Zbliża się pierwszy przełomowy moment w życiu trzecioklasistów szkół podstawowych – zakończenie edukacji wczesnoszkolnej. Dzięki udziałowi w OSKT podsumują Państwo ten etap w sposób bezstresowy, motywujący uczniów do dalszej nauki. Ich towarzyszem będzie znany i lubiany Bratek. Elementy oceniania kształtującego pozwolą docenić i ocenić wyniki uczniów w wyjątkowy sposób.

 

Bratek znany jest wśród nauczycieli oraz uczniów klas I–III. Na dobre zagościł w szkołach w całej Polsce. To przewodnik edukacji wczesnoszkolnej i bohater bajek terapeutycznych oraz podręczników z serii „Uczymy się z Bratkiem” i „Ortograffiti z Bratkiem”. Na co dzień towarzyszy dzieciom w nauce czytania i pisania. Mieszka w pudełku na półce w niemal każdej klasie, a nauka z nim to świetna zabawa! Powstał, aby wspierać nie tylko uczniów, lecz także nauczycieli.

Dlaczego właśnie takie imię? Bratek to nazwa rośliny, a zarazem słowo pochodzące od „brata”. Jest to symbol braterstwa, a więc każde dziecko znajdzie w nim cechy kogoś bliskiego, komu może zaufać (…). Bratek jest niezawodnym przyjacielem maluchów. Pomaga im w odkrywaniu i nazywaniu uczuć oraz w rozumieniu relacji społecznych. Zachęca do wykonywania kolejnych, coraz trudniejszych zadań – tak opisują Bratka jego twórczynie: Izabela Mańkowska i Małgorzata Rożyńska.

oskt

 

Rola Bratka podczas Ogólnopolskiego Sprawdzianu Kompetencji Trzecioklasisty (OSKT)

Ogólnopolski Sprawdzian Kompetencji Trzecioklasisty (OSKT) z Operonem w tym roku odbędzie się 11 maja. To właśnie koleżeński Bratek pomoże uczniom zredukować stres i skupić się na wykonywanych zadaniach. Dzięki niemu test nie będzie przykrym doświadczeniem, ale kolejnym etapem podróży edukacyjnej z dobrze znanym bohaterem. Zachęcamy do zapoznania się z reakcjami dzieci i nauczycieli podczas sprawdzianu w ubiegłych latach.

Bratek pojawia się podczas OSKT dwa razy: w filmie relaksacyjnym wyświetlanym przed sprawdzianem oraz w bajce terapeutycznej odczytywanej przez nauczyciela po sprawdzianie. Celem zastosowania filmu z Bratkiemjest wyciszenie dzieci oraz zbudowanie bezpiecznej, przyjaznej atmosfery. Sympatyczna pacynka nie tylko wzbudza radość, lecz także dodaje otuchy i wiary w siebie. Z bajki z Bratkiem dzieci dowiedzą się, że każdy ma inne talenty w różnych dziedzinach – to czyni nas wyjątkowym i jest powodem do dumy. Uczniowie zmierzą się z emocjami, jakie im towarzyszyły w trakcie testu. Będą mieli także szansę samodzielnie poszukać rozwiązań nowych dla siebie sytuacji.
 

Ocena opisowa – wskazówki dalszej nauki dla ucznia

Skonstruowanie końcowej oceny opisowej podsumowującej pierwszy etap nauki jest czasochłonne. Udział w OSKT odciąża w tym zadaniu nauczycieli – po wprowadzeniu wyników sprawdzianu otrzymają Państwo karty oceniania kształtującego. To przyspiesza i ułatwia sporządzenie szczegółowej informacji zwrotnej na temat postępów ucznia w nauce.

Wygenerowanie opisowej informacji zwrotnej ułatwia nauczycielom:

  • opracowanie indywidualnej oceny opisowej dla każdego ucznia;
  • motywowanie uczniów do dalszego rozwoju;
  • docenienie dobrych odpowiedzi ucznia;
  • dokładne wyjaśnienie błędów i wskazanie ścieżek poprawy.

 

Rozgrzewka przed OSKT, czyli quizy z Bratkiem

Do Ogólnopolskiego Sprawdzianu Kompetencji Trzecioklasisty zostało jeszcze trochę czasu. Mogą go Państwo wykorzystać na ćwiczenia – quizy z Bratkiem! Uczniowie już teraz mogą sprawdzić swoją wiedzę: czytelniczą, matematyczną i przyrodniczą. Quizy można pobrać, klikając w poniższe grafiki.

quiz
quiz
quiz

 
Zachęcamy Państwa do zapoznania się z harmonogramem tegorocznej edycji oraz do zapisania szkoły. Więcej przydatnych informacji na temat OSKT znajdą Państwo się na stronie egzaminy.operon.pl.