Tegoroczne egzaminy państwowe – ósmoklasisty i maturalny – będą przeprowadzone wyjątkowo na podstawie nowych wymagań egzaminacyjnych. Wszystkie szkoły zgłoszone do Ogólnopolskiego Próbnego Egzaminu Ósmoklasisty oraz Próbnej Matury z Operonem nie tylko mogą bezpłatnie pobrać dodatkowe arkusze w wersji elektronicznej, dostosowane do nowych wymagań egzaminacyjnych, ale również wprowadzić ich wyniki do panelu, wygenerować raporty z podsumowaniem oraz certyfikaty uczestnictwa. W artykule prezentujemy, jak w prosty sposób podsumować przeprowadzone egzaminy próbne.

 

Dlaczego warto wziąć udział w egzaminach próbnych? 

Od 1 lutego wprowadzono możliwość organizowania próbnych egzaminów na terenie szkoły. Na stronie MEiN czytamy: „Jeżeli szkoła podejmie decyzję o przeprowadzeniu testu, proponujemy, aby został on przeprowadzony w warunkach zbliżonych do obowiązujących podczas właściwego egzaminu (np. godzina rozpoczęcia pracy z arkuszem egzaminacyjnym, samodzielne rozwiązywanie zadań przez uczniów, zaznaczanie odpowiedzi na karcie odpowiedzi). Diagnoza musi zostać przeprowadzona z zachowaniem wszelkich reguł dotyczących bezpieczeństwa sanitarnego.”

Egzaminy próbne dają uczniom szansę pracy z arkuszem egzaminacyjnym w czasie przeznaczonym na rozwiązanie zadań podobnie jak na państwowym egzaminie. Dzięki czemu są próbą generalną i bodźcem mającym motywować uczniów. Celem egzaminów jest także zdiagnozowanie stopnia opanowania wiadomości i umiejętności, które dany uczeń opanował już w stopniu zadowalającym, oraz tych, które wymagają doskonalenia.

Wszystkie szkoły zgłoszone do Ogólnopolskiego Próbnego Egzaminu Ósmoklasisty oraz Próbnej Matury z Operonem mogą bezpłatnie pobrać dodatkowe arkusze w wersji elektronicznej dostosowane do nowych wymagań egzaminacyjnych. Arkusze zostały opublikowane na stronie egzaminy.operon.pl i są dostępne po zalogowaniu do wyłącznej dyspozycji Dyrektorów szkół zgłoszonych do egzaminu próbnego.Oprócz arkuszy można pobrać również karty odpowiedzi i transkrypcje nagrań z języków obcych, klucze odpowiedzi oraz kartoteki. Mogą Państwo wprowadzać wyniki z obu edycji egzaminów próbnych do naszego panelu, dzięki czemu możliwe będzie wygenerowanie szczegółowych raportów indywidualnych, klasowych lub ogólnych dla całej szkoły. 
 

dlaczego warto wprowadzic wyniki

 
Każda szkoła biorąca udział w egzaminach próbnych może również pobrać certyfikat uczestnictwa lub certyfikat uczestnictwa z potwierdzeniem jakości. Pierwszy z nich jest przeznaczony dla wszystkich uczestników egzaminów próbnych. Aby otrzymać certyfikat  z poświadczeniem jakości, szkoła musi także wprowadzić wyniki minimum pięciu uczniów do systemu.  

Certyfikaty można pobierać na stronie egzaminy.operon.pl. Po wejściu na stronę należy wybrać odpowiedni poziom:

  • szkoły biorące udział w Ogólnopolskim Próbnym Egzaminie Ósmoklasisty – „szkoła podstawowa”, „klasy 4–8”,
  • szkoły biorące udział w Próbnej Maturze  – „szkoła ponadgimnazjalna”.

 
Następnie należy zalogować się do swojego konta i przejść do sekcji „Moje zgłoszenia”, w której będzie można pobrać certyfikaty.

W tym roku po raz pierwszy prezentujemy Państwu ogólnopolski raport dynamiczny, który jest odświeżany codziennie. Prezentowane na stronie wyniki ogólnopolskie są opracowane na podstawie wyników wszystkich uczniów wprowadzonych do panelu. Panel do wprowadzania wyników będzie dostępny do końca roku szkolnego. Natomiast w rankingach ogólnopolskich będą uwzględnione wyłącznie szkoły, które wprowadziły wyniki uczniów do panelu do 25 marca.

Zapisy trwają! Szkołę można zgłosić >> TUTAJ

 
Jak wprowadzić wyniki egzaminów próbnych? 

Wyniki wprowadzają nauczyciele po zalogowaniu się na platformie egzaminy.operon.pl. Na swoim koncie muszą mieć dodaną szkołę, której dotyczy egzamin próbny. Należy przy tym zwrócić uwagę na to, że jeżeli nazwa placówki w ostatnim czasie została zmieniona, trzeba dokonać aktualizacji na własnym koncie. Wyniki można wprowadzać na dwa sposoby – ręcznie, wpisując w pola przy numerach zadań liczbę zdobytych punktów, lub automatycznie, korzystając z narzędzia, które samo nalicza punkty (nauczyciel wskazuje wariant odpowiedzi udzielonej przez ucznia).

Każdy nauczyciel wytypowany przez dyrektora ze zgłoszonej szkoły przez swoje konto może wprowadzić wyniki z dowolnego przedmiotu. 
 

wprowadzanie wynikow grafika

 
Maturzyści i Ósmoklasiści biorący udział w Próbnej Maturze z Operonem oraz Ogólnopolskim Próbnym Egzaminie Ósmoklasisty nie tylko będą mieli możliwość sprawdzenia swojej wiedzy podczas dwóch edycji egzaminu, lecz także otrzymają:

  • szczegółową informację zwrotną w postaci indywidualnego raportu z podsumowaniem; wszyscy uczniowie biorący udział w próbnym egzaminie po wpisaniu indywidualnego kodu dostępu na stronie wyniki.operon.pl, otrzymanego od nauczycieli, mogą pobrać szczegółowy raport;
  • przedmiotowe plany powtórzeniowe, czyli dodatkowe zadania do przećwiczenia tych umiejętności, które uczniowie opanowali najsłabiej;
  • przedstawienie wyników na tle innych uczniów z całej Polski oraz województwa, dzięki temu uczniowie mogą oszacować swoje szanse na dostanie się do wymarzonej szkoły lub na studia; ta informacja może stanowić silny bodziec motywacyjny do dalszej nauki;
  • dostęp do strefy nauki w serwisie gieldamaturalna.pl dla Maturzystów i takzdam.pl dla Ósmoklasistów. Platformy w całości są poświęcone przygotowaniom do egzaminów państwowych. Uczniowie znajdą tam wiele przydatnych materiałów edukacyjnych, w tym arkusze egzaminacyjne, informacje dotyczące przygotowań do egzaminów oraz indywidualne statystyki nauki.

 
Aby pomóc uczniom w powtórkach i planowaniu nauki oraz przekazać pozytywną wiarę w sukces na egzaminie, polecamy publikacje TAK, ZDAM! Egzamin ósmoklasisty oraz dobrze znane Vademecum oraz Testy i arkusze z odpowiedziami. Publikacje przydadzą się zarówno w klasie, jak i podczas indywidualnej nauki w domu. Zostały opracowane w taki sposób, by pomóc uczniom przećwiczyć materiał wymagany na egzaminie. Publikacje można zamówić w naszej Księgarni internetowej.

Więcej informacji na stronie egzaminy.operon.pl