Przygotowania do egzaminów państwowych to zawsze wymagający czas dla całej społeczności szkolnej. Przed ósmoklasistami ostatni rok nauki, zatem zachęcamy do zapoznania się z narzędziami, które zostały opracowane z myślą o tym, by skutecznie przygotować uczniów do majowych egzaminów, a nauczycieli wesprzeć w codziennej pracy. Podajemy również ważne daty, które warto wpisać w kalendarz nowego roku szkolnego.

 

Egzamin ósmoklasisty 2024 – informacje na starcie przygotowań

W nowym roku szkolnym 2023/2024 egzamin ósmoklasisty zostanie przeprowadzony tydzień wcześniej niż w roku ubiegłym, tj. w dniach 14–16 maja 2024 r.:

14 maja 2024 r. (wtorek) – egzamin ósmoklasisty z języka polskiego
15 maja 2024 r. (środa) – egzamin ósmoklasisty z matematyki
16 maja 2024 r. (czwartek) – egzamin ósmoklasisty z języków obcych nowożytnych

W 2024 r. na egzaminie ósmoklasisty nie zostanie wprowadzony czwarty przedmiot. Na razie nie podano informacji o tym, czy pojawi się on na egzaminie w latach kolejnych.

Uczniowie, którzy nie podejdą do egzaminu ósmoklasisty w maju, będą mogli napisać go w terminie dodatkowym, wyznaczonym przez CKE na:

10 czerwca 2024 r. (poniedziałek), godz. 9.00 – język polski
11 czerwca 2024 r. (wtorek), godz. 9.00 – matematyka
12 czerwca 2024 r. (środa), godz. 9.00 – język obcy nowożytny

Jak pomóc uczniom przećwiczyć materiał wymagany na egzaminie?

Egzamin ósmoklasisty to pierwszy tak poważny sprawdzian wiedzy dla uczniów szkoły podstawowej. Pomocą w planowaniu nauki i powtórkach jest seria publikacji przygotowujących do egzaminu ósmoklasisty. Materiał podano tam w sposób syntetyczny i przejrzysty. W publikacjach uwzględniono zarówno wymagania oraz styl nauki uczniów obecnie, jak i potrzeby nauczyciela. Publikacje sprawdzą się do użytku w klasie, a także indywidualnie – w domu. Wśród publikacji znajdą Państwo:

  • Repetytorium – zadania, testy, arkusze, samouczki, wskazówki rozwiązań i pigułka teorii, czyli wszystko, co niezbędne do praktycznego ćwiczenia przed egzaminem.
  • Niezbędnik z teorią – wiedza potrzebna do rozwiązywania zadań egzaminacyjnych podana w skrótowej i przyjaznej formie. Zastąpi podręczniki (również te z poprzednich klas), do których uczniowie mogą nie mieć już dostępu.
  • Arkusze z odpowiedziami – rozwiązywanie arkuszy egzaminacyjnych to najlepszy sposób, by utrwalić informacje i przećwiczyć umiejętności w praktyce. Arkusze z odpowiedziami 2024 to jeszcze więcej zadań egzaminacyjnych dostosowanych do wymagań obowiązujących w tym roku szkolnym.

 
W księgarni internetowej Wydawnictwa Operon dostępny jest również pakiet publikacji przedmiotowych składający się z dwóch lub trzech publikacji. Zachęcamy do zapoznania się z nimi.

5–7 grudnia 2023 r. – Ogólnopolski Próbny Egzamin Ósmoklasisty z Operonem

W tym roku Ogólnopolski Próbny Egzamin Ósmoklasisty z Operonem odbędzie się w dniach 5–7 grudnia 2023 r. według następującego harmonogramu:

5 grudnia – język polski
09.00–11.00 Egzamin z języka polskiego (czas trwania: 120 minut)

6 grudnia – matematyka
09.00–10.40 Egzamin z matematyki (czas trwania: 100 minut)

7 grudnia – język angielski i język niemiecki
09.00–10.30 Egzamin z języka obcego (czas trwania: 90 minut)

 
Zapisy już ruszyły! Zgłoszenia do egzaminu próbnego dokonuje dyrektor szkoły lub upoważniona przez niego osoba mająca konto w systemie Operon. Po zalogowaniu się należy wypełnić formularz zgłoszeniowy ZGŁOŚ SZKOŁĘ

Szkoła uczestnicząca w Ogólnopolskim Próbnym Egzaminie Ósmoklasisty z Operonem poza drukowanymi arkuszami otrzymuje:

  • dostęp do arkuszy i zasad oceniania w wersji elektronicznej,
  • arkusze II edycji Ogólnopolskiego Próbnego Egzaminu Ósmoklasisty z Operonem (dodatkowe arkusze pdf w marcu 2024 r.),
  • szczegółowy raport z wynikami szkoły, klasy oraz wszystkich zgłoszonych uczniów (raport ogólnopolski),
  • certyfikat jakości,
  • wyróżnienie przez obecność w rankingach ogólnopolskich i wojewódzkich.

 
Więcej informacji i formularz zgłoszeniowy znajdą Państwo na stronie egzaminy.operon.pl.