Po raz pierwszy – próbna matura z informatyki!
31/08/2020W czasie gdy trwają prace nad samochodem autonomicznym, a programista to jeden z najlepiej opłacanych zawodów, zaledwie 3,4% maturzystów wybrało informatykę jako jeden ze zdawanych przedmiotów. Połowa z nich uzyskała zaledwie 20% punktów, a tylko 350 uczniów (4%) zdających informatykę wyszło z egzaminu z piątką, czyli zdobyło 85% lub więcej. Już 27 listopada tegoroczni maturzyści będą mogli podejść do próbnej matury z informatyki! Jest to nowość, którą wprowadziliśmy w odpowiedzi na Państwa zapytania.
Jak dotąd matura z informatyki nie jest premiowana ani konieczna w procesie rekrutacji na studia na tym kierunku, dlatego wielu uczniów wybiera zamiast niej matematykę lub fizykę. Jednak ze względu na coraz większe zapotrzebowanie na specjalistów w tej dziedzinie, a także na informatyczne kompetencje pożądane na wielu stanowiskach, informatyka jest jednym z najbardziej przyszłościowych kierunków.
Po co zdawać maturę z informatyki?
Przedmiot ten przyda się nie tylko przyszłym programistom, lecz także osobom chcącym związać swoją karierę zawodową z biotechnologią, biomonitoringiem, fizyką techniczną, geoinformacją, analizą danych, gospodarką przestrzenną, a nawet grafiką. Machine learning doprowadzi w przyszłości do wyparcia wielu tradycyjnych zawodów, a te, które dopiero powstaną, będą wymagały umiejętności programowania.
Podczas tegorocznej Próbnej Matury z Operonem, która odbędzie się 24–27 listopada 2020, uczniowie będą po raz pierwszy mieli możliwość napisania egzaminu z informatyki – weryfikacji swoich umiejętności i oswojenia się z przedmiotem, który dla tak wielu jest wyzwaniem.
Próba generalna przed maturą 2021!
Przygotowany przez nas egzamin próbny w pełni odzwierciedla państwowy egzamin maturalny. Zabezpieczone papierowe arkusze egzaminacyjne dostarczane są do szkół w całej Polsce w tym samym dniu, zgodnie z procedurami CKE. Próbna Matura z Operonem daje uczniom wyjątkową szansę na oswojenie się z formułą egzaminu, a szkole okazję do sprawdzenia wszelkich aspektów organizacyjnych istotnych przy przeprowadzeniu sprawdzianu tej rangi.
Aby wziąć udział w programie, wystarczy do 18 października 2020 zadeklarować liczbę maturzystów, którzy mają przystąpić do Próbnej Matury z Operonem. Zgłoszenia przyjmujemyza pośrednictwem strony internetowej >> TUTAJ
Co otrzymują szkoły, które zgłoszą chęć udziału w Próbnej Maturze z Operonem?
Wszystkie szkoły, które wezmą udział w projekcie, otrzymają zestaw 4 drukowanych arkuszy egzaminacyjnych dla każdego ucznia – z języka polskiego, matematyki, języka obcego i przedmiotu dodatkowego do wyboru na poziomie rozszerzonym. Od tego roku uczniowie mogą zdawać próbną maturę z informatyki. Ponadto nauczyciele ze zgłoszonych szkół otrzymają bezpłatny dostęp do platformy internetowej, na której znajdują się:
- arkusze i schematy rozwiązań w wersji pdf
- narzędzie do automatycznego sprawdzania arkuszy on-line
- panel do wprowadzania wyników
- szczegółowe raporty z wyników dla szkoły, klasy i uczniów
- plany powtórzeniowe dostosowane do uzyskanych wyników
- dodatkowe arkusze egzaminacyjne II edycji próbnej matury do przeprowadzenia powtórnego egzaminu w marcu 2021 r.
Dodatkowe korzyści z uczestnictwa w programie:
- certyfikat udziału w projekcie
- certyfikat jakości „Skuteczna szkoła” dla placówek, które wprowadzą wyniki uczniów
- obecność w rankingu ogólnopolskim oraz rankingach wojewódzkich
- drukowane dyplomy i listy gratulacyjne dla szkół z „TOP 10” w Polsce oraz „TOP 3”
w województwach - bezpłatny dostęp do platformy edukacyjnej dla uczniów gieldamaturalna.pl
Zaufało nam tysiące szkół w całej Polsce. Przez 13 lat pomogliśmy przygotować się do matury milionom uczniów, a także daliśmy niezbędne narzędzia wspierające nauczycielom, zawsze dbając o nowoczesne rozwiązania i wysoki poziom materiałów edukacyjnych. Zachęcamy do zapoznania się ze szczegółami tegorocznej edycji egzaminu na stronie egzaminy.operon.pl.