Rok szkolny 2023/2024 rozpoczęty! Dziś wybrzmi pierwszy dzwonek zapowiadający maturzystom, że przed nimi ostatni rok nauki w szkole ponadpodstawowej. Egzamin w nowej formule po raz pierwszy będą zdawać uczniowie technikum. Dla tegorocznych maturzystów przygotowaliśmy podsumowanie najważniejszych informacji o maturze. Mamy także dobrą wiadomość dla nauczycieli i maturzystów – przygotowaliśmy nowe publikacje pomocne w przygotowaniach do matury ustnej oraz pisemnej z języka polskiego – Konteksty oraz Matura ustna. Więcej na ich temat w poniższym tekście.

 

Matura 2024 w nowej formule – najważniejsze informacje

W roku szkolnym 2023/2024 do egzaminu maturalnego w nowej formule przystępują uczniowie, którzy w tym roku szkolnym ukończą:

  • 4-letnie liceum ogólnokształcące,
  • szkołę artystyczną realizującą program 4-letniego liceum ogólnokształcącego,
  • 5-letnie technikum,
  • branżową szkołę II stopnia na podbudowie 8-letniej szkoły podstawowej.

 
Egzamin maturalny odbędzie się w dniach: 07–24.05.2024 r.

07.05.2024 r. (wtorek) – egzamin maturalny z języka polskiego (PP)

08.05.2024 r. (środa) – egzamin maturalny z matematyki (PP)

09.05.2024 r. (czwartek) – egzamin maturalny z języka angielskiego (PP)

11–16.05.2024 r. – część ustna egzaminu maturalnego

10–24.05.2024 r. – egzaminy maturalne na poziomie rozszerzonym (harmonogram CKE)

 
Czas trwania matury z języka polskiego

  • część pisemna na poziomie podstawowym – 240 minut (było 170 minut) 
  • część pisemna na poziomie rozszerzonym – 210 minut (było 180 minut) 
  • część ustna – 30 minut 

 
Podobnie, jak w trakcie egzaminu z języka polskiego, podczas matury z matematyki uczeń będzie miał do dyspozycji więcej czasu: 

  • część pisemna na poziomie podstawowym – 180 minut (było 170 minut) 
  • część pisemna na poziomie rozszerzonym –180 minut 

 
W 2024 r. po 4-letnim liceum i po 5-letnim technikum maturzyści będą zdawać maturę na podstawie wymagań egzaminacyjnych opracowanych na czas pandemii COVID-19. Dostępne są one TUTAJ.

 
Egzaminy zdawane obowiązkowo pisemnie:

 Egzaminy zdawane obowiązkowo ustnie to:

 Egzaminy zdawane dodatkowo to:

  
Informatory i aneksy do informatorów do każdego z przedmiotów opublikowano na stronie CKE tu:
https://cke.gov.pl/egzamin-maturalny/egzamin-maturalny-w-formule-2023/informatory/

 
Język polski – najważniejsze zasady na egzaminie maturalnym

Maturzyści zdający egzamin w roku szkolnym 2023/2024 otrzymają dwa arkusze egzaminacyjne na maturze pisemnej z języka polskiego. 

  • Pierwszy arkusz będzie zawierał dwa testy:  
    • Część 1. Język polski w użyciu (5–7 zadań; maksymalnie 10 punktów) 

 
Ten test będzie zawierał dwa teksty na zbliżone tematy wraz z zadaniami. Zadania będą sprawdzały umiejętności uczniów w obszarze: czytania ze zrozumieniem, argumentowania, znajomości zasad pisowni i posługiwania się poprawną polszczyzną, a także pisania notatki syntetyzującej.  

  • Część 2. Test historycznoliteracki (6–15 zadań; maksymalnie 15 punktów) 

 
Ten test będzie obejmował co najmniej 2 zadania egzaminacyjne dotyczące każdej z grup okresów literackich. Zadania opracowane będą na bazie krótkich tekstów literackich, nieliterackich i ikonografii. 

  • Drugi arkusz to jedno zadanie – zadanie rozszerzonej odpowiedzi polegające na napisaniu wypracowania na jeden z dwóch podanych tematów (maksymalnie 35 punktów). Tematy nie będą wskazywać konkretnej lektury obowiązkowej, co oznacza, że uczeń będzie mógł wybrać lekturę samodzielnie spośród wszystkich lektur obowiązkowych.  
     

Egzamin ustny z języka polskiego składa się z wylosowanego zestawu 2 zadań (maksymalnie 30 punktów): 

  • polecenie 1. z puli zadań jawnych sprawdza znajomość treści i problematyki lektury obowiązkowej, listę znajdą Państwo TUTAJ
  • polecenie 2. dotyczy zagadnienia z literatury lub innych dziedzin sztuki albo języka; uczeń powinien omówić je na podstawie dołączonego tekstu literackiego, nieliterackiego lub ikonicznego. 

 
Publikacje przygotowujące do matury 2024

Wśród publikacji przygotowujących do matury z języka polskiego w tym roku znajdą Państwo dwie nowości:

  • Konteksty. Język polski, zakres podstawowy i rozszerzony – publikacja ta pomoże uczniom oswoić się z koniecznością używania kontekstów nie tylko dzięki wiedzy teoretycznej, lecz także przez ćwiczenia praktyczne. Ponadto, na końcu publikacji znajdują się gotowe fiszki z wybranych dzieł kultury rozpisanych na konteksty i ich możliwe wykorzystanie;
  • Matura ustna. Język polski – zawiera konspekty przykładowych odpowiedzi do wszystkich 110 zagadnień jawnych obowiązujących na ustnym egzaminie maturalnym z języka polskiego w 2023 r. (zgodnie z Aneksem 2 do Komunikatu dyrektora CKE opublikowanym 1.03.2023). Zadania trudniejsze zostały bardzo szczegółowo przeanalizowane, niektóre są wzbogacone dwoma kontekstami (do wyboru), natomiast wszystkie realizacje uwzględniają elementy streszczenia problemowego. 
     

ZOBACZ

ZOBACZ

 
Poza nowościami w Księgarni internetowej znajdą Państwo także dobrze znane vademecum, repetytoria i arkusze z: biologii, chemii, fizyki, geografii, historii, języka polskiego, matematyki i wiedzy o społeczeństwie, które są dostępne również w sprzedaży pakietowej. Z kolei z informatyki i języka angielskiego dostępne są arkusze i repetytoria.

 
Próbna Matura z Operonem to sprawdzony i skuteczny sposób na przygotowanie do egzaminu państwowego

Próbna Matura z Operonem na stałe wpisała się w kalendarz wydarzeń szkolnych, będąc coroczną próbą generalną dla uczniów w całym kraju. Planowany termin tegorocznej Próbnej Matury z Operonem to 21–24 listopada 2023 r. Zachęcamy Państwa do zapoznania się ze szczegółowym harmonogramem

Zapisy już ruszyły! Zgłoszenia do przystąpienia do egzaminu próbnego dokonuje dyrektor szkoły lub upoważniona przez niego osoba posiadająca konto w systemie Operon. Po zalogowaniu się należy wypełnić formularz zgłoszeniowy ZGŁOŚ SZKOŁĘ

Serdecznie zapraszamy!