Literatura, fotografia, film, malarstwo, sztuka współczesna i... piłka nożna. Twórcy portalu sztukapilki.pl postanowili przekonać fanów piłki do zwrócenia uwagi na różne formy sztuki zainspirowane tą jakże popularną (głównie wśród panów) grą zespołową.

Obrazy, na których przedstawiona jest drużyna piłkarska, historie sportowców, którzy zaczęli mierzyć się ze sztuką czy recenzje książek, w których na pierwszym planie jest piłka nożna – to tylko niektóre materiały znajdujące się na wspomnianej stronie internetowej.

„Przekonanie o wielkim wpływie, jaki piłka nożna (i nie tylko nożna) wywiera na wyobraźnię kibiców, zachęca do poszukiwania inspiracji na pograniczu piłkarsko-artystycznym, rozumianym zresztą dość swobodnie” – piszą twórcy, zapraszając przy tym do współtworzenia strony. „Z równą uwagą przyglądać się będziemy poetom grającym w piłkę, jak i piłkarzom piszącym poezję”.

Portal sztukapilki.pl to także miejsce, gdzie znajdziemy historie piłkarzy, którzy swą karierę sportową godzili z rozwijaniem pasji artystycznych. Wiedzę zapalonych fanów piłki nożnej możemy wykorzystać także podczas zajęć szkolnych. Odniesienia do literatury, także teoretycznej i dotykającej zjawisk formalnych w sztuce, mogą stanowić ciekawą inspirację do wzbogacenia zajęć lekcyjnych.

Dla przykładu warto zwrócić uwagę na polecaną przez portal antologię Co piłka robi z człowiekiem? Młodość, futbol i literatura, w której autorzy próbują przedstawić, jak wygląda widowisko sportowe w oczach artystów (od dwudziestolecia międzywojennego do czasów współczesnych). Znalazły się w niej opinie takich twórców, jak Bruno Jasieński, Stanisław Barańczak czy Jerzy Pilch. Z kolei filmowe inspiracje piłką nożną śledzić możemy co roku podczas Międzynarodowego Festiwalu Filmów Młodego Widza Ale Kino! w Poznaniu.

Reprezentant polskiej drużyny narodowej Ludovic Obraniak w artykule opisującym jego artystyczny coming out przyznał: „Dla mnie zanurzenie się w świecie sztuki to odskocznia od futbolu”.