egzaminy
Państwowe egzaminy zewnętrzne w kolejnym roku szkolnym 2021/2022 zostaną przeprowadzane na takich samych zasadach jak egzaminy w 2021 r. 21 kwietnia Minister Edukacji i Nauki Przemysław Czarnek ogłosił rezygnację z progu zdawalności na egzaminie maturalnym z jednego przedmiotu dodatkowego na poziomie rozszerzonym. Natomiast ósmoklasiści przystąpią do egzaminu wyłącznie z trzech przedmiotów, tj. z języka polskiego, matematyki i wybranego języka obcego nowożytnego; nie będzie przeprowadzany egzamin z przedmiotu dodatkowego.

 

Egzaminy zewnętrzne w 2021 r.

Zbliżające się egzaminy zewnętrzne w 2021 r. zostaną przeprowadzone zgodnie z harmonogramem ogłoszonym przez Centralną Komisję Egzaminacyjną w sierpniu 2020 r.:

  • egzamin maturalny – od 4 do 20 maja,
  • egzamin ósmoklasisty – od 25 do 27 maja,
  • egzamin potwierdzający kwalifikacje w zawodzie i egzamin zawodowy – od 7 czerwca do 8 lipca.

 
Podobnie jak w poprzednim roku wszystkie egzaminy zostaną przeprowadzone w ścisłym reżimie sanitarnym zgodnie z wytycznymi opracowanymi przez CKE, MEiN i GIS, które mogą Państwo sprawdzić TUTAJ.

 
Egzaminy zewnętrzne w kolejnych latach

W kolejnym roku szkolnym egzaminy zewnętrzne zostaną przeprowadzone w większości na tych samych zasadach, jakie obowiązują w 2021 r.

W przypadku egzaminu ósmoklasisty w 2022 r.:

  • zadania egzaminacyjne będą sprawdzały wiadomości i umiejętności określone w wymaganiach egzaminacyjnych z grudnia 2020 r., a nie jak w ubiegłych latach – w wymaganiach określonych w podstawie programowej kształcenia ogólnego,
  • obowiązują aneksy do informatorów opublikowane w grudniu 2020 r. i dostępne na stronie internetowej CKE,
  • uczniowie przystąpią do egzaminu z trzech przedmiotów, tj. z języka polskiego, matematyki i wybranego języka obcego nowożytnego; nie będzie przeprowadzany egzamin z przedmiotu dodatkowego (egzamin ten zostanie przeprowadzony po raz pierwszy w 2024 r.).

 
W przypadku egzaminu maturalnego w 2022 r.:

  • zadania egzaminacyjne będą sprawdzały wiadomości i umiejętności określone w wymaganiach egzaminacyjnych z grudnia 2020 r., a nie jak w ubiegłych latach – w wymaganiach określonych w podstawie programowej kształcenia ogólnego,
  • obowiązują aneksy do informatorów opublikowane w grudniu 2020 r. i dostępne na stronie internetowej CKE,
  • obowiązkowa będzie tylko część pisemna egzaminu, tj. język polski, matematyka i wybrany język obcy nowożytny na poziomie podstawowym,
  • do egzaminów w części ustnej będą mogli przystąpić zdający, którzy potrzebują wyniku w rekrutacji na studia wyższe za granicą,
  • przystąpienie do egzaminu z jednego przedmiotu dodatkowego na poziomie rozszerzonym będzie obowiązkowe (to zmiana w stosunku do 2021 r.); każdy maturzysta będzie mógł przystąpić dodatkowo do egzaminu z nie więcej niż 5 kolejnych przedmiotów dodatkowych.

 
Planuje się, że w 2023 r. zostaną wprowadzone dwie zmiany:

  1. W przypadku egzaminu ósmoklasisty w 2023 r. – rezygnacja z egzaminu z przedmiotu dodatkowego do wyboru (egzamin ten zostanie po raz pierwszy przeprowadzony w 2024 r.);
  2. W przypadku egzaminu maturalnego w 2023 r. – rezygnacja z obowiązku zdania (tj. zdobycia co najmniej 30% punktów możliwych do uzyskania) egzaminu z jednego przedmiotu dodatkowego na poziomie rozszerzonym (obowiązek ten zostanie wprowadzony od 2025 r.).

 
Do tegorocznych egzaminów pozostało już niewiele czasu. Aby pomóc uczniom w ostatnich powtórkach oraz przekazać pozytywną wiarę w sukces na egzaminie, polecamy publikacje TAK, ZDAM! Egzamin ósmoklasisty oraz dobrze znane Vademecum oraz Testy i arkusze z odpowiedziami. Publikacje przygotowujące do egzaminów wzbogaciliśmy o „Klucz do zdanego egzaminu”. Zawiera on dodatkowe informacje dotyczące zmian w egzaminie państwowym oraz wskazuje treści i zadania, które uczniowie mogą pominąć podczas przygotowań do egzaminów w 2021 r. Zachęcamy do zapoznania się z naszymi publikacjami, które są dostępne w księgarni internetowej TUTAJ.

 
Źródło: MEN, Zasady organizowania i przeprowadzania egzaminów zewnętrznych w latach 2021-2023