Rekrutacja do szkół ponadpodstawowych
10/10/2022Każdy uczeń do ukończenia 18. roku życia podlega obowiązkowi nauki. Szkoła ponadpodstawowa nie może przed rozpoczęciem postępowania rekrutacyjnego ustalić minimalnej liczby punktów, która uprawnia do przyjęcia. Ustalenie takiego progu jest sprzeczne z przepisami prawa oświatowego. Minimalna liczba punktów uprawniających do przyjęcia do danej szkoły jest równa liczbie punktów, które otrzymał kandydat przyjęty na ostatnie wolne miejsce (z najniższą liczbą punktów) – czytamy na stronie MEiN. Jak pomóc ósmoklasistom wybrać dobrą szkołę ponadpodstawową i przejść z sukcesem rekrutację? Na początek warto przypomnieć obowiązujące zasady.
To warto wiedzieć o rekrutacji do szkoły ponadpodstawowej
Terminy rekrutacji do szkół ponadpodstawowych są podawane przez poszczególne kuratoria dla województw. Choć etapy naborów wszędzie są takie same i przypadają na podobny okres, to terminy pomiędzy województwami mogą się nieznacznie różnić. O harmonogramie będziemy Państwa informować na bieżąco.
O zakwalifikowaniu się do wybranej szkoły decydują przeliczone na punkty:
- wyniki uzyskane z egzaminu ósmoklasisty,
- oceny ze świadectwa,
- dodatkowe osiągnięcia (tytuł finalisty lub laureata konkursu przedmiotowego lub turnieju),
- osiągnięcia w ramach działalności społecznej (np. udokumentowana działalność ucznia jako wolontariusza).
- dodatkowe punkty można zdobyć za świadectwo z wyróżnieniem.
Punkty zdobyte przez kandydata to ogólny wynik końcowy uzyskany przez ucznia, z którym podchodzi on do naboru i stara się o miejsce w wybranej klasie. Maksymalnie można uzyskać 200 punktów, w tym:
- 100 punktów z egzaminu ósmoklasisty,
- 100 punktów za oceny oraz dodatkowe osiągnięcia wpisane na świadectwo.
1. Wyniki egzaminu ósmoklasisty wyrażone w procentach z przedmiotów:
- języka polskiego – należy pomnożyć przez 0,35;
- matematyki – należy pomnożyć przez 0,35;
- z języka obcego nowożytnego – należy pomnożyć przez 0,3.
2. Oceny z języka polskiego, matematyki i dwóch wybranych obowiązkowych zajęć edukacyjnych wymienionych na świadectwie:
- celujący – 18 punktów;
- bardzo dobry – 17 punktów;
- dobry – 14 punktów;
- dostateczny – 8 punktów;
- dopuszczający – 2 punkty.
3. świadectwo ukończenia szkoły z wyróżnieniem – 7 punktów,
4. osiągnięcia w zakresie aktywności społecznej, w tym na rzecz środowiska szkolnego, w szczególności w formie wolontariatu – 3 punkty,
5. inne osiągnięcia wymienione na świadectwie tj. uzyskanie wysokich miejsc w zawodach wiedzy, artystycznych i sportowych maksymalnie – 18 punktów, wykaz zawodów wiedzy, sportowych i artystycznych branych pod uwagę postępowaniu rekrutacyjnym znajduje się na stronie Kuratoriów Oświaty.
Zachęcamy do skorzystania z naszego kalkulatora do przeliczania punktów TUTAJ.
Egzamin ósmoklasisty – jak zwiększyć szanse na dobry wynik
Mogło by się wydawać, że rok szkolny dopiero się rozpoczął. W rzeczywistości jednak czas mija bardzo szybko. Uzyskanie dobrych wyników na tym egzaminie ma realny wpływ na rekrutację do szkół ponadpodstawowych. Ogólnopolski Próbny Egzamin Ósmoklasisty umożliwia przeprowadzenie próby generalnej przed egzaminem państwowym – jest to istotny argument za jego przeprowadzeniem, ale z całą pewnością nie jedyny!
