Próbne egzaminy są ważnym wydarzeniem w polskich szkołach już od wielu lat. Pozwalają uczniom na zapoznanie się z formą egzaminu i wskazują obszary edukacyjne wymagające większej ilości pracy. Dzięki temu są efektywnym sposobem na zmniejszenie stresu przedegzaminacyjnego. Uczeń, który wie, czego może spodziewać się na egzaminie, lepiej skupi się na treści zadań i wykorzysta swoją wiedzę we właściwy sposób. Nie tylko uczniowie boją się, jak poradzą sobie na maturze. Podobny lęk przeżywają ich nauczyciele oraz rodzice. Jak zatem ograniczyć stres? Najlepiej jest się z nim oswoić i przygotować do niego. Już dziś zachęcamy do zapisania szkoły na jedyną tego typu próbę generalną, w pełni odzwierciedlającą egzamin państwowy. Zapisy trwają!

 

Egzaminy zawsze kojarzą się z dużym stresem, gdyż od ich wyników wiele zależy. Przeprowadzenie egzaminów próbnych pozwala na określenie umiejętności i zagadnień, które ósmoklasiści i maturzyści opanowali dobrze, oraz wskazanie tych, z którymi mają trudności, wymagających położenia większego nacisku podczas powtórzeń.

Ogólnopolski Próbny Egzamin Ósmoklasisty 

W roku szkolnym 2020/2021 zostanie przeprowadzony w dniach:

język polski: 8 grudnia 2020 r.

matematyka: 9 grudnia 2020 r.

język angielski/język niemiecki: 10 grudnia 2020 r.

Nauczyciele języka polskiego i matematyki przygotowujący uczniów do egzaminu ósmoklasisty mają możliwość weryfikacji wiedzy uczniów już od klasy 6. Wkrótce po raz pierwszy udostępnimy również diagnozy z historii, biologii i geografii – przedmiotów, które już w przyszłym roku pojawią się na państwowym egzaminie ósmoklasisty. Program przygotowań do egzaminu ósmoklasisty pomaga nauczycielom skutecznie przeprowadzić uczniów przez cały proces nauki do egzaminu. Wspiera nauczyciela w planowaniu pracy i obserwacji jej efektów.
Do indywidualnej dyspozycji nauczyciela są udostępniane:

  • diagnozy na początek roku szkolnego,
  • cykliczne testy w trakcie nauki,
  • arkusze testów egzaminacyjnych,
  • możliwość stworzenia profilu ucznia i śledzenie jego postępów w nauce.

 
Po wpisaniu do specjalnego systemu wyników z poszczególnych testów zostaną udostępnione raporty i statystyki wskazujące mocne i słabe strony uczniów. Cykliczny pomiar postępów uczniów pozwala na dopasowanie rozwiązań do indywidualnych potrzeb na poszczególnych etapach przygotowań. Szczegóły na temat programu przygotowań znajdą Państwo TUTAJ.

Ogólnopolski Próbny Egzamin Ósmoklasisty z Operonem przebiega w formie identycznej jak egzamin państwowy. Arkusze egzaminacyjne są wysyłane do szkół w formie papierowej, a sam egzamin odbywa się we wszystkich szkołach w tym samym terminie. Wraz z wynikami egzaminów próbnych szkoła otrzymuje plan powtórzeniowy dla uczniów, który wskazuje obszary do ich dalszej pracy. Dla każdego ósmoklasisty nauczyciel otrzyma zestaw 12‒16 zadań z trzech obszarów umiejętności najsłabiej opanowanych przez danego ucznia. Szkoły, które przystąpią do grudniowej edycji egzaminu, otrzymają bezpłatny dostęp do II edycji egzaminu próbnego. Komplet arkuszy egzaminacyjnych z kluczem odpowiedzi do pobrania online i indywidualnego wykorzystania przez nauczycieli pozwoli zweryfikować stan wiedzy uczniów tuż przed egzaminem państwowym.

baner egzamin 8klasisty

 

Próbna Matura z Operonem

Próbny egzamin maturalny organizujemy od 2007 roku. W tym roku Próbna Matura z Operonem odbędzie się w dniach 24–27 listopada.
To ogólnopolska akcja, w ramach której przeprowadzamy próbny egzamin maturalny dla uczniów liceów i techników w całym kraju, zgodnie
ze wszystkimi procedurami CKE. Ponadto jako jedyne wydawnictwo na polskim rynku oferujemy Państwu próbne arkusze maturalne
z informatyki!

Próbna Matura jest kluczowym, ale nie jednym, elementem programu przygotowań do matury w 2021 r. Poza egzaminem próbnym przygotowaliśmy dla Państwa system do wprowadzenia wyników z egzaminu, dzięki któremu możliwe jest generowanie szczegółowych raportów oraz planów powtórzeniowych dla każdej klasy. Dodatkowo udostępniamy bezpłatnie arkusze egzaminacyjne w ramach drugiej edycji, w marcu przyszłego roku, która służy weryfikacji postępów w nauce. Co roku jest przygotowywany także raport ogólnopolski zawierający informacje zbiorcze o wynikach wszystkich maturzystów biorących udział w egzaminie.

Aby wziąć udział w programie, szkoła musi zgłosić liczbę maturzystów, którzy przystąpią do Ogólnopolskiej Próbnej Matury z Operonem.

Zgłoszenia przyjmujemy do 18 października 2020 r. za pośrednictwem strony internetowej egzaminy.operon.pl.

baner probna matura

Na bieżąco śledzimy sytuację w szkołach i liczymy na to, że uda się przeprowadzić egzaminy próbne zgodnie z planem. Chcemy jednocześnie zapewnić Państwa o tym, że w razie zamknięcia szkoły lub przejścia w tryb zdalny decyzję o przeprowadzeniu egzaminu podejmuje dyrektor szkoły. Jeśli egzamin nie dojdzie do skutku i nie zostanie przeprowadzony, szkoła nie zostanie obciążona kosztami.

Więcej informacji na temat tegorocznej edycji egzaminu otrzymają Państwo na stronie egzaminy.operon.pl.