11 marca premier Mateusz Morawiecki ogłosił, że od 16 marca przez okres 2 tygodni wszystkie przedszkola, szkoły i placówki oświatowe – zarówno publiczne, jak i niepubliczne – będą zamknięte. Terminy egzaminów państwowych nie ulegną zmianom. 
 

Centralna Komisja Egzaminacyjna przypomniała, że według obecnego kalendarza egzamin ósmoklasisty jest zaplanowany
na 21–23 kwietnia br., a egzamin maturalny – na 4–22 maja br.

„W czasie zawieszenia zajęć (12.03–25.03) zapraszamy uczniów do korzystania z materiałów na naszej stronie cke.gov.pl”
– czytamy w komunikacie CKE.

„Nie ma potrzeby zmian w kalendarzu obecnego roku szkolnego” – poinformował dziś minister edukacji Dariusz Piontkowski. Jego zdaniem, nawet przy dwutygodniowej przerwie podstawa programowa może zostać zrealizowana.

komunikat o zawieszeniu zajec

 
Koronawirus w Polsce – co warto wiedzieć?

Lekarze, specjaliści, eksperci WHO wskazują, że wprowadzenie odpowiednich i odpowiedzialnych działań może ograniczyć rozprzestrzenianie się wirusa. Na podstawie tzw. specustawy Minister Edukacji Narodowej przygotował rozporządzenie, które czasowo ogranicza funkcjonowanie jednostek systemu oświaty na obszarze całej Polski.

Najważniejsze informacje:

  • zajęcia w szkołach, przedszkolach, placówkach będą zawieszone na 2 tygodnie; 
  • od poniedziałku, 16 marca br. wychowankowie i uczniowie nie przychodzą do przedszkoli i szkół. Nauczyciele pozostają w gotowości do pracy, natomiast pracownicy administracji i obsługi normalnie świadczą pracę;   
  • w szkołach prowadzących kształcenie zawodowe, w placówkach kształcenia ustawicznego oraz w centrach kształcenia zawodowego zawieszenie zajęć dotyczy również zajęć realizowanych w ramach praktycznej nauki zawodu;
  • uczniowie branżowych szkół I stopnia będący młodocianymi pracownikami nie uczęszczają do szkoły. Realizują jednak przygotowanie zawodowe u pracodawcy na dotychczasowych zasadach;
  • w okresie czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty nauczycielom pozostającym w gotowości do pracy przysługuje wynagrodzenie ustalone na podstawie Kodeksu Pracy (art. 81 § 1).

 
Przerwa w funkcjonowaniu szkoły nie powinna oznaczać dni wolnych od nauki. Czas zawieszenia zajęć w szkole uczniowie mogą poświęcić
na uzupełnienie swoich wiadomości, rozwijanie kompetencji i przygotowanie do egzaminów państwowych. MEN rekomenduje korzystanie z darmowej platformy epodreczniki.pl i materiałów polecanych przez nauczycieli, którzy mogą je udostępnić uczniom za pośrednictwem:

  • dziennika elektronicznego
  • strony internetowej szkoły, przedszkola, placówki oświatowej
  • mailingu do rodziców, a w przypadku uczniów starszych –  bezpośrednio na ich skrzynki mailowe.

 
Na platformie Ministerstwa Edukacji Narodowej epodreczniki.pl udostępniono e-materiały do wykorzystania przez nauczycieli
lub do samodzielnej nauki przez uczniów. Epodręczniki.pl to biblioteka bezpłatnych, sprawdzonych, zgodnych z aktualną podstawą programową materiałów edukacyjnych.

 
Bezpłatne arkusze egzaminacyjne i dodatkowe materiały edukacyjne

Od poniedziałku udostępnione zostaną arkusze maturalne oraz arkusze egzaminacyjne dla Ósmoklasistów.

Bezpłatne arkusze wraz z odpowiedziami dla Maturzystów będą dostępne na platformie gieldamaturalna.pl. Uczniowie będą mieli możliwość pobrania oraz rozwiązania zadań maturalnych z dziesięciu przedmiotów, zarówno na poziomie podstawowym, jak i rozszerzonym. Zachęcamy Maturzystów do tego, aby korzystali z dodatkowych materiałów edukacyjnych dostępnych w Strefie nauki dostępnej dla zalogowanych użytkowników. Rejestracja na platformie jest bezpłatna.

Ogólnodostępne będą również arkusze dla Ósmoklasistów z języka polskiego, języka angielskiego, języka niemieckiego oraz matematyki na platformie takzdam.pl. Wraz z arkuszami opublikowane zostaną odpowiedzi i nagrania. W serwisie ósmoklasiści znajdą wiele przydatnych informacji dotyczących przygotowań do egzaminu. Po zalogowaniu do Strefy nauki czekają na nich dodatkowe materiały.

Wierzymy, że dzięki udostępnionym arkuszom, platformom edukacyjnym oraz naszym publikacjom przygotowującym do egzaminów uczniowie będą mogli efektywniej wykorzystać czas wolny od zajęć dydaktycznych.

publikacje przygotowujace do egzaminow

Więcej informacji dotyczących koronawirusa na stronie: gov.pl/koronawirus

Bezpłatna infolinia NFZ jest czynna całą dobę, przez 7 dni w tygodniu. Wykwalifikowani konsultanci poinformują, co zrobić, by otrzymać pomoc – dzwonić należy pod numer 800 190 590

 
Źródło: Departament Informacji i Promocji Ministerstwo Edukacji Narodowej