Próbna matura przygotowana przez Centralną Komisję Egzaminacyjną okazała się za trudna nawet dla najlepszych uczniów. Kolejne doniesienia z kraju pokazują, że stopień komplikacji testu był niewspółmierny do czasu, jaki uczniowie otrzymali na jego rozwiązanie. Z pewnymi zadaniami mieli kłopot nawet niektórzy olimpijczycy.

W kolejnych szkołach są ogłaszane wyniki próbnego egzaminu. „Dziennik Gazeta Prawna” poprosił o komentarz nauczycieli trzecich klas liceów z Wrocławia, Szczecina, Gdańska, Torunia i Lublina. Ci przyznali, że są zdumieni zbyt dużą ilością materiału źródłowego do przeczytania, za dużą liczbą zadań oraz „szokującą zmianą poziomu trudności poleceń”. Niektórzy negatywie ocenili nieprzejrzysty system oceniania zadań, które zawierały więcej niż jedno polecenie, choć przysługiwał za nie jeden punkt.

O tym, że egzamin do łatwych nie należał, wiadomo już było w grudniu, tuż po opuszczeniu przez uczniów sal egzaminacyjnych. „Nowa Trybuna Opolska” wskazywała, że zadania z części matematycznej były wyzwaniem nawet dla uczniów przymierzających się do matury rozszerzonej. O pracochłonności egzaminu i niedostatecznej ilości miejsca do obliczeń przy części zadań pisał z kolei „Dziennik Bałtycki”. Natomiast o bardzo wysokim poziomie trudności egzaminu z języka polskiego mówili uczniowie rozmawiający z „Dziennikiem Zachodnim”.

Natomiast spora część pedagogów przepytanych ostatnio przez „Dziennik Gazetę Prawną” nie krytykowała podniesienia poziomu trudności egzaminu. Skarżyła się jednak na niedostateczną ilość materiałów i informacji na początku licealnej edukacji rocznika, tak by można było lepiej przygotować uczniów na to, co zastaną na maturze w 2015 r.

Szef Centralnej Komisji Egzaminacyjnej Marcin Smolik bagatelizował jednak te zarzuty: „Zakres materiału, który będzie obowiązywał na egzaminie, stał się wiedzą powszechną w grudniu 2008 r. wraz z wejściem w życie nowej podstawy programowej”. O tym, że próg trudności egzaminu maturalnego będzie systematycznie podnoszony Smolik wspominał w październiku ubiegłego roku. Pierwsze zmiany miały jednak nastąpić dopiero w 2016 r.

O zapowiedzi podwyższenia progu trudności matur pisaliśmy TUTAJ