Wielkimi krokami zbliża się Ogólnopolski Sprawdzian Kompetencji Trzecioklasisty. Sprawdzian odbędzie się już 11 maja 2023 r. w szkołach w całej Polsce. Dlaczego warto wziąć w nim udział? Co zrobić, żeby dołączyć do akcji? Jak wygląda harmonogram?

 

W codziennej gonitwie obowiązków zawodowych i prywatnych łatwo zapomnieć o wielu ważnych zadaniach, np. o zgłoszeniu szkoły do Ogólnopolskiego Sprawdzianu Kompetencji Trzecioklasisty (OSKT). Ta czynność mogła umknąć również tym z Państwa, którzy brali udział w poprzednich edycjach. Sprawdzian zostanie przeprowadzony stacjonarnie już za nieco ponad trzy tygodnie! Czas na zgłoszenia został wydłużony do 28 kwietnia.

oskt

 
Dlaczego warto zapisać szkołę do OSKT?

Ogólnopolski Sprawdzian Kompetencji Trzecioklasisty to podsumowanie edukacji wczesnoszkolnej, po którym uczeń, opiekun i nauczyciel otrzymują rzetelną informację zwrotną o kompetencjach uczniów, a nie ocenę numeryczną. OSKT podsumowuje umiejętności i wiedzę w obszarach: czytanie ze zrozumieniem, słuchanie ze zrozumieniem, pisanie (tworzenie wypowiedzi), wiedza o języku, liczenie, rozwiązywanie zadań matematycznych, rozumienie pojęć przyrodniczych, obserwacje przyrodnicze i ich analiza.

Korzyści z przeprowadzenia sprawdzianu w klasach III jest wiele. Doświadczenie pokazuje, że dla nauczycieli największą wartość stanowią: 

  • możliwość zweryfikowania kompetencji swoich uczniów; 
  • uzyskanie raportów z wynikami szkoły; 
  • okazja do porównania wyników na tle Polski; 
  • możliwość uzyskania informacji zwrotnej o uczniach zawierającej elementy oceniania kształtującego; 
  • formuła z elementami terapeutycznymi przyjazna dziecku; 
  • wsparcie w opracowaniu końcowej oceny opisowej ucznia. 

 

Zapisy do OSKT krok po kroku

Zapisy do OSKT ruszyły w styczniu 2023 r. Szkołę można zgłosić do OSKT przez panel rejestracyjny dostępny po zalogowaniu się na konto Operon. Może tego dokonać dyrektor lub inna upoważniona przez niego osoba.

Aby zapisać szkołę do OSKT, należy:

  • zalogować się na stronie egzaminy.operon.pl;
  • przejść do sekcji „zgłoś szkołę”;
  • wybrać szkołę z dostępnej listy;
  • podać liczbę uczniów biorących udział w teście;
  • zatwierdzić zapisy.

 

Harmonogram OSKT 2023

Jak w praktyce wygląda harmonogram tegorocznej edycji Ogólnopolskiego Sprawdzianu Kompetencji Trzecioklasisty z Operonem? Na początek dyrektor przekazuje nauczycielom instrukcje, arkusze sprawdzianu, płyty CD oraz naklejki z Bratkiem. Następnie rozpoczynają się przygotowania do sprawdzianu, po których uczniowie przystępują do rozwiązywania OSKT.

11.05.2023 r.

9:00 – Przygotowanie do sprawdzianu.

  • Uczniowie oglądają film terapeutyczny z Bratkiem – integralny element sprawdzianu (film do pobrania po zalogowaniu ze strony egzaminy.operon.pl, można go również odtworzyć na stronie egzaminy.operon.pl).
  • Nauczyciel rozdaje uczniom testy z języka polskiego oraz naklejki. Następnie czyta na głos instrukcję dla ucznia (pierwsza strona arkusza), krótko ją omawia, wyjaśnia wątpliwości i odpowiada na pytania uczniów. Informuje uczniów, że na napisanie sprawdzianu mają 15 minut na część pierwszą i 35 minut na część drugą od momentu rozpoczęcia pisania.

 
9:15 – Sprawdzian z języka polskiego.

  • Uczniowie przyklejają naklejkę. Po upływie 55 minut nauczyciel zbiera testy z języka polskiego. Rozpoczyna się piętnastominutowa przerwa.

 
10:25 – Sprawdzian z matematyki.

  • Nauczyciel rozdaje uczniom testy z matematyki i przygotowuje ich do sprawdzianu. Uczniowie przyklejają naklejkę. Po upływie 45 minut nauczyciel zbiera prace uczniów.

 
*11:25 – Opcjonalnie sprawdzian z przyrody.

  • Sprawdzian z przyrody może być przeprowadzony w innym terminie ustalonym przez nauczyciela. Należy z uważnością ocenić stan i możliwości uczniów. Nauczyciel rozdaje uczniom testy z przyrody i przygotowuje ich do sprawdzianu. Uczniowie przyklejają naklejkę. Po upływie 20 minut nauczyciel zbiera prace uczniów.

 
11:25 lub 11:40 – Zaproszenie dzieci do wysłuchania bajki Bratka oraz pogadanka.

  • Nauczyciel czyta bajkę Bratka „O tym, jak ważne jest odczuwanie dumy ze swoich sukcesów”. Bajka oraz przykładowe pytania pomocnicze do pogadanki zostaną przesłane wraz z arkuszami sprawdzianu oraz instrukcjami.
     

12.05.2023 r.

– opublikowanie na egzaminy.operon.pl kluczy odpowiedzi, kartoteki i kart oceniania kształtującego wraz z instrukcją;

– uruchomienie panelu do wprowadzania wyników dla nauczycieli (egzaminy.operon.pl).

 
Wprowadzenie wyników do panelu pozwoli nauczycielom sformułować ocenę opisową oraz wnioski do dalszej pracy z uczniem. Wystarczy zalogować się lub założyć konto na platformie operon.pl.

Regulamin oraz inne przydatne informacje na temat OSKT znajdują się na stronie egzaminy.operon.pl.