Ogólnopolski Próbny Egzamin Ósmoklasisty wsparciem w przygotowaniach do egzaminu państwowego
18/10/2021Co roku w Ogólnopolskim Próbnym Egzaminie Ósmoklasisty biorą udział tysiące szkół w całej Polsce. Tegoroczni ósmoklasiści przez wiele miesięcy uczyli się zdalnie. W związku z tym weryfikacja ich postępów i wyniki egzaminów próbnych dostarczą nauczycielom cennej wiedzy na temat tego, co uczniowie powinni powtórzyć, natomiast dla uczniów będą silnym bodźcem motywacyjnym do nauki. Uzyskanie dobrych wyników na egzaminie ma realny wpływ na rekrutację do szkół ponadpodstawowych.
Ogólnopolski Próbny Egzamin Ósmoklasisty z Operonem umożliwia przeprowadzenie próby generalnej przed egzaminem ósmoklasisty w warunkach identycznych jak podczas egzaminu państwowego. Arkusze egzaminacyjne są zgodne z aktualnymi wymaganiami CKE oraz MEiN. Ósmoklasiści mają dzięki temu szansę sprawdzić swoją wiedzę, umiejętność rozwiązywania zadań z zachowaniem rygoru czasowego, oswajają stres oraz uświadamiają sobie, że egzamin nadchodzi wielkimi krokami. Wynik egzaminu próbnego może być dla wielu uczniów sygnałem, który mówi – czas zabrać się do nauki!
Egzamin ósmoklasisty 2022 – najważniejsze informacje
W 2022 roku państwowy egzamin ósmoklasisty odbędzie się w maju. Egzamin ósmoklasisty w 2022 r. zostanie przeprowadzony na podstawie wymagań egzaminacyjnych określonych w załączniku nr 1 do rozporządzenia Ministra Edukacji i Nauki z dnia 16 grudnia 2020 r.
Daty egzaminów odbywających się w terminie głównym:
język polski – 24 maja 2022 r.
(wtorek) – godz. 9.00
matematyka – 25 maja 2022 r.
(środa) – godz. 9.00
język obcy nowożytny – 26 maja 2022 r.
(czwartek) – godz. 9.00
Egzamin ósmoklasisty to wyzwanie nie tylko dla uczniów, nauczycieli czy dyrekcji szkoły, lecz także dla rodziców, którzy martwią się o przyszłą edukację swoich dzieci. Czy jest się czego obawiać? Należy pamiętać, że w dużej mierze wszystko zależy od odpowiedniego przygotowania. Zaplanowanie i rozpoczęcie nauki odpowiednio wcześniej da ósmoklasistom większe poczucie pewności i bezpieczeństwa. Redukowanie stresu, jak również jego oswajanie, to jedne z ważniejszych czynników powodzenia na egzaminie.
Zasadne jest zatem usystematyzowanie wiedzy, powtarzanie wiadomości i rozwiązywanie arkuszy egzaminacyjnych w czasie, który faktycznie pozostaje do dyspozycji uczniów.
Wszystkie najważniejsze informacje dotyczące tegorocznego państwowego egzaminu ósmoklasisty znajdą Państwo w prezentacji. Zachęcamy do jej pobrania oraz przekazania rodzicom ósmoklasistów.
Ogólnopolski Próbny Egzaminu Ósmoklasisty – wierne odwzorowanie egzaminu państwowego
Ogólnopolski Próbny Egzaminu Ósmoklasisty jest przeprowadzany we wszystkich szkołach w tym samym czasie, aby wiernie oddać procedury i atmosferę egzaminu państwowego. To unikatowa możliwość sprawdzenia wszystkich aspektów organizacyjnych związanych z egzaminem – tylko w ramach Ogólnopolskiego Próbnego Egzaminu Ósmoklasisty z Operonem arkusze egzaminacyjne są dostarczane w formie papierowej do szkół w całej Polsce w tym samym dniu (analogicznie jak w przypadku egzaminu państwowego). W tym roku Ogólnopolski Próbny Egzaminu Ósmoklasistyz Operonem odbędzie się w dniach 6–8 grudnia 2021 r. według następującego harmonogramu:
6 grudnia – język polski;
7 grudnia – matematyka;
8 grudnia – język angielski i język niemiecki.
Udział w Ogólnopolskim Próbnym Egzaminie Ósmoklasisty z Operonem jest wydarzeniem, dzięki któremu uczniowie mogą poczuć atmosferę towarzyszącą egzaminowi państwowemu. Dlatego zachęcamy Państwa, by egzamin próbny przeprowadzić zgodnie z wytycznymi Centralnej Komisji Egzaminacyjnej. Zalecamy losowanie miejsc przez uczniów wchodzących na salę egzaminacyjną, wprowadzenie zakazu wnoszenia telefonów komórkowych na salę egzaminacyjną czy wymaganie stroju galowego. Ogólnopolski Próbny Egzamin Ósmoklasisty z Operonem piszą tysiące uczniów w tym samym czasie, dzięki czemu towarzyszy mu wyjątkowo uroczysty charakter. Może być on także silnym bodźcem motywacyjnym do bardziej intensywnej nauki.
