Czy Twoja szkoła została już zgłoszona do Ogólnopolskiego Próbnego Egzaminu Ósmoklasisty z Operonem
02/11/2021Do Ogólnopolskiego Próbnego Egzaminu Ósmoklasisty został już tylko miesiąc. 6 grudnia rozpocznie się próbny egzamin z języka polskiego, następnie zostaną przeprowadzone egzaminy z matematyki i języków obcych. Trzy dni egzaminów próbnych to szansa na weryfikację stanu wiedzy i postępów uczniów, porównanie ich wyników z innymi uczniami z całej Polski, zmotywowanie ósmoklasistów do nauki, a także sprawdzenie wszystkich aspektów organizacyjnych. Jakie jeszcze korzyści wiążą się z przeprowadzeniem Ogólnopolskiego Próbnego Egzaminu Ósmoklasisty z Operonem? Co zrobić w sytuacji przejścia szkoły w tryb pracy zdalnej? O tym przeczytają Państwo w naszym artykule.
Dlaczego warto zgłosić szkołę do Ogólnopolskiego Próbnego Egzaminu Ósmoklasisty?
W tym roku Ogólnopolski Próbny Egzaminu Ósmoklasisty z Operonem odbędzie się w dniach 6–8 grudnia 2021 r. według następującego harmonogramu:
- 6 grudnia – język polski;
- 7 grudnia – matematyka;
- 8 grudnia – język angielski i język niemiecki.
Szkoły biorące udział w Ogólnopolskim Próbnym Egzaminie Ósmoklasisty mają możliwość sprawdzenia wszystkich aspektów organizacyjnych,a uczniowie mogą poczuć atmosferę towarzyszącą egzaminowi państwowemu. Ogólnopolski Próbny Egzamin Ósmoklasisty z Operonem odbywa się w tysiącach szkół w całej Polsce, przez co umożliwia przeprowadzenie próby generalnej przed egzaminem ósmoklasisty w skali ogólnopolskiej, w warunkach identycznych jak podczas egzaminu państwowego.Przeprowadzenie egzaminu mobilizuje uczniów do nauki, a także uczy jej planowania.
Arkusze dostarczone przez wydawnictwo Operon w pełni odzwierciedlają arkusze egzaminacyjne zgodnie z aktualnymi wymaganiami egzaminacyjnymi CKE i MEiN. Nauczyciele mogą przeprowadzić diagnozę poziomu wiedzy uczniów oraz zidentyfikować obszary wymagające powtórzenia, a ten aspekt z punktu widzenia wielomiesięcznej nauki zdalnej może mieć kluczowe znaczenie dla poziomu zdawalności na egzaminie ósmoklasisty. Istotną informacją dla nauczycieli, dyrekcji i rodziców jest także porównanie poziomu zdawalności egzaminu próbnego z innymi szkołami w całej Polsce (po przeprowadzonym egzaminie próbnym są udostępniane raporty, statystyki, a także rankingi szkół).
Nauczyciele ze szkół biorących udział w Ogólnopolskim Próbnym Egzaminie Ósmoklasisty z Operonem otrzymają w marcu 2022 r. możliwość pobrania dodatkowych arkuszy egzaminacyjnych z platformy www.egzaminy.operon.pl oraz wprowadzenia wyników do panelu. II edycja Ogólnopolskiego Próbnego Egzaminu Ósmoklasisty może ponownie zweryfikować postępy uczniów w nauce. Wybór sposobu wykorzystania dodatkowych arkuszy pozostawiamy Państwu – można przeprowadzić w szkole kolejny egzamin próbny w dowolnie ustalonym terminie, wypełnić zadania z arkusza z uczniami podczas zajęć lub przekazać go uczniom do pracy w domu. Nauczyciel ma dzięki temu możliwość dodatkowej weryfikacji stanu przygotowania uczniów do egzaminu.
Jak zmienią się warunki przeprowadzenia Ogólnopolskiego Próbnego Egzaminu Ósmoklasisty z Operonem w sytuacji przejścia szkoły w tryb edukacji zdalnej?
Zdecydowana większość szkół podstawowych funkcjonuje w trybie stacjonarnym. Jak podaje MEiN – 90,2% szkół podstawowych prowadzi zajęcia tradycyjnie w szkołach. Daje to nadzieję na szkolny powrót do normalności i przeprowadzenie egzaminu próbnego stacjonarnie. W związku z tym wyznaczone terminy egzaminów próbnych zobowiązują zgłoszone do nich szkoły do ich przeprowadzenia zgodnie z przedstawionym harmonogramem oraz procedurami. Zapewni to wierne odwzorowanie egzaminów państwowych i tym samym będzie stanowić próbę generalną we wszystkich szkołach w Polsce.
Jeśli przeprowadzenie egzaminów próbnych nie będzie możliwe w wyznaczonych wcześniej terminach, decyzję dotyczącą daty ich zorganizowania podejmie Dyrektor szkoły. Wszystkie szkoły zgłoszone do egzaminów próbnych mają zagwarantowane otrzymanie arkuszy egzaminacyjnych w wersji drukowanej oraz elektronicznej, wraz z zasadami oceniania.
Arkusze wraz z odpowiedziami nie będą w tym roku publikowane na stronach internetowych oraz serwisach Wydawnictwa Operon. Zostaną przekazane do wyłącznej dyspozycji Dyrektorów szkół zgłoszonych do egzaminu.
Nadal istnieje możliwość zgłoszenia szkoły – przedłużyliśmy zapisy do 7 listopada
Aby wziąć udział w egzaminie próbnym, szkoła musi zgłosić liczbę uczniów, którzy przystąpią do Ogólnopolskiego Próbnego Egzaminu Ósmoklasisty z Operonem. Zgłoszenia przyjmujemy do 7 listopada 2021 r. za pośrednictwem strony internetowej egzaminy.operon.pl.
Więcej informacji na temat tegorocznej edycji egzaminu znajduje się na stronie egzaminy.operon.pl.