Czas niepokoju zdaje się nie mieć końca. Nauka w klasach 1–3 wróciła na kilka miesięcy do szkolnych sal, ale pandemiczne ograniczenia powracają i nauczanie zdalne ponownie staje się szkolną codziennością, która potrwa do 11 kwietnia. 

 

Nauczanie zdalne a poziom nauki 

Bardzo trudno dziś oceniać, jakie będą realne skutki przeciągającej się nauki zdalnej oraz hybrydowej. Nauczyciele i uczniowie z każdym miesiącem są coraz bardziej biegli w zakresie technologii informatycznych, ale jednocześnie odczuwają coraz większe znużenie tą formą nauczania oraz przepracowanie.  Najmłodsi uczniowie przez kilka miesięcy mieli szansę znów uczyć się w szkolonych murach z towarzyszącymi im nauczycielami, niemniej niepokój zarówno pedagogów, jak i opiekunów, związany ze skutkami wielomiesięcznej nauki zdalnej nie maleje.
 

Weryfikacja kompetencji najmłodszych uczniów

Edukacja wczesnoszkolna to wyjątkowy etap nauczania, czas, w którym uczeń poznaje otaczający go świat i kształtuje podstawowe umiejętności. W tym procesie weryfikacja kompetencji i ich podsumowanie opierają się głównie na codziennej pracy z dziećmi i bacznej obserwacji ich postępów. Obecne klasy trzecie mają za sobą praktycznie rok nauki zdalnej, która wpłynęła na jakość i częstotliwość bezpośredniego kontaktu nauczyciela z jego podopiecznymi. Te czynniki mogą utrudnić ocenę, w jakim stopniu uczeń opanował wszystkie kluczowe dla tego etapu kompetencje: słuchanie, czytanie, pisanie, praktyczne umiejętności matematyczne czy rozumienie zjawisk przyrodniczych.
 

Pomoc w podsumowaniu 

W tak nietypowych okolicznościach wielu z Państwa ma obawy, czy dzieci na pewno zdobyły odpowiednie umiejętności, by przejść do kolejnego etapu edukacji – klasy czwartej. Pomocą w ewaluacji może być Ogólnopolski Sprawdzian Kompetencji Trzecioklasisty (OSKT), który pozwala podsumować pierwszy etap edukacji w kontekście kluczowych kompetencji. Oferuje szczegółową informację zwrotną skierowaną do uczniów i nauczycieli, wskazując nie tylko mocne strony, ale i obszary wymagające poprawy. Pogłębiona ocena kształtująca wraz ze wskazówkami jak dalej pracować z dziećmi może pozytywnie wpłynąć na dalszą edukację.

OSKT to wyjątkowy sprawdzian zewnętrzny składający się z trzech części: polonistycznej, matematycznej i przyrodniczej. W jego trakcie są badane kluczowe umiejętności trzecioklasistów, takie jak: czytanie i słuchanie ze zrozumieniem, liczenie i sprawność rachunkowa, praktyczne umiejętności rozwiązywania zadań matematycznych czy rozumienie podstawowych pojęć przyrodniczych. Wszystko to odbywa się w przyjaznych dla dzieci warunkach w towarzystwie Bratka ‒ postaci, która pomaga uczniom poradzić sobie z nowymi dla nich emocjami i tłumaczy, że każdy ma talenty ‒ sztuką jest tylko znalezienie swoich mocnych stron.  Uczestnictwo w sprawdzianie ma na celu diagnozę obszarów, które dzieci opanowały bardzo dobrze, oraz tych wymagających dalszej pracy. Pozwoli to nauczycielom lepiej zaplanować pracę z uczniami w klasie czwartej.

baner oskt

Ogólnopolski Sprawdzian Kompetencji Trzecioklasisty z Operonem odbędzie się 13 maja 2021 r. Zapisy do sprawdzianu już trwają. Więcej informacji oraz formularz zgłoszeniowy znajdą Państwo na stronie egzaminy.operon.pl.

Dla wszystkich uczniów zapisanych na sprawdzian zostaną przygotowane i wysłane papierowe arkusze. Tegoroczna edycja OSKT odbędzie się stacjonarnie w terminie 13.05.2021 r. Jeśli uczniowie nie będą mogli napisać sprawdzianu w szkole, można go przeprowadzić zdalnie w tym samym czasie lub w innym dniu wyznaczonym przez nauczyciela. Nauczyciel w drodze wyjątku może przekazać rodzicom papierowe arkusze lub pliki PDF.