Termin XII edycji Ogólnopolskiego Sprawdzianu Kompetencji Trzecioklasisty (OSKT) został przeniesiony na 21 maja 2020 r. Główny cel OSKT pozostaje niezmieniony – jest nim podsumowanie pierwszego etapu edukacji. Zapewniamy Państwa, że ten cel zostanie osiągnięty niezależnie od tego, czy dzieci powrócą do szkół w bieżącym roku szkolnym.

 

Doceńmy wysiłek dzieci

Po konsultacjach z dyrektorami szkół oraz nauczycielami zadecydowaliśmy o przeniesieniu sprawdzianu o dwa tygodnie, tj. na 21 maja. Jednocześnie informujemy, że na bieżąco monitorujemy sytuację. Ogólnopolski Sprawdzian Kompetencji Trzecioklasisty (OSKT) odbędzie się niezależnie od tego, czy dzieci powrócą do szkół w tym roku szkolnym. Aktualnie zapisy do OSKT zostały przedłużone do 26 kwietnia.

O tym dlaczego warto przystąpić do OSKT napisała Pani Małgorzata Rożyńska, współautorka podręczników do edukacji wczesnoszkolnej „Uczymy się z Bratkiem” oraz serii „Ortograffiti”:

„Pragnę Państwa zachęcić do wzięcia udziału w OSKT i tym samym podsumowania osiągnięć uczniów kończących edukację na pierwszym etapie edukacyjnym. Według mnie jest to istotne, ponieważ stanowi pewnego rodzaju podsumowanie ważnego okresu życia uczniów i ich rodziców.

Jednak pamiętajmy, że w obecnej sytuacji mniejsze znaczenie powinno mieć to, ile poprawnych odpowiedzi udzielą nasi uczniowie lub na ile punktów rozwiążą test. Dziś próbujmy dostrzegać to, czy dzieci podejmują się wykonania różnych wyzwań, które przed nimi stawiamy. A najważniejszym wsparciem, jakiego możemy udzielić swoim uczniom, jest dodanie im pewności siebie i nauczenie wiary we własne możliwości.

Nie bez znaczenia dla nauczycieli klas 1–3 jest dokonanie ewaluacji trzyletniej pracy z dziećmi. Z wiadomej przyczyny w tym roku jest to o wiele trudniejsze niż w latach ubiegłych. W związku z tym, że nie wszyscy nasi uczniowie mają równy dostęp do zdalnej edukacji, pojawiają się pytania, czego nauczyli się uczniowie w domu. Nie zapominajmy, że w tej samej sytuacji są dziś wszyscy uczniowie i nauczyciele, nie tylko w Polsce. Toteż prawdopodobnie nowe, trudniejsze zagadnienia trzeba będzie powtórzyć, gdy wrócimy do szkoły.

Tymczasem uczestniczenie w OSKT umożliwi Państwu dokonanie wglądu do tego, co opanowali uczniowie zarówno w klasie, jak i w domu. Jestem pewna, że każdy nauczyciel doceni wysiłek swoich dzieci.

OSKT gwarantuje, że osiągnięcia uczniów będą docenione i ocenione w wyjątkowy sposób.”
 

Zapisy do OSKT nadal trwają 

baner oskt

Zapewniamy Państwa, że wszystkie materiały są już przygotowane i zostaną przekazane zgodnie z zakładanym scenariuszem, o którego wyborze poinformujemy Państwa 27 kwietnia. Obecnie trwają prace nad schematem przeprowadzenia sprawdzianu w formie zdalnej, a także szczegółowymi instrukcjami dla Dyrektora, Nauczyciela oraz Rodziców.

W zależności od dalszego rozwoju sytuacji przewidujemy dwa scenariusze:

1. Jeśli dzieci powrócą do szkół po 4 maja, sprawdzian odbędzie się w szkołach 21 maja, a drukowane arkusze zostaną dostarczone do Państwa szkół najpóźniej 20 maja, zgodnie ze zaktualizowanym harmonogramem dostępnym na stronie oraz regulaminem.

2. Jeśli zawieszenie zajęć w szkołach ponownie zostanie przedłużone, wówczas bezpłatnie udostępnimy Państwu arkusze w formacie PDF
za pośrednictwem platformy egzaminy.operon.pl. Zarówno zostanie opublikowana nasza platforma, a także elementy terapeutyczne
oraz nagranie niezbędne do przeprowadzenia części „Słuchanie ze zrozumieniem”.

 
Liczymy na to, że aktualna sytuacja związana z zawieszeniem zajęć w polskich szkołach jest przejściowa i uda się przeprowadzić sprawdzian
w zapowiadanej formie. Dołożymy wszelkich starań, aby podsumowanie pierwszego etapu podróży z edukacją spełniło Państwa oczekiwania.

W tym roku odbędzie się on 21 maja. Zapisy trwają!

button zglaszam szkole

Zgłoszenia do sprawdzianu przyjmujemy przez panel na stronie www.egzaminy.operon.pl ‒ dostępny po zalogowaniu się do konta w serwisie Operon. Jeśli nie mają Państwo konta, można je łatwo założyć.

Więcej informacji znajdą Państwo na stronie www.egzaminy.operon.pl oraz u konsultantów
 pod numerem 58 679 00 00 i mailem: info@operon.pl.