Matura 2023 przed nami
02/05/2023Intensywny czas egzaminów dojrzałości rozpoczyna się 4 maja. W tym tygodniu uczniów czekają egzaminy z języka polskiego i języka obcego, a w przyszłym – matematyka, WOS i biologia. Do 23 maja uczniowie będą pisać egzaminy ze wszystkich przedmiotów oraz zdawać maturę ustną. Jak wspierać uczniów zarówno merytorycznie, jak i mentalnie?
Intensywny czas matur
Harmonogram egzaminów maturalnych z przedmiotów obowiązkowych przedstawia się następująco:
- 4 maja godz. 9.00 – język polski
- 5 maja godz. 9.00 – język obcy
- 8 maja godz. 9.00 – matematyka
Nowością w roku 2023 jest to, że absolwent, aby otrzymać świadectwo dojrzałości, musi przystąpić do egzaminu z przedmiotu dodatkowego na poziomie rozszerzonym, bez progu zdawalności. Uczniowie muszą zdać także egzaminy ustne, które w ostatnich latach z uwagi na pandemię zostały odwołane. Egzaminy poprawkowe odbędą się w dniach 22–23 sierpnia.
Uczniowie zdający po raz pierwszy maturę w formule 2023 dzielą się swoimi obawami z nauczycielami i rówieśnikami. Nauczyciele także zastanawiają się, jak przebiegnie tegoroczna matura. Wyniki tegorocznych matur będą stanowić materiał do pracy z przyszłymi maturzystami.
Jak rozmawiać z uczniami?
Presja, którą czują uczniowie przed maturami, to normalny stan. Jak pomóc uczniom go przetrwać?
- Wzmacnianie
Warto wzmacniać w uczniach poczucie własnej wartości, motywować ich do osiągnięcia celu, lecz nie wzbudzać lęku przed porażką. Świadomość, że wierzy w nich nauczyciel, który ich uczył, może przynieść pożądany w tych dniach spokój.
- Propagowanie zdrowego stylu życia
Niektórzy uczniowie podczas intensywnej nauki do egzaminów zaniedbują swoje zdrowie. Nie dbają o odpoczynek, nawodnienie, odpowiednie posiłki. Warto podkreślać, że samopoczucie jest równie ważne, co przygotowanie merytoryczne. Regularna aktywność fizyczna redukuje stres, który towarzyszy abiturientom przez cały maj. Proste podpowiedzi z ust nauczyciela, by się wyspać i pójść ze znajomymi na spacer, wiele znaczą dla przejętych uczniów.
- Wsparcie merytoryczne
Choć czasu zostało niewiele, wciąż można wspierać maturzystów merytorycznie. Ogrom materiału do przyswojenia może przytłaczać, dlatego tak ważne będą nieskomplikowane powtórki. Nauka praktyczna dzięki rozwiązywaniu zadań maturalnych z pewnością zaprocentuje na egzaminie.
Publikacje maturalne Operonu – nie jest za późno!
Po pierwszych egzaminach z języka polskiego, języka obcego i matematyki przyjdzie czas na egzaminy z przedmiotów dodatkowych. Warto postawić na sprawdzone publikacje, które pomogą uczniom uporządkować zdobytą wiedzę. Zapraszamy do naszej internetowej księgarni, gdzie znajdą Państwo materiały z przedmiotów humanistycznych i przyrodniczych:
- vademecum,
- repetytorium,
- arkusze.
Wyniki matur poznamy 7 lipca. Trzymamy kciuki za tegorocznych abiturientów!
Źródło:
CKE, https://cke.gov.pl/images/_KOMUNIKATY/20221010%20E8%20EM%20Komunikat%20o%20harmonogramie%20FIN_aktualizacja_1.pdf (dostęp: 26.04.2023).