Próbna Matura z Operonem to wydarzenie, które ma swoje miejsce w kalendarzu tysięcy szkół w całej Polsce. Jak co roku, przygotowaliśmy arkusze egzaminacyjne z 12 przedmiotów. Przez cztery dni uczniowie będą sprawdzali stan swojej wiedzy i przygotowania do jednego z najważniejszych egzaminów w życiu.

„Egzamin maturalny to ważne, ale i stresujące wydarzenie w życiu każdego ucznia. Aby zniwelować poziom stresu, ważne jest nie tylko dobre przygotowanie, lecz także umiejętność odnalezienia się w stresującej sytuacji. Dlatego zachęcamy szkoły do tego, by przebieg próbnego egzaminu był podobny jak egzaminu państwowego.” – mówi Joanna Dudek, menedżer projektu.

Próbna Matura z Operonem będzie przebiegała według następującego harmonogramu:

  • 25 listopada o godz. 9.00 – początek próbnej matury z języka polskiego na poziomie podstawowym, czas trwania: 170 minut

o godz. 14.00 – początek   próbnej matury z języka polskiego na poziomie rozszerzonym, czas trwania: 180 minut

  • 26 listopada o godz. 9.00 – początek próbnej matury z matematyki na poziomie podstawowym, czas trwania: 170 minut

o godz. 14.00 – początek próbnej matury z matematyki na poziomie rozszerzonym, czas trwania: 180 minut

  • 27 listopada o godz. 9.00 – początek próbnej matury z języków obcych (angielski, niemiecki, francuski, rosyjski) na poziomie podstawowym, czas trwania: 120 minut

o godz. 14.00 – początek próbnej matury z  języków obcych (angielski, niemiecki, francuski, rosyjski) na poziomie rozszerzonym, czas trwania: 150 minut

  • 28 listopada o godz. 9.00 – początek próbnej matury z przedmiotów dodatkowych: historii, WOS-u, biologii, chemii, geografii, fizyki na poziomie rozszerzonym, czas trwania: 180 minut

Joanna Dudek podkreśla, że ten rok jest wyjątkowy z kilku względów –  arkusze egzaminacyjne zostały dostosowane do Nowej Matury 2015, zgodnie z wytycznymi Centralnej Komisji Egzaminacyjnej, nie zapomniano jednak o uczniach technikum, którzy w 2015 roku będą zdawać maturę na starych zasadach. Dla nich również przygotowano odpowiednie arkusze. Ponadto, wprowadzono nowy system zgłoszeń dla szkół.

„Szkoły mogły wybrać pobranie arkuszy w wersji elektronicznej z naszej strony internetowej, a następnie samodzielnie je wydrukować lub zamówić odpłatne arkusze drukowane, które dostarczymy do szkół kilka dni przed egzaminem. Ta druga opcja cieszyła się dużą popularnością, wybrało ją 60% szkół.” – powiedziała Joanna Dudek.

Próbna Matura z Operonem to coroczny projekt, w ramach którego jest organizowany próbny egzamin maturalny dla uczniów liceów i techników w całej Polsce. Arkusze egzaminacyjne oraz płyty CD są opracowywane przez doświadczonych egzaminatorów, dzięki czemu umożliwiają rzetelne sprawdzenie wiedzy i przygotowanie do realiów prawdziwego egzaminu dojrzałości.

Klucze odpowiedzi do arkuszy Próbnej Matury z Operonem będą dostępne dla nauczycieli dzień po egzaminie po zalogowaniu na stronie szkola.operon.pl. Tam też uruchomimy nowy panel do wprowadzania wyników.

Uczniów zachęcamy do odwiedzenia specjalnie dla nich przygotowanego serwisu www.gieldamaturalna.pl, gdzie obok arkuszy i kluczy odpowiedzi znajdą również wiele materiałów, dzięki którym lepiej przygotowują się do egzaminu maturalnego.