Wyniki egzaminu ósmoklasisty a kumulacja roczników
31/10/2022W tegorocznej rekrutacji nastąpiła kumulacja dwóch roczników dzieci urodzonych w roku 2007 i 2008 (które decyzją rodziców rozpoczęły naukę w 1 klasie szkoły podstawowej w wieku 6 lat). W efekcie mieliśmy do czynienia z gwałtownym wzrostem liczby uczniów. Reforma „6-latków” będzie skutkowała również kumulacją w rekrutacji na kolejny rok szkolny 2023/2024. Jakiego wsparcia już dziś udzielić ósmoklasistom, by mogli przejść z sukcesem rekrutację do szkoły ponadpodstawowej?
Wyniki egzaminu ósmoklasisty 2022 a progi punktowe
Nie istnieje z góry ustalony próg punktowy, który gwarantuje dostanie się do danej szkoły. Taki próg jest publikowany przez placówki już po zakończeniu rekrutacji. Można jednak sprawdzić bezpośrednio na stronach wybranych szkół, ile punktów miała ostatnia osoba na liście przyjętych w poprzednich latach.
W obecnym roku szkolnym rekrutacja do szkół ponadpodstawowych była dla absolwentów szkoły podstawowej bardzo stresująca. Po pierwszym etapie rekrutacji było widać, że wielu uczniów nie dostawało się do wybranych szkół.
Punkty zdobyte przez kandydata to ogólny wynik końcowy uzyskany przez ucznia, z którym podchodzi on do naboru i stara się o miejsce w wybranej klasie. Maksymalnie można uzyskać 200 punktów, w tym połowa to punkty z egzaminu ósmoklasisty.
Rekrutacja do szkoły ponadpodstawowej – podsumowanie najważniejszych informacji
Terminy rekrutacji do szkół ponadpodstawowych są podawane przez poszczególne kuratoria dla województw. Choć etapy naborów wszędzie są takie same i przypadają na podobny okres, to terminy pomiędzy województwami mogą się nieznacznie różnić. O harmonogramie będziemy Państwa informować na bieżąco.
Wyniki egzaminu ósmoklasisty są wyrażone w procentach z przedmiotów:
- języka polskiego – należy pomnożyć przez 0,35;
- matematyki – należy pomnożyć przez 0,35;
- z języka obcego nowożytnego – należy pomnożyć przez 0,3.
O zakwalifikowaniu się do wybranej szkoły decydują także przeliczone na punkty:
- oceny ze świadectwa:
- celujący – 18 punktów;
- bardzo dobry – 17 punktów;
- dobry – 14 punktów;
- dostateczny – 8 punktów;
- dopuszczający – 2 punkty. - dodatkowe osiągnięcia (tytuł finalisty lub laureata konkursu przedmiotowego lub turnieju), (maksymalnie – 18 punktów);
- osiągnięcia w ramach działalności społecznej (np. udokumentowana działalność ucznia jako wolontariusza – 3 punkty);
- dodatkowe punkty można zdobyć za świadectwo z wyróżnieniem (7 punktów).
Zachęcamy do skorzystania z naszego kalkulatora do przeliczania punktów TUTAJ.
Egzamin ósmoklasisty – jak zwiększyć szanse na dobry wynik
Uzyskanie dobrych wyników na państwowym egzaminie ósmoklasisty ma realny wpływ na rekrutację do szkół ponadpodstawowych, wynik egzaminu stanowi aż 50% punktów. Ogólnopolski Próbny Egzamin Ósmoklasisty umożliwia przeprowadzenie próby generalnej przed egzaminem państwowym – jest to istotny argument za jego przeprowadzeniem, ale z całą pewnością nie jedyny!
Udział w Ogólnopolskim Próbnym Egzaminie Ósmoklasisty z Operonem jest wydarzeniem, dzięki któremu uczniowie mogą poczuć atmosferę towarzyszącą egzaminowi państwowemu, oswoić emocje i stres towarzyszące egzaminowi. Dlatego zachęcamy Państwa, by egzamin próbny przeprowadzić zgodnie z wytycznymi Centralnej Komisji Egzaminacyjnej. Ogólnopolski Próbny Egzamin Ósmoklasisty z Operonem piszą tysiące uczniów w tym samym czasie, dzięki czemu towarzyszy mu wyjątkowo uroczysty charakter. Może być on także silnym bodźcem motywacyjnym do bardziej intensywnej nauki. Więcej informacji o tegorocznej edycji egzaminu próbnego znajdą Państwo TUTAJ.
Zapisy na egzamin próbny zostały przedłużone! Aby wziąć udział w egzaminie próbnym, szkoła musi zgłosić liczbę uczniów, którzy przystąpią do Ogólnopolskiego Próbnego Egzaminu Ósmoklasisty z Operonem. Zgłoszenia przyjmujemy do 10 listopada 2022 r. za pośrednictwem strony internetowej egzaminy.operon.pl.