Próbna Matura 2014 już za nami. Szkoły otrzymały szczegółowy raport z uzyskanych wyników. Najbliższe miesiące to czas intensywnych przygotowań do państwowego egzaminu. Co można jeszcze zrobić, by zapewnić uczniom jak najlepsze wyniki? 

W dniach 26–29 listopada 2014 r. tysiące uczniów zmierzyło się z próbnym egzaminem maturalnym opracowanym przez Wydawnictwo Operon. W tegorocznej edycji wzięło udział blisko 3500 szkół z całej Polski. Uczniowie mogli sprawdzić stan swojej wiedzy z 12 przedmiotów: języka polskiego, matematyki, geografii, biologii, chemii, fizyki, historii, wiedzy o społeczeństwie oraz języków obcych (angielskiego, niemieckiego, rosyjskiego i francuskiego). Największą popularnością wśród przedmiotów do wyboru cieszyły się geografia oraz WOS, a najczęściej wybieranym językiem obcym był angielski, drugim w kolejności – niemiecki.

Arkusze Próbnej Matury z Operonem zostały przygotowane pod kątem nowej formuły egzaminu maturalnego, która będzie obowiązywała w maju 2015 r. podczas egzaminu państwowego przygotowanego przez CKE. Pojawiły się nowe typy zadań, a miejsce klucza odpowiedzi zajął model odpowiedzi uwzględniający ocenianie holistyczne. (Zobacz arkusze Próbnej Matury z Operonem 2014)

Wyniki Próbnej Matury

Z raportu ogólnopolskiego wynika, że aż 50% uczniów nie zdało egzaminu z co najmniej jednego przedmiotu.
Najwięcej trudności sprawił uczniom egzamin z matematyki (zarówno na poziomie podstawowym, jak i rozszerzonym) – wśród wszystkich niezdanych egzaminów 62% stanowią egzaminy z tego przedmiotu.
Średni wynik z języka polskiego (Nowa Matura) na poziomie podstawowym wyniósł 43%, a na poziomie rozszerzonym – 52%.
Średni wynik z matematyki (Nowa Matura) na poziomie podstawowym wyniósł 39%, a na poziomie rozszerzonym – 30%.

Ogólnopolskie wyniki egzaminu zostały opracowane na podstawie informacji zebranych od szkół uczestniczących w projekcie. Za pośrednictwem platformy elektronicznej nauczyciele mogli wprowadzać wyniki poszczególnych uczniów. Dzięki temu mogli otrzymać szczegółowy raport dla ucznia, klasy i szkoły. 

Podsumowanie wyników ze wszystkich szkół stanowi podstawę raportu prezentowanego poniżej.

Wyniki ogólnopolskie - Próbna Matura z Operonem 2014 >>

Druga edycja Próbnej Matury

Do państwowej matury zostało trzy i pół miesiąca. To dość czasu, by wyciągnąć wnioski z raportu szczegółowego Próbnej Matury z Operonem i skupić się na tych elementach programu, z którymi uczniowie mieli problemy. Aby zapewnić szkołom komfort właściwego przygotowania do egzaminu maturalnego, oferujemy również dostęp do dodatkowych arkuszy maturalnych. W marcu 2015 roku ruszy Druga Edycja Próbnej Matury. Dyrektorzy szkół będą mogli pobrać arkusze ze wszystkich przedmiotów w wersji elektronicznej – wystarczy zalogować się na stronie nowaszkola.operon.pl.

Najlepsze szkoły ponadgimnazjalne w Polsce

Udział w Próbnej Maturze to również okazja do porównania z innymi szkołami w Polsce i regionie. 

W tym roku prezentujemy dwa rankingi – ogólny i przedmiotowy. W rankingu ogólnym przedstawiamy 10 szkół, które osiągnęły najlepsze wyniki w kraju ze wszystkich przedmiotów, oraz po 3 najlepsze szkoły w każdym województwie. Drugi ranking prezentuje najlepsze wyniki osiągnięte z danego przedmiotu: języka polskiego, matematyki, historii, WOS-u, geografii, biologii, chemii, fizyki oraz języków obcych łącznie.

Rankingi powstały na podstawie wyników wprowadzonych przez szkoły uczestniczące w projekcie Próbna Matura z Operonem 2014.

Ranking szkół ponadgimnazjalnych 2014 >>