We wtorkowy poranek, 4 grudnia, niemal 120 tysięcy uczniów z gimnazjów z całej Polski przystąpi do trzydniowej próby generalnej przed kwietniowym egzaminem na zakończenie szkoły. Rozpoczyna się Próbny Egzamin Gimnazjalny z Operonem. Wszystkim uczniom życzymy połamania piór!
 

W tym roku szkolnym żegnamy się z gimnazjami ‒ znikną one z polskiego systemu oświaty zgodnie z założeniami reformy wprowadzonej
w 2017 roku. Uczniowie ostatnich klas gimnazjów już czują presję. Będą starać się o miejsca w liceach wraz z pierwszym rocznikiem absolwentów klas ósmych. I choć z różnych stron płyną zapewnienia, że miejsc w szkołach średnich starczy dla wszystkich, stresu nie ubywa. Uczniowie doskonale wiedzą, że o dostaniu się do upatrzonego liceum mogą zaważyć pojedyncze punkty. Dlatego tak istotny jest wynik egzaminu gimnazjalnego.

 
Wielka próba już jutro

Już jutro gimnazjaliści będą mogli sprawdzić swój poziom wiedzy oraz odporność na stres podczas organizowanej przez Operon próby generalnej. Rozpocznie się ona od rozwiązania arkusza z części humanistycznej.
 

Szczegółowy harmonogram Próbnego Egzaminu Gimnazjalnego z Operonem
 
4 grudnia (wtorek) ‒ część humanistyczna

godz. 9.00 – egzamin z historii i wiedzy o społeczeństwie

godz. 11.00 – egzamin z języka polskiego
 

5 grudnia (środa) ‒ część matematyczno-przyrodnicza

godz. 9.00 – egzamin z przedmiotów przyrodniczych

godz. 11.00 – egzamin z matematyki
  

6 grudnia (czwartek) ‒ egzamin z języka obcego

godz. 9.00 – egzamin z języka angielskiego lub języka niemieckiego; poziom podstawowy

godz. 11.00 – egzamin z języka angielskiego lub języka niemieckiego; poziom rozszerzony

 

We wszystkich szkołach o tej samej porze

Kluczowym aspektem Próbnego Egzaminu Gimnazjalnego z Operonem jest przeprowadzenie go we wszystkich szkołach zgodnie
z harmonogramem. Arkusze są dostarczane w zabezpieczonych paczkach. Ich otwarcie następuje w dniu egzaminu. Sugerujemy, by uczniowie byli odpowiednio ubrani oraz losowali miejsca na sali. Nie wolno im używać telefonów komórkowych ani wnosić na salę żadnych przedmiotów poza przyborami do pisania. Wszystko to tworzy atmosferę zbliżoną do warunków egzaminu państwowego.
 

Odpowiedzi do zadań na stronach Operonu

Uczniowie i nauczyciele będą mogli zapoznać się z odpowiedziami do zadań już w dniu egzaminu o godzinie 13.00. Będą one dostępne
na stronie internetowej Operonu TUTAJ

Uczniowie, którzy pobiorą arkusze wraz z odpowiedziami, otrzymają czasowy darmowy dostęp do serwisu e-learningowego www.gieldagimnazjalna.pl. Znajdują tam dodatkowe zadania gimnazjalne do rozwiązania on-line.

 
Partner merytoryczny akcji:

 

  

Partner medialny:

Gazeta Krakowska