Rekrutacja do szkół ponadpodstawowych budzi wiele emocji i niejednokrotnie jest powodem stresu dla ósmoklasistów. Jak zatem pomóc uczniom przygotowującym się do egzaminu ósmoklasisty? Na początek warto przypomnieć obowiązujące zasady wyliczania punktów oraz udostępnić im narzędzie online, które obliczy orientacyjną liczbę punktów. Może zadziała ono jak motywator do bardziej wytężonej pracy w ostatnim roku nauki w szkole podstawowej?

Najważniejsze informacje o rekrutacji do szkoły ponadpodstawowej

Terminy rekrutacji do szkół ponadpodstawowych są podawane przez poszczególne kuratoria dla województw, więc terminy w poszczególnych województwach mogą się nieznacznie różnić. W ubiegłym roku szkolnym składanie wniosków rozpoczynało się najczęściej 15 maja i trwało do mniej więcej do końca roku szkolnego. O harmonogramie będziemy Państwa informować na bieżąco.

Zasady wyliczania punktów – co jest uwzględniane przy rekrutacji:

  • wyniki uzyskane z egzaminu ósmoklasisty,
  • oceny ze świadectwa,
  • dodatkowe osiągnięcia (tytuł finalisty lub laureata konkursu przedmiotowego lub turnieju),
  • osiągnięcia w ramach działalności społecznej (np. udokumentowana działalność ucznia jako wolontariusza),
  • dodatkowe punkty można zdobyć za świadectwo z wyróżnieniem.

 

Punkty zdobyte przez kandydata to ogólny wynik końcowy uzyskany przez ucznia, z którym podchodzi on do naboru i stara się o miejsce w wybranej klasie. Maksymalnie można uzyskać 200 punktów, w tym:

  • 100 punktów z egzaminu ósmoklasisty,
  • 100 punktów za oceny oraz dodatkowe osiągnięcia wpisane na świadectwo.

 

Zachęcamy do skorzystania z naszego kalkulatora do przeliczania punktów TUTAJ.

 

Co uczniowie mogą zrobić u progu nowego roku?

Warto, żeby uczniowie sprawdzili tzw. progi punktowe publikowane na stronach szkół i w serwisach edukacyjnych. Dzięki temu zorientują się, ile punktów trzeba było mieć w ubiegłych latach, żeby dostać się do konkretnej klasy w wybranej szkole. Następnie warto skorzystać z kalkulatora punktów na stronie takzdam.pl, w którym są uwzględnione wszystkie elementy składające się na orientacyjny ostateczny wynik. Dzięki temu uczniowie uzmysłowią sobie, nad czym warto w nowym roku szczególnie popracować. W rekrutacji do wymarzonej szkoły średniej każdy punkt może być na wagę złota.

 

Egzamin ósmoklasisty – jak zwiększyć szanse na dobry wynik?

Rok szkolny 2023/2024 dopiero się rozpoczął. Dobrze jednak wiemy, że czas mija niezwykle szybko. Uzyskanie dobrych wyników na egzaminie ósmoklasisty ma realny wpływ na rekrutację do szkół ponadpodstawowych. Ogólnopolski Próbny Egzamin Ósmoklasisty umożliwia przeprowadzenie próby generalnej przed egzaminem państwowym – jest to istotny argument za przystąpieniem do tej akcji, ale z całą pewnością nie jedyny!

 

Udział w Ogólnopolskim Próbnym Egzaminie Ósmoklasisty z Operonem umożliwi odtworzenie atmosfery towarzyszącej egzaminowi państwowemu. Z tego względu zachęcamy Państwa do tego, by egzamin próbny przeprowadzić zgodnie z wytycznymi CKE – zalecamy: losowanie miejsc przez uczniów wchodzących na salę egzaminacyjną, wprowadzenie zakazu wnoszenia telefonów komórkowych na salę egzaminacyjną czy ubranie się w strój galowy. Ogólnopolski Próbny Egzamin Ósmoklasisty z Operonem piszą tysiące uczniów w tym samym czasie w całej Polsce, dzięki czemu towarzyszy mu wyjątkowy i uroczysty charakter. Jego przeprowadzenie, a następnie omówienie z uczniami jego wyników, jest silnym bodźcem motywacyjnym do bardziej intensywnej nauki. Po przeprowadzonym egzaminie udostępniane są szczegółowe raporty z podsumowaniem wyników uczniów, klasy i szkoły oraz raporty ogólnopolskie. Więcej informacji o tegorocznej edycji egzaminu próbnego i formularz zgłoszeniowy znajdą Państwo TUTAJ. Zapisy wystartowały!

 

W księgarni internetowej Wydawnictwa Operon dostępne są również publikacje wspierające przygotowania do egzaminu – niezbędniki z teorią, repetytorium i arkusze z odpowiedziami. Zachęcamy do zapoznania się z nimi.