Przygotowany przez nas egzamin próbny w pełni odzwierciedla państwowy egzamin maturalny. Próbna Matura z Operonem daje uczniom wyjątkową szansę na oswojenie się z formułą egzaminu, a szkole ‒ okazję do sprawdzenia wszelkich aspektów organizacyjnych istotnych przy przeprowadzeniu sprawdzianu tej rangi. Jak zmienią się warunki przeprowadzenia egzaminu próbnego w sytuacji przejścia szkoły w tryb edukacji zdalnej?

 

Jak zmienią się warunki przeprowadzenia Próbnej Matury z Operonem w sytuacji przejścia szkoły w tryb edukacji zdalnej?

Zdecydowana większość szkół ponadpodstawowych funkcjonuje w trybie stacjonarnym.Jak podaje MEiN – 94,6% szkół prowadzi zajęcia tradycyjnie w szkołach. Daje to nadzieję na szkolny powrót do normalności i przeprowadzenie egzaminu próbnego stacjonarnie w szkołach. W związku z tym wyznaczone terminy egzaminów próbnych zobowiązują zgłoszone do nich szkoły do ich przeprowadzenia zgodnie z przedstawionym harmonogramem oraz procedurami. Zapewni to wierne odwzorowanie egzaminów państwowych i tym samym będzie stanowić próbę generalną przeprowadzaną przez wszystkie szkoły w Polsce.

Na bieżąco śledzimy sytuację. Jeśli przeprowadzenie egzaminów próbnych nie będzie możliwe w wyznaczonych wcześniej terminach, decyzję dotyczącą daty ich przeprowadzenia podejmie Dyrektor szkoły. Wszystkie szkoły zgłoszone do egzaminów próbnych mają zagwarantowane otrzymanie arkuszy egzaminacyjnych w wersji drukowanej oraz elektronicznej, wraz z zasadami oceniania. Szkołom biorącym udział w egzaminie próbnym zostaną udostępnione również dodatkowe arkusze (w wersji elektronicznej PDF) w marcu 2022 r. do przeprowadzenia drugiej edycji egzaminu w celu weryfikacji postępów uczniów.

Arkusze wraz z odpowiedziami nie będą w tym roku publikowane na stronach internetowych oraz serwisach Wydawnictwa Operon. Zostaną przekazane do wyłącznej dyspozycji Dyrektorów szkół zgłoszonych do projektu.
 

Próba generalna przed maturą 2021

Wszystkie szkoły, które wezmą udział w Próbnej Maturze z Operonem, otrzymają zestaw 4 drukowanych arkuszy egzaminacyjnych dla każdego ucznia – z języka polskiego, matematyki, języka obcego i przedmiotu dodatkowego do wyboru na poziomie rozszerzonym. Ponadto nauczyciele ze zgłoszonych szkół otrzymają bezpłatny dostęp do platformy internetowej, na której znajdują się:

  • arkusze i schematy rozwiązań w wersji pdf,
  • narzędzie do automatycznego sprawdzania arkuszy on-line,
  • panel do wprowadzania wyników,
  • szczegółowe raporty z wyników dla szkoły, klasy i uczniów,
  • plany powtórzeniowe dostosowane do uzyskanych wyników,
  • dodatkowe arkusze egzaminacyjne II edycji próbnej matury do przeprowadzenia powtórnego egzaminu w marcu 2021 r.

 
Dodatkowe korzyści z uczestnictwa w programie:

  • certyfikat udziału w projekcie,
  • certyfikat jakości „Skuteczna szkoła” dla placówek, które wprowadzą wyniki uczniów,
  • obecność w rankingu ogólnopolskim oraz rankingach wojewódzkich,
  • drukowane dyplomy i listy gratulacyjne dla szkół z „TOP 10” w Polsce oraz „TOP 3”
    w województwach,
  • bezpłatny dostęp do platformy edukacyjnej dla uczniów gieldamaturalna.pl.

 
Aby wziąć udział w egzaminie próbnym, wystarczy zadeklarować liczbę maturzystów, którzy mają przystąpić do Próbnej Matury z Operonem. Zgłoszenia przyjmujemy za pośrednictwem strony internetowej egzaminy.operon.pl.

pm

W związku z pandemią COVID-19 szkoły, które w ustalonym terminie Próbnej Matury w dniach 22–25 listopada mogą przeprowadzić egzaminy, organizują je zgodnie z planem. W pozostałych szkołach uczniowie napiszą Próbną Maturę w innym możliwym terminie. Decyzję dotyczącą nowej daty egzaminów podejmuje Dyrektor szkoły.