Uczniowie szkół biorących udział w Ogólnopolskim Próbnym Egzaminie Ósmoklasisty z Operonem otrzymają bezpłatny miesięczny dostęp do materiałów dodatkowych dostępnych w strefie nauki na platformie edukacyjnej TakZdam.pl. Uczniowie mogą również przygotowywać się z naszymi publikacjami opracowanymi zgodnie z wytycznymi Centralnej Komisji Egzaminacyjnej. Tegoroczne publikacje zostały uzupełnione o KLUCZ do egzaminu ósmoklasisty, a w nim treści i zadania, które uczniowie mogą pominąć podczas przygotowań do egzaminu ósmoklasisty w 2022 r. Więcej informacji na temat publikacji znajdą Państwo w Księgarni internetowej TUTAJ.
Ogólnopolski Próbny Egzamin Ósmoklasisty z Operonem jest elementem programu przygotowań do egzaminu ósmoklasisty, który pomaga nauczycielom skutecznie przeprowadzić uczniów przez cały proces nauki do egzaminu ósmoklasisty. Wspiera nauczyciela w planowaniu pracy i obserwacji jej efektów. Program rozpoczyna się już od 6 klasy. Jego elementami są:
- Ogólnopolski Próbny Egzamin Ósmoklasisty – 6–8.12.2021 r. – stanowiący próbę generalną i wierne odwzorowanie państwowego egzaminu ósmoklasisty.
- Materiał sprawdzający – diagnozy i testy z języka polskiego i matematyki dla uczniów klas 6–8 szkoły podstawowej. Są to przekrojowe testy weryfikujące wiedzę, przeprowadzane na początku roku szkolnego; w klasie 6 diagnoza składa się z 12 zadań i można ją przeprowadzić w ciągu 45 minut; w klasach 7 i 8 test liczy maksymalnie 21 zadań do rozwiązania w ciągu 90 minut.
- Profil ucznia – tworzony za pomocą specjalnej platformy do wpisywania przez nauczyciela wyników diagnoz i testów. Umożliwia śledzenie postępów każdego ucznia oraz daje możliwość indywidualnego podejścia do pracy z uczniem.
Po przeprowadzonym egzaminie próbnym i wprowadzeniu wyników do specjalnego systemu nauczyciel w prosty i szybki sposób wygeneruje przejrzyste raporty i podsumowania. Będą one nie tylko wartościowym materiałem diagnostycznym, lecz także istotną informacją o postępach ucznia do przekazania rodzicom podczas zebrań. Dzięki wprowadzeniu wyników do systemu i wygenerowaniu raportu nauczyciele mają możliwość wydrukowania planu powtórzeniowego dla klasy oraz indywidualnych planów powtórzeniowych dla poszczególnych uczniów. Są to specjalnie dobrane zestawy zadań dostosowanych do obszarów oznaczonych w raporcie jako wymagające poprawy. Plan powtórzeniowy można wykorzystać na lekcjach z całą klasą, rozdać uczniom jako pracę domową lub użyć według własnego uznania.
Dzięki II edycji Ogólnopolskiego Próbnego Egzaminu Ósmoklasisty nauczyciele mogą ponownie zweryfikować postępy uczniów w nauce. Nauczyciele ze szkół biorących udział w Ogólnopolskim Próbnym Egzaminie Ósmoklasisty z Operonem otrzymują w marcu 2022 r. możliwość pobrania z platformy www.egzaminy.operon.pl dodatkowych arkuszy egzaminacyjnych oraz wprowadzenia wyników do panelu. Wybór sposobu wykorzystania dodatkowych arkuszy pozostawiamy Państwu – można przeprowadzić w szkole kolejny egzamin próbny w dowolnie ustalonym terminie, wypełnić zadania z arkusza z uczniami podczas zajęć czy przekazać go uczniom do pracy w domu. Nauczyciel ma dzięki temu możliwość dodatkowej weryfikacji stanu przygotowania uczniów do egzaminu.
Jak zgłosić szkołę do Ogólnopolskiego Próbnego Egzaminu Ósmoklasisty z Operonem?
Aby wziąć udział w egzaminie próbnym, szkoła musi zgłosić liczbę uczniów, którzy przystąpią do Ogólnopolskiego Próbnego Egzaminu Ósmoklasisty z Operonem. Zgłoszenia przyjmujemy do 31 października 2021 r. za pośrednictwem strony internetowej egzaminy.operon.pl.
Więcej informacji na temat tegorocznej edycji egzaminu znajduje się na stronie egzaminy.operon.pl.