Próbna Matura z Operonem to ogólnopolski egzamin próbny przeprowadzany już od 16 lat w tysiącach szkół w całej Polsce w tym samym terminie. W tym roku maturzyści napiszą egzaminy w dniach 22–25 listopada. Jak wygląda przebieg Próbnej Matury z Operonem? Gdzie znajduje się harmonogram? Co otrzymuje szkoła po zapisaniu na egzamin próbny? Czy przygotowane arkusze są dostosowane do wymagań tegorocznej matury, zdawanej według starej i nowej formuły? Czy nadal istnieje możliwość zapisania szkoły? Na te pytania znajdą Państwo odpowiedzi w artykule.

Jak wygląda harmonogram tegorocznej edycji Próbnej Matury z Operonem?

W tym roku Próbna Matura z Operonem odbędzie się w dniach 22–25 listopada 2022 r. według następującego harmonogramu:

22 listopada – język polski

godz. 09.00: Egzamin z języka polskiego na poziomie podstawowym 170 minut (formuła 2015) i 240 minut (formuła 2023)

godz. 14:00: Egzamin z języka polskiego na poziomie rozszerzonym 180 minut (formuła 2015) i 210 minut (formuła 2023)

23 listopada – matematyka

godz. 09.00: Egzamin z matematyki na poziomie podstawowym 170 minut (formuła 2015) i 180 minut (formuła 2023)

godz. 14.00: Egzamin z matematyki na poziomie rozszerzonym (180 minut)

24 listopada– język angielski i język niemiecki

godz. 09.00: Egzamin z języka obcego na poziomie podstawowym (120 minut)

godz. 14.00: Egzamin z języka obcego na poziomie rozszerzonym (150 minut) 

25 listopada– przedmioty dodatkowe na poziomie rozszerzonym: biologia, chemia, fizyka, geografia, historia, informatyka, wiedza o społeczeństwie

godz. 09.00: Egzamin z przedmiotów dodatkowych (180 minut), informatyka (210 minut)

Egzamin z informatyki w formule 2015 składa się z dwóch części ‒ pierwsza trwa 60 minut i obejmuje zestaw zadań rozwiązywanych bez użycia komputera, a druga – 150 minut i polega na rozwiązywaniu zadań przy użyciu komputera. Egzamin z informatyki w formule 2023 składa się z jednego arkusza, w tym z zadań rozwiązywanych przy użycia komputera, i trwa 210 minut.

Harmonogram znajdą Państwo również TUTAJ.

Co sprawia, że Próbna Matura z Operonem stanowi próbę generalną przed egzaminem maturalnym?

Arkusze egzaminacyjne przygotowane przez wydawnictwo Operon zostały opracowane przez doświadczonych autorów, zgodnie z najnowszymi wymaganiami CKE. Analogicznie jak w przypadku egzaminu państwowego, arkusze są dostarczane w formie papierowej do szkół w całej Polsce w tym samym dniu. Wszystkie szkoły biorące udział w Próbnej Maturze z Operonem zachęcamy do tego, by przeprowadziły egzamin zgodnie z wytycznymi Centralnej Komisji Egzaminacyjnej, a więc m.in. do losowania miejsc, wyłączenia telefonów komórkowych, wprowadzenia wymogu stroju galowego. Wraz z arkuszami są dostarczane instrukcje dla dyrektora, nauczyciela oraz dla zespołu nadzorującego przebieg egzaminu z informatyki dotyczące przebiegu egzaminów oraz zawierające najważniejsze informacje.

 

Co otrzymuje szkoła po zapisaniu na Próbną Maturę z Operonem?

Szkoła uczestnicząca w egzaminie próbnym otrzymuje:

  • pakiet dla każdego ucznia, w którego skład wchodzą 4 drukowane arkusze egzaminacyjne z wybranych przedmiotów dla każdego zgłoszonego ucznia – istnieje możliwość zamówienia arkuszy maturalnych z przedmiotów obowiązkowych i dodatkowych zdawanych na poziomie rozszerzonym według dwóch obowiązujących formuł 2015 i 2023. Arkusze są dostępne aż z 11 przedmiotów!;
  • dostęp do arkuszy i zasad oceniania w wersji elektronicznej;
  • arkusze II edycji Próbnej Matury z Operonem (dodatkowe arkusze pdf w marcu 2023 r.);
  • szczegółowy raport z wynikami szkoły, klasy oraz wszystkich zgłoszonych uczniów;
  • certyfikat jakości „Matura 2023”;
  • wyróżnienie przez obecność w rankingach ogólnopolskich i wojewódzkich.

 

Czy można jeszcze zgłosić szkołę do Próbnej Matury z Operonem?

Nadal mają Państwo możliwość zgłoszenia szkoły do Próbnej Matury z Operonem. Zgłoszenia może dokonać Dyrektor szkoły lub inna osoba przez niego upoważniona. Wystarczy zalogować się lub założyć konto na stronie www.konto.operon.pl, podając dane wymagane w formularzu logowania, oraz wypełnić formularz znajdujący się w „Moje zgłoszenia”. Potwierdzenie zgłoszenia jest wysyłane automatycznie na adres e-mail. Jedna szkoła może zostać zgłoszona do egzaminu tylko raz. Aby wziąć udział w egzaminie próbnym, dokonujący zgłoszenia deklaruje liczbę maturzystów, którzy mają przystąpić do Próbnej Matury z Operonem. Zgłoszenia do Próbnej Matury z Operonem przyjmujemy do 14 listopada za pośrednictwem strony internetowej egzaminy.operon.pl.

Proszę pamiętać o tym, że do egzaminu próbnego zostało już tylko 15 dni. Zatem to już ostatni dzwonek, aby dołączyć do tegorocznej edycji.

Próbna Matura z Operonem to dla uczniów możliwość upewnienia się w decyzji co do wyboru przedmiotów zdawanych na maturze, zweryfikowania swojej wiedzy i umiejętności, szansa na oswojenie się z przebiegiem i formułą egzaminu. Udział w egzaminie próbnym to też skuteczna forma motywacji do nauki przed egzaminem państwowym – uzupełnienia ewentualnych luk w wiedzy, doszlifowania umiejętności.

Więcej informacji na temat tegorocznej edycji egzaminu znajduje się na stronie egzaminy.operon.pl.