutyczne oraz jaką bajkę wybrać w odpowiedzi na konkretny problem dziecka. Ostatni moduł kursu wprowadzi w świat kamishibai, storyline, arteterapii i lapbooków, czyli form wykorzystywanych podczas pracy z bajką.
    

zaproszenie do kursu bajkoterapia

 
Zapraszamy też na nasz fanpage facebookowy