Udział w Ogólnopolskim Próbnym Egzaminie Ósmoklasisty z Operonem jest wydarzeniem, dzięki któremu uczniowie mogą poczuć atmosferę towarzyszącą egzaminowi państwowemu. Dlatego zachęcamy Państwa do tego, by egzamin próbny przeprowadzić zgodnie z wytycznymi Centralnej Komisji Egzaminacyjnej. Zalecamy losowanie miejsc przez uczniów wchodzących na salę egzaminacyjną, wprowadzenie zakazu wnoszenia telefonów komórkowych na salę egzaminacyjną czy ubranie się w strój galowy. Ogólnopolski Próbny Egzamin Ósmoklasisty z Operonem piszą tysiące uczniów w tym samym czasie, dzięki czemu towarzyszy mu wyjątkowo uroczysty charakter. Może być on także silnym bodźcem motywacyjnym do bardziej intensywnej nauki. Więcej informacji o tegorocznej edycji egzaminu próbnego znajdą Państwo TUTAJ.
Egzamin ósmoklasisty to pierwszy tak poważny sprawdzian wiedzy dla uczniów szkoły podstawowej. Aby pomóc im w planowaniu nauki i powtórkach, a także przekazać pozytywną wiarę w sukces na egzaminie, opracowano serię publikacji Tak, zdam! Egzamin ósmoklasisty.
Materiał w publikacjach jest podany w sposób syntetyczny, przejrzysty i zawiera tylko niezbędną wiedzę wymaganą na egzaminie. W pracy nad tymi publikacjami wzięliśmy pod uwagę zarówno wymagania oraz styl nauki obecnego ucznia, jak i potrzeby nauczyciela. Publikacje są idealne do użytku w klasie, a także indywidualnie – w domu.
Zostały tak opracowane, by pomoc uczniowi przećwiczyć wymagany materiał na egzaminie:
- Tak, zdam! Język polski – przede wszystkim tłumaczy, podaje przykłady i pomaga przećwiczyć wszystkie wymagane formy wypowiedzi – najbardziej punktowane zadania na egzaminie.
- Tak, zdam! Matematyka – w zwięzłej formie pomaga powtórzyć wszystkie wzory i zagadnienia oraz umożliwia ich wszechstronne przećwiczenie na wielu zadaniach i w arkuszach typu egzaminacyjnego.
- Tak, zdam! Arkusze ósmoklasisty z odpowiedziami z języka angielskiego – kompleksowy zbiór arkuszy z Ogólnopolskiego Próbnego Egzaminu z Operonem z lat 2018–2020 wraz z odpowiedziami. Rozwiązując je, można w praktyce sprawdzić i utrwalić wiedzę przed egzaminem. Zbiór zawiera arkusze prezentowane na egzaminie ogólnopolskim, a także materiały wcześniej nieupublicznione.
W ramach języka polskiego i matematyki cały program przygotowawczy został podzielony na trzy publikacje:
- Repetytorium – zadania, testy, arkusze, samouczki i pigułka teorii, czyli wszystko, co niezbędne do praktycznego ćwiczenia przed egzaminem. Do każdego repetytorium dołączono kod dostępu do interaktywnej platformy edukacyjnej ‒ takzdam.pl ‒ która pomaga w przygotowaniach do egzaminu ósmoklasisty w ciekawy i skuteczny sposób.
- Niezbędnik z teorią – wiedza potrzebna do rozwiązywania zadań egzaminacyjnych podana w skrótowej i przyjaznej formie. Zastąpi podręczniki, do których uczniowie mogą nie mieć dostępu.
- NOWOŚĆ Arkusze z odpowiedziami – rozwiązywanie arkuszy egzaminacyjnych to najlepszy sposób, by utrwalić informacje i przećwiczyć umiejętności w praktyce. Arkusze z odpowiedziami 2023 to jeszcze więcej zadań egzaminacyjnych dostosowanych do wymagań obowiązujących w tym roku szkolnym.
W księgarni internetowej Wydawnictwa Operon dostępny jest również pakiet publikacji przedmiotowych składający się z dwóch lub trzech publikacji. Zachęcamy do zapoznania się z nimi.
Źródło:
Zasady przeprowadzania postępowania rekrutacyjnego i postępowania uzupełniającego do szkół ponadpodstawowych, MEiN, https://www.gov.pl/web/edukacja-i-nauka/zasady-przeprowadzania-postepowania-rekrutacyjnego-i-postepowania-uzupelniajacego-do-szkol-ponadpodstawowych, (dostęp:07.10.22).