Na stronie MEiN opublikowano najważniejsze zasady przeprowadzania, w tym dostosowania warunków i form przeprowadzania egzaminu ósmoklasisty i egzaminu maturalnego dla zdających, będących obywatelami Ukrainy, których pobyt w Polsce jest uznawany za legalny na podstawie ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy.

 

CKE opublikowała informacje o dostosowaniach egzaminu ósmoklasisty i egzaminu maturalnego dla uczniów z Ukrainy 

chlopiec rozwiazuje test

Rozporządzenie ministra edukacji i nauki w sprawie organizacji kształcenia, wychowania i opieki dzieci i młodzieży będących obywatelami Ukrainy wprowadza możliwość przystąpienia w bieżącym roku szkolnym do egzaminu ósmoklasisty i egzaminu maturalnego uczniom będącym obywatelami Ukrainy, którzy przybyli do Polski po 24 lutego 2022 r..

Dyrektor CKE podkreśla, że ukraińskie dzieci stały się częścią polskiego systemu edukacji i muszą w nim uczestniczyć na naszych warunkach. Według dyrektora Smolika Ukraińcy zostaną potraktowani na egzaminach jak uczniowie cudzoziemscy.

Ci uczniowie mają mieć wydłużony czas egzaminu, możliwość korzystania ze słownika polsko-ukraińskiego i ukraińsko-polskiego. Zdający egzamin ósmoklasisty będą mieli wydłużony czas na napisanie egzaminu z języka polskiego – ze 120 minut do 210 minut.

Czas trwania egzaminu maturalnego z języka polskiego na poziomie podstawowym został wydłużony z 170 minut do 255, a na poziomie rozszerzonym – z 180 minut do 270 minut. Czas trwania egzaminu z matematyki na poziomie podstawowym pozostaje bez zmian, ale na poziomie rozszerzonym będzie wydłużony z 180 minut do 270 minut. Tak samo będzie, jeśli chodzi o egzamin z języka obcego – na poziomie podstawowym czas pozostaje bez zmian, a na rozszerzonym wydłużono go z 150 minut do 210 minut. Czas trwania egzaminów z przedmiotów dodatkowych zdawanych na poziomie rozszerzonym (biologia, chemia, fizyka, filozofia, geografia, historia, historia muzyki, historia sztuki, język łaciński i kultura antyczna, wiedza o społeczeństwie) wydłużono z 180 minut do 270 minut.

Kolejnym dostosowaniem ma być sformułowanie po ukraińsku technicznej części poleceń – np. „przeczytaj tekst i rozwiąż zadanie”. Maturzyści z Ukrainy będą mogli jako przedmiot rozszerzony wybrać język mniejszości (ukraiński). Natomiast teksty i zadania dla zadających będą sformułowane po polsku.

W opisie dostosowań wskazano na konieczność zapewnienia obecności specjalisty, np. psychologa, pedagoga (może być członkiem zespołu nadzorującego), jeżeli jest to niezbędne dla uzyskania właściwego kontaktu ze zdającym lub zapewnienia wsparcia psychologicznego. Poinformowano też o zapewnieniu obecności tłumacza (język polski – język ukraiński), który przekaże zdającym informacje dotyczące zasad przeprowadzania egzaminu przed rozpoczęciem pracy z arkuszem egzaminacyjnym.

W udostępnionych materiałach CKE znajdują się deklaracje przystąpienia do egzaminu ósmoklasisty i maturalnego. Dokumenty opracowane przez Centralną Komisję Egzaminacyjną zostały przetłumaczone na język ukraiński.

Uczniowie realizujący obowiązek nauki, będący obywatelami Ukrainy, mogą złożyć deklarację przystąpienia do egzaminu maturalnego w terminie do 31 marca2022 r. Uczniowie będący obywatelami Ukrainy, realizujący obowiązek szkolny, składają deklarację wskazującą język obcy nowożytny, z którego  przystąpią do egzaminu ósmoklasisty w terminie do 11 kwietnia.

Więcej informacji znajdą Państwo na stronie CKE TUTAJ.

Wszelkie pytania dotyczące egzaminów można kierować do Centralnej Komisji Egzaminacyjnej ([email protected]).

 

Źródła:

  1. CKE, Informacje dotyczące egzaminu ósmoklasisty i egzaminu maturalnego dla zdających – obywateli Ukrainy, https://cke.gov.pl/informacje-dotyczace-egzaminu-osmoklasisty-i-egzaminu-maturalnego-dla-zdajacych-obywateli-ukrainy/ (dostęp: 29.03.2022).
  2. MEiN, Informacje CKE o egzaminie ósmoklasisty i egzaminie maturalnym dla zdających – obywateli Ukrainy, https://www.gov.pl/web/edukacja-i-nauka/informacje-cke-o-egzaminie-osmoklasisty-i-egzaminie-maturalnym-dla-zdajacych--obywateli-ukrainy (dostęp: 29.03.2022).
  3. CKE: Informacje o egzaminie ósmoklasisty i egzaminie maturalnym dla zdających – obywateli Ukrainy, „Głos Nauczycielski”, https://glos.pl/cke-informacje-o-egzaminie-osmoklasisty-i-egzaminie-maturalnym-dla-zdajacych-obywateli-ukrainy (dostęp: 29.03.2022).
  4. Serwis Samorządowy PAP, CKE opublikowała informacje o dostosowaniach egzaminu ósmoklasisty i matur dla uczniów z Ukrainy, https://samorzad.pap.pl/kategoria/edukacja/cke-opublikowala-informacje-o-dostosowaniach-egzaminu-osmoklasisty-i-matur-dla (dostęp: 29.03.2022).