Ostatni miesiąc przed egzaminem: Skuteczne sposoby na mobilizacje ósmoklasistów do nauki
02/04/2024Specjalnie dla Państwa przygotowaliśmy wskazówki dla uczniów wspierające przygotowania do egzaminu ósmoklasisty. Sprawdzą się na lekcji, ale przede wszystkim warto je polecić ósmoklasistom w czasie samodzielnej nauki w domu. Taki konkretny plan znacząco ułatwi im pracę, a efekty będą mobilizowały do dalszych powtórek.
Wiosna, święta, majówka – jak nastolatek ma znaleźć w sobie siłę do powtarzania materiału do egzaminu ósmoklasisty, gdy nawet na dorosłych pierwsze cieplejsze dni mogą działać rozpraszająco? A egzamin zbliża się wielkimi krokami. Na czym warto skupić się w kwietniu?
Praktyczny trening rozwiązywania arkuszy
Jak sami Państwo wiedzą, na ostatniej prostej świetnie sprawdza się rozwiązywanie arkuszy egzaminacyjnych. Dlaczego? Dzięki temu szybko można dowiedzieć się, co uczeń już potrafi, a nad czym powinien jeszcze popracować. Praktyczny trening na arkuszach egzaminacyjnych pozwala także oswoić się z formułą egzaminu. To natomiast doda uczniom pewności siebie, zaoszczędzi dodatkowego stresu na egzaminie w maju i zaowocuje dobrymi wynikami. Arkusze egzaminacyjne są dostępne w księgarni internetowej.
Konkretne wskazówki dla ucznia
Co doradzić ósmoklasistom, żeby ułatwić im powtórki w kwietniu do egzaminu?
- Zastosowanie metody małych kroków. Podział materiału z języka polskiego, matematyki i języka obcego na mniejsze części. Stworzenie harmonogram nauki na każdy dzień.
- Rozwiązywanie arkuszy egzaminacyjnych. Dzięki temu nie tylko przyzwyczają się do tego, jak wyglądają typowe zadania na egzaminie, lecz także zobaczą, z czym sobie radzą, a co powinni jeszcze powtórzyć.
- Skupienie się na słabych punktach oraz uzupełnianie braków wiedzy i umiejętności z niezbędnikiem (podana w skrótowej formie teoria ze wszystkich lat) i repetytorium (zadania i ich rozwiązania).
- Nauka w blokach czasowych, zgodnie z założeniami techniki pomodoro (25 minut nauki z języka polskiego, 5 minut przerwy; 25 minut nauki z matematyki, 5 minut przerwy; 25 minut nauki z języka angielskiego, 5 minut przerwy).
- Nauka metodą Feynmana – próba wytłumaczenia trudnych pojęć własnymi słowami komuś, kto ich nie zna.
- Zastosowanie weekendowych sesji nauki, których celem będzie maksymalne skupienie się tylko na intensywnych powtórkach z jednego przedmiotu.
- Rozpoznanie swojego stylu uczenia się i dopasowanie do niego powtórek (więcej o tym napisaliśmy w prezentacji).
- Nagradzanie siebie za każdy osiągnięty cel naukowy, np. rozwiązanie arkusza, powtórzenie działu.
- Pamiętanie o robieniu przerw od nauki – o znalezieniu czasu na relaks, odpoczynek i regenerację sił.
- Obserwowanie kont w social mediach, które wspierają przygotowania do egzaminu, a także dostarczają informacji o aktualnościach, serwują zadania i przydatne rady.
Dla ósmoklasistów przygotowaliśmy prezentację zawierającą wskazówki, które przydadzą im się w czasie kwietniowych przygotowań do egzaminu. Zachęcamy do jej pobrania oraz przekazania uczniom.
Pakiet: arkusze, vademecum, repetytorium znajdą Państwo w księgarni internetowej. Wszystkie książki są dostosowane do aktualnych wymagań z podstawy programowej. Odpowiadają również kryteriom Centralnej Komisji Egzaminacyjnej.
Życzymy efektywnych przygotowań do egzaminu!