Jak przygotować uczniów i opiekunów do sprawdzianu trzecioklasisty
04/05/2021Już za niecałe dwa tygodnie odbędzie się Ogólnopolski Sprawdzian Kompetencji Trzecioklasisty (OSKT), który stanowi ważny etap końcowy edukacji wczesnoszkolnej, przez co budzi wiele emocji u dzieci, opiekunów i nauczycieli. OSKT to źródło cennej informacji zwrotnej o dzieciach, ale jednocześnie pierwsze takie wydarzenie w życiu młodych uczniów. Jak przygotować się do niego dobrze?
W oczekiwaniu na sprawdzian
Pierwszy tego typu sprawdzian na edukacyjnej ścieżce uczniów z pewnością jest ważnym, ale i stresującym wydarzeniem zarówno dla dzieci, jak i ich opiekunów. Zamknięcie pierwszego etapu nauczania, czas podsumowań i przejście do zupełnie nowego systemu nauczania od klasy czwartej już samo w sobie stanowi wyzwanie. Sprawdzian może zatem rodzić też niepokój czy lęk u dzieci. Celem testu jest w rzeczywistości sprawdzenie aktualnego poziomu wymaganych w klasie trzeciej umiejętności polonistycznych, matematycznych i przyrodniczych. Sprawdzian stanowi źródło wiedzy i informacji zwrotnej i wskazuje kierunek dalszej pracy. Kluczowe jest, by właśnie w ten sposób przedstawić uczniom i opiekunom ideę sprawdzianu. OSKT to cenna diagnoza, której ani nauczyciele, ani rodzice nie powinni traktować jako oceny czy rywalizacji. Ważne, by nauczyciel miał szansę przedstawić rodzicom, czym jest sprawdzian i czego przy przygotowaniu należy się wystrzegać. Ten pierwszy krok – czyli opowiedzenie dzieciom i opiekunom, jak będzie przebiegał sprawdzian oraz co jest jego wynikiem – jest kluczowy, aby zniwelować stres oraz wskazać uczniom cel.
Terapeutyczna bajka i podsumowanie
Ogólnopolski Sprawdzian Trzecioklasisty z Operonem został tak przygotowany, żeby niwelować negatywne emocje, jakie mogą się pojawić w jego trakcie. Dzieciom towarzyszy od samego początku przyjazna postać Bratka, która jest znana uczniom z serii podręczników dla klas I–III. Przed sprawdzianem dzieci oglądają film z Bratkiem. Jego celem jest wyciszenie dzieci przez zastosowanie metod relaksacyjnych, takich jak praca z oddechem, gimnastyka ręki i oczu oraz wizualizacje. To wszystko prowadzone przez sympatyczną pacynkę, która tworzy przyjazną atmosferę. Bratek nie tylko wzbudza radość, ale też dodaje dzieciom otuchy i wiary w siebie.
Po zakończonym sprawdzianie nauczyciel spędza czas z dziećmi, czytając im terapeutyczną bajkę, która pokazuje uczniom, że każdy ma inne talenty i może być wybitny w innej dziedzinie. To właśnie te pozytywne umiejętności są naszym powodem do dumy. Sprawdzian pokazuje mocne strony dzieci, a informacja zwrotna zawiera wskazówki do dalszego rozwoju czy poprawy. Podczas bajki dzieci mogą zmierzyć się z emocjami, jakie im towarzyszyły w trakcie testu, ale także samodzielnie szukać rozwiązań nowych dla siebie sytuacji.
Nauczyciel stanowiący ogromne wsparcie dla swoich podopiecznych ma możliwość rozmowy z uczniami po sprawdzianie i pracy razem z nimi nad emocjami, jakie im towarzyszą.
Po sprawdzianie ważne jest, aby spojrzeć na wyniki jako na element kilkuletniej pracy dzieci – test nie jest jedynym wyznacznikiem do sformułowania oceny opisowej, choć może stanowić cenną podstawę. Ważne, by na każde dziecko spojrzeć przez pryzmat jego indywidualnych postępów i osiągnięć. Taka też powinna być informacja skierowana do rodziców – podkreślająca, by unikali korzystania z informacji zwrotnej ze sprawdzianu do porównań czy rywalizacji.
Zgłoszenia do OSKT trwają!
Sprawdzian planujemy na 13 maja. Jeśli z powodu pandemii nie będzie możliwości przeprowadzenia go w tym terminie, istnieje możliwość wybrania innego dnia przez dyrektora. W przypadku nauczania hybrydowego można przeznaczyć na sprawdzian kilka dni, w których poszczególne grupy uczniów będą pisać go stacjonarnie w szkole.
Istnieje także możliwość przeprowadzenia sprawdzianu zdalnie dla osób przebywających na kwarantannie przez przekazanie rodzicom uczniów arkuszy papierowych lub plików PDF. Arkusze do końca roku szkolnego będą dostępne po zalogowaniu się do konta osoby zgłaszającej szkołę, tylko dla zgłoszonych wcześniej szkół.
Więcej informacji oraz formularz zgłoszeniowy znajdą Państwo na stronie egzaminy.operon.pl.