Jakie decyzje i kiedy muszą podjąć Państwa uczniowie, by dopełnić wszelkich formalności i w maju przystąpić do egzaminu maturalnego? O czym warto im przypomnieć, by niczego nie przeoczyli? Kalendarz maturzysty jest napięty, ale dzięki Państwa wsparciu – możliwy do zrealizowania.

deklaracja maturalna

Deklaracja maturalna – najważniejsze daty

Deklarację maturalną składa każdy uczeń klasy maturalnej, który chce przystąpić do egzaminu maturalnego. Pierwsze decyzje przyszły maturzysta podejmuje już we wrześniu.

Ważne terminy

  • Do 30 września uczeń składa wstępną deklarację dotyczącą przedmiotów zdawanych na egzaminie maturalnym. Wzór deklaracji maturalnej znajdą Państwo TUTAJ.
  • Do 7 lutego uczeń powinien złożyć ostateczną deklarację dotyczącą przedmiotów zdawanych na maturze.

 
To ważne! Deklaracja ostateczna może się różnić od dokumentu składanego we wrześniu. Warto przypomnieć uczniom, że w deklaracji ostatecznej muszą wskazać przedmioty, które są wymagane w rekrutacji na wybrane kierunki i uczelnie. Niezłożenie ostatecznej deklaracji jest jednoznaczne z tym, że wstępna deklaracja z 30 września staje się ostateczną.

  • W marcu dyrektor szkoły ogłasza szkolny harmonogram przeprowadzania części ustnej egzaminu maturalnego.

 

Deklaracja maturalna – jak ją złożyć?

Uczeń zdający maturę w 2023 r. może złożyć deklarację przystąpienia do egzaminu maturalnego w postaci:

  • papierowej,
  • elektronicznej.

 
To ważne! Uczeń składa deklarację tylko w jednej z tych postaci. W przypadku złożenia deklaracji w obu postaciach za wiążącą będzie uznawana deklaracja złożona jako pierwsza.

Deklarację w postaci elektronicznej (e-deklarację) zdający może wypełnić i złożyć w Zintegrowanym Interfejsie Użytkownika (ZIU) na stronie internetowej: www.wyniki.edu.pl. Logowanie do ZIU jest możliwe przy użyciu loginu i hasła otrzymanego od dyrektora szkoły lub dyrektora OKE lub przy użyciu profilu zaufanego, e-dowodu albo bankowości elektronicznej. Link do Instrukcji składania i przyjmowania e-deklaracji znajdą Państwo TUTAJ.
 

Próbna Matura z Operonem – potwierdzenie decyzji przyszłych maturzystów

Matura zawsze wzbudza obawy wśród uczniów: zarówno w zakresie wymaganej wiedzy i umiejętności, jak i w kontekście przebiegu egzaminu czy umiejętności radzenia sobie ze stresem. Tym bardziej warto zadbać o dobre przygotowanie i konsekwentnie pracować z uczniami nad pogłębianiem oraz systematyzowaniem już nabytej wiedzy, a także nad oswojeniem typów egzaminacyjnych zadań. Próbną maturę warto potraktować nie tylko jako sposób weryfikacji wiedzy i umiejętności, lecz także jako próbę generalną przed egzaminem państwowym, która pomoże uczniom oswoić się z formułą egzaminu, a także utwierdzić w wyborze przedmiotów zdawanych na poziomie rozszerzonym.

Próbna Matura z Operonem to też motywacja do nauki przed egzaminem państwowym – do uzupełnienia ewentualnych luk w wiedzy, doszlifowania umiejętności. W tym roku jak zawsze zadbaliśmy o to, aby Próbna Matura z Operonem jak najwierniej odzwierciedlała maturalny egzamin państwowy. W związku z tym zostanie ona przeprowadzona według dwóch obowiązujących formuł:

  • dla szkół ponadgimnazjalnych (formuła 2015);
  • dla szkół ponadpodstawowych (formuła 2023).

 
Termin Próbnej Matury z Operonem został wyznaczony na 22–25 listopada 2022 r.

pm

Zgłoszenie szkoły do Próbnej Matury z Operonem jest doskonałą okazją dla szkół, aby jednocześnie przeprowadzić próbne egzaminy maturalne według dwóch formuł. Szczegółowy harmonogram Próbnej Matury z Operonem znajdą Państwo TUTAJ.

Aby wziąć udział w egzaminie próbnym, szkoła musi zgłosić liczbę maturzystów, którzy przystąpią do Próbnej Matury z Operonem. Zgłoszenia przyjmujemy do 23 października 2022 r. za pośrednictwem strony internetowej egzaminy.operon.pl.

 
Nowa matura 2023 z platformą Mobilna szkoła

Wszystkich z Państwa, którzy będą przygotowywać maturzystów do egzaminu z języka polskiego i matematyki w formule 2023, zapraszamy do uczestnictwa w programie „Nowa matura 2023” na platformie Mobilna szkoła. Znajdują się tam:

  • aktualne wytyczne CKE,
  • nigdy niepublikowane zadania, dzięki którym przećwiczą Państwo strukturę poleceń,
  • zestawienie porównujące starą i nową maturę,
  • przykładowe arkusze.

 
Więcej informacji o programie znajdą Państwo TUTAJ.

egzaminy