Jak wyćwiczyć u uczniów umiejętność wystąpień publicznych? Jakie metody zastosować, aby nauczyć ich opanowywać stres egzaminacyjny? I wreszcie, jak skutecznie pracować z kontekstami, aby zwiększyć szansę tegorocznych maturzystów na sukces? Odpowiedzi na te pytania znajdą Państwo w nowych publikacjach: „Matura ustna. Język polski. Nowa matura 2023” oraz „Konteksty. Język polski. Zakres podstawowy i rozszerzony. Nowa matura 2023”.

 

Pozostał już tylko miesiąc do matury 2023. Uczniowie powoli mogą zaczynać odczuwać zdenerwowanie, ale też mobilizację. Czy można im zagwarantować, że odniosą sukces na maturze? Oczywiście, że nie. Jednak można wesprzeć ich w efektywnym zaplanowaniu nauki w ostatnich tygodniach, a na lekcjach w trakcie powtórek wykorzystać publikacje dostosowane do wszystkich aktualnych zmian i bazujące na rzetelnych źródłach.

vademecum nowa matura

 

Niezbędny trening przed tegoroczną maturą ustną z języka polskiego 

W tym roku wraca egzamin ustny z języka polskiego. Zmniejszono pulę pytań jawnych, dlatego matura może wydawać się łatwiejsza. Niezależnie od tego, stres u uczniów przed wystąpieniami publicznymi pozostaje ten sam. Dodatkowo jest to wypowiedź podczas egzaminu dojrzałości, więc maturzysta, aby zdać, musi czuć się świetnie przygotowany.

Po pandemicznej przerwie wyzwanie nauczycieli uczących w klasach maturalnych jest jeszcze większe. Aby wesprzeć Państwa w treningu maturalnym, przygotowaliśmy publikację „Matura ustna”. Znajdą tu Państwo wszystko, co uczeń powinien umieć, aby z powodzeniem zdać egzamin ustny z języka polskiego.

Publikacja „Matura ustna” zawiera:

 • odpowiedzi na wszystkie 110 pytań jawnych; 
 • streszczenie problematyki lektur; 
 • zadania z listy ogłoszonej 1 marca 2023 roku;
 • przykładowe odpowiedzi do zadań niejawnych.

 
Konteksty na maturze ustnej z języka polskiego w formule 2023 

Nowością na maturze ustnej oraz w wypracowaniu maturalnym są konteksty. Jak nauczyć maturzystów dobierać konteksty do wypowiedzi ustnych czy pisemnych? W jaki sposób wyćwiczyć u nich poprawne łączenie tekstów kultury o tej samej tematyce? Z pomocą przychodzi kolejna nowa publikacja Operonu – „Konteksty”. Pomoże ona uczniom oswoić się z koniecznością stosowania kontekstów nie tylko dzięki wiedzy teoretycznej, lecz także przez ćwiczenia praktyczne.

Nauczyciele korzystający z publikacji jeszcze lepiej wyjaśnią uczniom: 

 • czym jest kontekst;
 • jakie są jego rodzaje; 
 • gdzie szukać kontekstów;
 • jak poprawnie je stosować.

 
Bonus! Na końcu książki znajdują się fiszki z gotowymi kontekstami i propozycjami ich zastosowania. 
 

Kompleksowe przygotowanie maturzysty

 Przygotowując uczniów do matury, warto działać wielokierunkowo:

 • zapewnić właściwe narzędzia;
 • zaplanować odpowiednią liczbę powtórek;
 • wesprzeć w dbaniu o świadomość emocjonalną.

 
Dobrze odczytane i ukierunkowane emocje oraz pewność posiadanej wiedzy będą działały na korzyść maturzysty. Więcej przydatnych publikacji maturalnych znajdą Państwo w księgarni internetowej Operon.