W związku z pandemią COVID-19 szkoły zgłoszone do Próbnej Matury z Operonem napiszą egzaminy
w dowolnym, możliwym dla szkoły terminie. Decyzję dotyczącą daty egzaminów podejmuje Dyrekcja szkoły zgodnie z wytycznymi MEN.

Arkusze wraz z odpowiedziami nie zostaną w tym roku opublikowane na stronach internetowych
oraz w serwisach Wydawnictwa Operon. Będą przekazane do wyłącznej dyspozycji Dyrektorów szkół zgłoszonych do projektu.

 

mlodziez pisze agzamin

Odpowiedzialność za przestrzeganie zasad spoczywa na szkołach i uczniach biorących udział
w egzaminach. Niezwykle ważne jest przestrzeganie ustanowionych procedur i kształtowanie dojrzałej postawy ucznia. Pamiętajmy, że przedwczesne ujawnienie arkuszy przez jednego ucznia wpływa
 na przebieg egzaminów próbnych we wszystkich szkołach.

Zależy nam, aby wszyscy maturzyści mieli równe szanse na egzaminie próbnym. Przesłanie zeskanowanego arkusza uczniowi niesie za sobą duże ryzyko udostępnienia tego pliku innym osobom. Jako nauczyciele na pewno zdają sobie Państwo sprawę z tego, że uczniowie są kreatywni i chętnie dzielą się ze znajomymi takimi materiałami. Rozpowszechnienie treści zadań zmniejszyłoby możliwość rzetelnego sprawdzenia wiedzy innych uczniów, którzy będą pisać Próbną Maturę z Operonem.

Podczas tegorocznej Próbnej Matury z Operonem uczniowie po raz pierwszy będą mieli możliwość napisania egzaminu z informatyki
– weryfikacji swoich umiejętności i oswojenia się z przedmiotem, który co roku zdaje coraz więcej maturzystów.
 

Wszystko, co warto wiedzieć na temat tegorocznej edycji Próbnej Matury!

Wszystkie szkoły, które wezmą udział w projekcie, otrzymają zestaw 4 drukowanych arkuszy egzaminacyjnych dla każdego ucznia – z języka polskiego, matematyki, języka obcego i przedmiotu dodatkowego do wyboru na poziomie rozszerzonym. Zamówienia są sukcesywnie wysyłane. Czas realizacji wynosi 3–4 dni robocze. Zapisy nadal trwają!

Nauczyciele ze zgłoszonych szkół otrzymają bezpłatny dostęp do platformy internetowej, na której znajdują się:

  • narzędzie do automatycznego sprawdzania arkuszy on-line,
  • panel do wprowadzania wyników,
  • szczegółowe raporty z wyników dla szkoły, klasy i uczniów,
  • plany powtórzeniowe dostosowane do uzyskanych wyników,
  • dodatkowe arkusze egzaminacyjne II edycji Próbnej Matury do przeprowadzenia powtórnego egzaminu w lutym 2021 r.

 
W związku z komunikatem MEN dotyczącym zmian na egzaminie maturalnym w 2021 r. arkusze II edycji Próbnej Matury z Operonem zostaną dostosowane do nowych wymagań egzaminacyjnych. Nowe wymagania zostaną ogłoszone w grudniu br. w formie rozporządzenia. Wszystkim szkołom biorącym udział w Próbnej Maturze z Operonem udostępnimy arkusze II edycji 2 lutego 2021 r. (arkusze maturalne opracowane przez CKE, zgodnie z zapowiedzią MEN, zostaną przedstawione w marcu). Szkoły uczestniczące w Próbnej Maturze otrzymają również dostęp do panelu do wprowadzania wyników oraz generowania raportów z podsumowaniem.

 
Dlaczego warto wprowadzać wyniki?

Po wprowadzeniu wyników do systemu szkoły otrzymają szczegółowy raport z wyników szkoły, klasy i uczniów, który mogą odnieść do wyników z poprzednich lat, a także poznać swoją pozycję na tle kraju i województwa. Raporty są cennym źródłem wiedzy o stopniu przygotowania uczniów, a także o profesjonalizmie kadry nauczycielskiej.

Ponadto szkoły, które wprowadzą wyniki egzaminu, mogą liczyć na wiele dodatkowych korzyści, m.in. na:

– plan powtórzeniowy ze wszystkich przedmiotów dostosowany do wyników klasy,

– obecność w rankingach ogólnopolskich i wojewódzkich,

– certyfikat jakości potwierdzający wysoki poziom kształcenia.

Kto może wprowadzać wyniki?

Wyniki wprowadzają nauczyciele po zalogowaniu się na platformie egzaminy.operon.pl. Na swoim koncie muszą mieć dodaną szkołę, której dotyczy egzamin (nazwa szkoły musi być zgodna z nazwą szkoły zgłoszonej do Ogólnopolskiej Próbnej Matury z Operonem). Należy przy tym zwrócić uwagę na to, że jeżeli nazwa placówki w ostatnim czasie została zmieniona, należy dokonać aktualizacji na własnym koncie.

Wyniki można wprowadzać na dwa sposoby – ręcznie, wpisując w pola przy numerach zadań liczbę zdobytych punktów, lub automatycznie, korzystając z narzędzia, które samo nalicza punkty (nauczyciel wskazuje wariant odpowiedzi udzielonej przez ucznia).

Każdy nauczyciel wytypowany przez dyrektora ze zgłoszonej szkoły przez swoje konto może wprowadzić wyniki z dowolnego przedmiotu.
 

infografika wprowadz wyniki

 
Kto ma dostęp do raportów z wynikami?

Raporty z wynikami szkoły są przekazane do wyłącznej dystrybucji dyrektora szkoły. Nauczyciele mają dostęp do raportów z wynikami klasy oraz indywidualnych wyników uczniów z przedmiotu, do którego wprowadzali wyniki. Raport ogólnokrajowy, do którego mają dostęp wszyscy zainteresowani, nie zawiera danych poszczególnych szkół, a jedynie informacje zbiorcze o wynikach całej populacji. 

Aby wziąć udział w programie, wystarczy zadeklarować liczbę maturzystów, którzy mają przystąpić do Próbnej Matury z Operonem.
Zgłoszenia przyjmujemy za pośrednictwem strony internetowej egzaminy.operon.pl.