Zakończenie pierwszego etapu edukacji to ważny i przełomowy moment w życiu każdego ucznia. Należy podsumować trzy lata nauki, wskazać dzieciom ich mocne strony oraz zmotywować ich do następnych szkolnych wyzwań. Aby zapewnić trzecioklasistom komfort emocjonalny i zredukować stres towarzyszący egzaminom, warto przeprowadzić sprawdzian przyjazny dzieciom – Ogólnopolski Sprawdzian Kompetencji Trzecioklasisty (OSKT).

 

Dziecko jest cudzoziemcem, nie rozumie języka, nie zna kierunku ulic, nie zna praw i zwyczajów. […] Potrzebny przewodnik, który grzecznie odpowie na pytanie.

Janusz Korczak

 

Szkoła przygotowuje uczniów do życia w dorosłym świecie. Uczenie się wymaga wysiłku fizycznego, poznawczego i emocjonalnego. Na zakończenie etapu edukacji wczesnoszkolnej wiele placówek decyduje się na przeprowadzenie sprawdzianu trzecioklasisty. Uczniowie mogą jednak odczuwać strach przed egzaminem. To naturalne – dzieci w klasach 1–3 dopiero opanowują umiejętność regulowania emocji, dlatego warto wesprzeć je w tym procesie i wykorzystać sprawdzone narzędzia. Jednym z nich są skuteczne elementy terapeutyczne OSKT sprawdzianu przyjaznego dzieciom.
 

oskt

 

Elementy terapeutyczne OSKT

Zdaniem psychologów, młodszym dzieciom, które znajdą się w sytuacji egzaminacyjnej, należy pomóc przywrócić równowagę emocjonalną przez przemyślane działania o charakterze zaradczym. OSKT to sprawdzian przyjazny dziecku ze względu na autorską formułę, która zapewnia duży komfort psychiczny uczniom, redukując stres towarzyszący egzaminom.

Elementy relaksacyjne:

  • film z Bratkiem – oglądany przed sprawdzianem ma za zadanie wyciszyć dzieci i pomóc im w skupieniu się przed rozwiązywaniem zadań;
  • bajka Bratka „O tym, jak ważne jest odczuwanie dumy ze swoich sukcesów” połączona z rozmową nauczyciela z klasą – uspokaja i wycisza emocje uczniów po zakończeniu sprawdzianu.

 
Bohaterem filmu i bajki terapeutycznej jest Bratek – znany z serii „Uczymy z Bratkiem” czy „Ortograffiti z Bratkiem”. To postać lubiana przez dzieci, która bawi, tłumaczy i oswaja je z nową, nieznaną sytuacją. Przekaz bajki sprawia, że dzieci czują się bardziej pewne siebie, cieszą się z sukcesów i uczą się doceniać swoje mocne strony. Poczucie własnej wartości ma niebagatelny wpływ na proces edukacyjny. Dziecko, które widzi swoje postępy, dostrzega sens wykonywanej pracy i jest lepiej zmotywowane do dalszych ćwiczeń, co skutkuje lepszymi wynikami. 
 

OSKT – podsumowanie edukacji wczesnoszkolnej

Ogólnopolski Sprawdzian Kompetencji Trzecioklasisty (OSKT) z Operonem odbędzie się 11 maja 2023 r. Zapisy do sprawdzianu już trwają. Cel OSKT od lat pozostaje niezmienny – jest nim zbadanie osiągnięć uczniów i podsumowanie pierwszych trzech lat nauki w szkole podstawowej. Celem nie jest więc ocena, a rzetelna informacja zwrotna dla uczniów, opiekunów, nauczycieli i dyrekcji. Sprawdzian weryfikuje poziom przygotowania podopiecznych do szkolnych wyzwań w kolejnych latach nauki. Organizując go, warto postawić na swobodę – przyjazne warunki i łagodne oswojenie dzieci z egzaminami. Dzięki temu uczniowie dowiadują się, że sprawdzenie wiedzy służy ich rozwojowi i wspiera ich w świadomej edukacji.

Edukacja jest podróżą pełną zmian, dzięki którym możemy ewoluować. Wystarczy jeden krok, żeby ją rozpocząć. Ten pierwszy krok w każdym przełomowym momencie wymaga od uczniów zadbania o swoje emocje, zrozumienie własnych granic i potrzeb. Udział szkoły w Ogólnopolskim Sprawdzianie Kompetencji Trzecioklasisty ułatwia podróż w świecie rozwoju dzięki skutecznym narzędziom. Uczniowie docierają bezpiecznie do pierwszego portu – podsumowania edukacji wczesnoszkolnej. Są jednocześnie doskonale przygotowani, by rozpocząć kolejny etap podróży – naukę w klasie czwartej.

Zachęcamy Państwa do zapoznania się z harmonogramem tegorocznej XV edycji Ogólnopolskiego Sprawdzianu Kompetencji Trzecioklasisty oraz do zapisania szkoły. Więcej przydatnych informacji na temat OSKT znajduje się na stronie egzaminy.operon.pl