W dniach 8–10 grudnia 2015 r. odbyła się VIII edycja Próbnego Egzaminu Gimnazjalnego z Operonem. W tym roku przystąpiło do niego ponad 130 tys. uczniów z całej Polski.

Pierwszego dnia zmagań egzaminacyjnych uczniowie rozwiązywali zadania z języka polskiego oraz z historii i wiedzy o społeczeństwie. Część humanistyczna egzaminu w dużej mierze była oparta na materiałach źródłowych – tekstach oraz ilustracjach. Większość uczniów nie miała z nimi problemu, choć część przyznała, że czytanie tekstów historycznych pod wpływem stresu nie przychodziło łatwo.

W arkuszu z języka polskiego znalazły się zadania do fragmentów z Krzyżaków Henryka Sienkiewicza oraz Romea i Julii Szekspira, a temat rozprawki brzmiał: „Czy zgadzasz się z twierdzeniem, że ludzie nie zawsze postępują zgodnie z tym, co mówią? Uzasadnij swoje stanowisko w rozprawce. W argumentacji wykorzystaj przykłady z literatury i świata rzeczywistego”. Opinie uczniów co do trudności tego zadania były podzielone.

Drugiego dnia próbnego egzaminu uczniowie zmierzyli się z przedmiotami przyrodniczymi oraz matematyką. Zwłaszcza ten drugi test budził obawy. Najpewniej uczniowie czuli się przed egzaminem z języka angielskiego na poziomie podstawowym, a ponad 60% gimnazjalistów zdecydowało się podejść do niego także na poziomie rozszerzonym.

Uczniowie przyznali, że z powodu stresu trudno im było sobie przypomnieć nawet proste zagadnienia. Mają nadzieję, że podobna sytuacja nie wydarzy się podczas prawdziwego egzaminu. Doceniają możliwość wzięcia udziału w egzaminie próbnym, co dało im sporo doświadczenia.

Próbny egzamin i co dalej?

Dla osób, które przystąpiły do próbnego egzaminu, przygotowaliśmy dodatkowe materiały edukacyjne. Są dostępne do pobrania na stronie internetowej: http://arkusze.gieldagimnazjalna.pl. Po zalogowaniu się można również skorzystać z obszernej bazy zadań egzaminacyjnych.

Co dla nauczycieli?

Zachęcamy wszystkich nauczycieli do wprowadzenia wyników Próbnego Egzaminu Gimnazjalnego z Operonem do naszego systemu. Dzięki temu otrzymają Państwo szczegółowy raport wyników swoich uczniów wraz z porównaniem ich osiągnięć na tle województwa oraz w skali ogólnopolskiej.

Raporty będą dostępne 5 lutego 2016 r. na stronie egzaminy.operon.pl.