Uzyskanie dobrych wyników na egzaminie ósmoklasisty ma realny wpływ na rekrutację do szkół ponadpodstawowych. Sprawdzanie wiedzy, ćwiczenie umiejętności rozwiązywania zadań z zachowaniem rygoru czasowego i oswajanie stresu pomogą ósmoklasistom uświadomić sobie, że termin egzaminu jest coraz bliżej. Wynik egzaminu próbnego może być dla wielu uczniów sygnałem, który mówi: nie ma na co czekać, trzeba zabrać się do nauki!

 

Egzamin ósmoklasisty 2023 – najważniejsze informacje

Daty egzaminów odbywających się w terminie głównym:

język polski – 23 maja 2023 r.
(wtorek) – godz. 9.00

matematyka – 24 maja 2023 r.
(środa) – godz. 9.00

język obcy nowożytny – 25 maja 2023 r.
(czwartek) – godz. 9.00

Egzamin ósmoklasisty to wyzwanie nie tylko dla uczniów, nauczycieli czy dyrekcji szkoły, lecz także dla rodziców, którzy martwią się o przyszłą edukację swoich dzieci. Czy jest się czego obawiać? Należy pamiętać, że w dużej mierze wszystko zależy od odpowiedniego przygotowania. Zaplanowanie i rozpoczęcie nauki odpowiednio wcześniej da ósmoklasistom większe poczucie pewności i bezpieczeństwa. Redukowanie stresu, jak również jego oswajanie, to jedne z ważniejszych czynników powodzenia na egzaminie. Zasadne jest zatem usystematyzowanie wiedzy, powtarzanie wiadomości i rozwiązywanie arkuszy egzaminacyjnych w czasie, który faktycznie pozostaje do dyspozycji uczniów.
 

Realne wsparcie w przygotowaniach do egzaminu ósmoklasisty

Ogólnopolski Próbny Egzamin Ósmoklasisty z Operonem umożliwia przeprowadzenie próby generalnej przed egzaminem ósmoklasisty w warunkach identycznych jak podczas egzaminu państwowego. Arkusze egzaminacyjne są zgodne z aktualnymi wymaganiami CKE oraz MEiN. Egzamin próbny to nie jedyna forma wsparcia uczniów w przygotowaniach – czekają na nich również dedykowane publikacje, platforma internetowa takzdam.pl, społeczność na Facebooku. Dla rodziców przygotowaliśmy prezentację zawierającą najważniejsze informacje o egzaminie. Zachęcamy do jej pobrania oraz przekazania rodzicom ósmoklasistów.

informator

  
Ogólnopolski Próbny Egzaminu Ósmoklasisty – wierne odwzorowanie egzaminu państwowego

Ogólnopolski Próbny Egzaminu Ósmoklasisty jest przeprowadzany we wszystkich szkołach w tym samym czasie, aby wiernie oddać procedury i atmosferę egzaminu państwowego. To unikatowa możliwość sprawdzenia wszystkich aspektów organizacyjnych związanych z egzaminem – tylko w ramach Ogólnopolskiego Próbnego Egzaminu Ósmoklasisty z Operonem arkusze egzaminacyjne są dostarczane w formie papierowej do szkół w całej Polsce w tym samym dniu (analogicznie jak w przypadku egzaminu państwowego). W tym roku Ogólnopolski Próbny Egzaminu Ósmoklasisty z Operonem odbędzie się w dniach 6–8 grudnia 2022 r. według następującego harmonogramu:

  • 6 grudnia – język polski;
  • 7 grudnia – matematyka;
  • 8 grudnia – język angielski i język niemiecki.

 

Udział w Ogólnopolskim Próbnym Egzaminie Ósmoklasisty z Operonem jest wydarzeniem, dzięki któremu uczniowie mogą poczuć atmosferę towarzyszącą egzaminowi państwowemu. Dlatego zachęcamy Państwa, by egzamin próbny przeprowadzić zgodnie z wytycznymi Centralnej Komisji Egzaminacyjnej. Zalecamy losowanie miejsc przez uczniów wchodzących na salę egzaminacyjną, wprowadzenie zakazu wnoszenia telefonów komórkowych na salę egzaminacyjną czy wymaganie stroju galowego. Ogólnopolski Próbny Egzamin Ósmoklasisty z Operonem piszą tysiące uczniów w tym samym czasie, dzięki czemu towarzyszy mu wyjątkowo uroczysty charakter. Może być on także silnym bodźcem motywacyjnym do bardziej intensywnej nauki.

peo

Aby wziąć udział w egzaminie próbnym, szkoła musi zgłosić liczbę uczniów, którzy przystąpią do Ogólnopolskiego Próbnego Egzaminu Ósmoklasisty z Operonem. Zgłoszenia przyjmujemy do 31 października 2022 r. za pośrednictwem strony internetowej egzaminy.operon.pl.

Przygotowania do egzaminu wspierają także publikacje Tak, Zdam!Egzamin ósmoklasisty: Repetytorium, Niezbędnik z teorią oraz Arkusze z odpowiedziami, które pomogą uczniom przećwiczyć materiał wymagany na egzaminie. Więcej informacji na temat publikacji znajdą Państwo w Księgarni internetowej TUTAJ.

publikacje do peo