Zmiany w sprawdzianie szóstoklasisty i maturze w roku 2015 spowodowały konieczność wprowadzenia nowych przepisów dotyczących egzaminatorów. Zgodnie z projektem, który obecnie jest w trakcie konsultacji społecznych, egzaminatorzy nie stracą uprawnień do sprawdzania prac uczniów, ale będą musieli przejść szkolenia.

Sprawdzian w szkołach podstawowych będzie podzielony na dwie części. Tę z pytaniami zamkniętymi (testowymi) sprawdzi elektroniczny czytnik. Nauczyciel-egzaminator oceni jedynie część z pytaniami otwartymi. Szkolenie będzie miało na celu nauczenie odpowiedniego podejścia do oceniania.

W przypadku matury zmiany dotyczą egzaminu ustnego z języka polskiego. W związku z odejściem od prezentacji na rzecz losowania pytań i odpowiadania na nie przed komisją z rozporządzenia dotyczącego egzaminatorów zniknie zapis o konstruowaniu tematów do prezentacji.

Obowiązkowe szkolenia egzaminatorów dotyczyć będą też holistycznego podejścia do oceniania. Takie kompetencje przydadzą się także przy sprawdzaniu prac gimnazjalnych. Egzaminator ma podczas oceniania pracy nie tyle punktować każdą poprawną czynność, ile uwzględniać postęp w drodze do rozwiązania zadania. „Istotna jest całość pracy, a nie jedynie poszczególne elementy” – powiedział „Gazecie Prawnej” dyrektor Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej we Wrocławiu Wojciech Małecki.