Podsumowanie edukacji wczesnoszkolnej nie musi być stresujące dla ucznia. Warto, aby zarówno nauczyciele, jak i rodzice skorzystali z narzędzi diagnostyczno-dydaktycznych. Takich, które pozwolą sprawdzić aktualny poziom kompetencji i dopasować proces nauczania – bez nacisku na formalną ocenę. Zadania zawarte w „Testach 3-klasisty” wskazują uczniowi poziom opanowania poszczególnych obszarów z podstawy programowej i mobilizują do dalszej nauki.

Świadoma współpraca rodzic – nauczyciel 

Współpraca nauczyciela z rodzicami bywa trudna. Marzena Jasińska przekonuje jednak, że jest możliwa, gdy zadba się o „budowanie mostów w relacji”. Powołując się na autorytet Agnieszki Stein, podkreśla, że to „rodzic jest ekspertem od swojego dziecka”. Rodzice znają je najlepiej, a tę wiedzę warto wykorzystać w procesie edukacji.

Co pomaga w relacji nauczyciela z rodzicem?

  • otwartość na inny punkt widzenia,
  • dzielenie się pomysłami,
  • odpowiednie narzędzia dydaktyczne,
  • mówienie o potrzebach i pytanie o potrzeby rodzica,
  • wspólna oraz indywidualna odpowiedzialność za postępy ucznia.

 
Przed zakończeniem pierwszego etapu edukacji

Zakończenie edukacji wczesnoszkolnej to bardzo ważny moment w życiu ucznia. Przez pierwsze trzy lata zdobywał kompetencje stanowiące podstawę do nauki na kolejnych poziomach. Zrozumiałe jest, że podsumowanie wywołuje stres u trzecioklasisty i jego rodziców. Rolą nauczyciela klas 1–3 jest wsparcie ich w tym procesie.

Aby skutecznie budować współpracę między rodzicami i nauczycielami – jako dorosłymi odpowiedzialnymi za edukację trzecioklasisty, warto zadbać o odpowiednie narzędzia dydaktyczne. Dobrze dobrane, atrakcyjne i ciekawe dla ucznia oraz sprawdzone przez nauczyciela materiały będą nieocenionym wsparciem w treningu kompetencji w domu. Rodzic będzie miał pewność, że ćwiczy z dzieckiem wiedzę oraz umiejętności potrzebne i wymagane w podstawie programowej.

Testy kompetencji przeprowadzane na koniec trzeciej klasy pomagają uczniom utrwalić wiadomości, a zarówno nauczycielom, jak i rodzicom dostarczają cennych informacji na temat rozwoju najmłodszych uczniów.

Wsparcie rozwoju, sprawdzenie postępów i mobilizacja do dalszej nauki

„Testy 3-klasisty. Ćwiczenia i odpowiedzi” zapewnią uczniom ostatniej klasy edukacji wczesnoszkolnej regularne ćwiczenia.Publikacja zawiera po dwa arkusze z języka polskiego, matematyki i przyrody wraz z kluczami odpowiedzi i kartotekami testów. Składa się z trzech części, a każda z nich diagnozuje poziom opanowania poszczególnych kompetencji:

  • polonistycznej,
  • matematycznej
  • przyrodniczej.

 
Zadania sprawdzają takie umiejętności, jak: czytanie ze zrozumieniem, pisanie krótkich wypowiedzi, rozwiązywanie zadań matematycznych czy rozumienie zjawisk przyrody. Dzieci mogą je rozwiązywać podczas pracy na lekcji, a także w domu.

Więcej przydatnych informacji na temat publikacji „Testy 3-klasisty. Ćwiczenia i odpowiedzi” znajdą Państwo w księgarni internetowej.

 

Źródło:

Współpraca z rodzicami – czy jest możliwa?, https://portal.librus.pl/szkola/artykuly/wspolpraca-z-rodzicami-czy-jest-mozliwa (dostęp: 13.02.2024 r.).